• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, August 7, 2013

گسترش تنش بین بریتانیا و اسپانیا بر سر حاکمیت بر جبل الطارق

Posted by UNITY4IRAN On 8:59 PM No comments

یورونیوز: ورود به منطقه جبل الطارق در جنوب اسپانیا از هفته گذشته تاکنون با کنترل همراه شده است.
مقامات اسپانیایی هدف خود را از این بازرسی ها مبارزه با قاچاق اعلام کرده اند. در این راستا دولت اسپانیا در نظر دارد برای ورود به این منطقه عوارض دریافت کند. امری که منشاء تنش بین دولتهای اسپانیا و بریتانیا شده است.
بریتانیا که از سال ۱۷۱۳ میلادی مطابق مفاد معاهده اوترخت حاکم این منطقه است ناخشنودی خود را نسبت به تصمیم اسپانیا اعلام کرده است. اما از سوی دیگر اسپانیا همچنان بر مالکیت بر این منطقه تاکید دارد.
یک زن اسپانیایی که در منطقه کار می کند می گوید: “آنها باید این مسئله را حل و فصل کنند. ما طبقه کارگر نباید به خاطر اتفاقاتی که در اینجا رخ می دهد گرفتار شویم. این تقصیر سیاستمداران است.”
تنگه جبل الطارق، منطقه ورودی به دریای مدیترانه تا سال ۱۷۰۴ تحت سیطره اسپانیا قرار داشت. در این سال نیروهای مشترک هلندی و بریتانیایی این منطقه را به تصرف خود درآوردند و معاهده اوترخت در سال ۱۷۱۳ مهر تاییدی به این تغییر مالکیت زد.
با این وجود مادرید سالهاست که خواهان مالکیت مجدد بر جبل الطارق است. در دهه هفتاد میلادی ژنرال فرانکو دستور بستن تنگه را صادر کرد که مسدود بودن آن تا سال ۱۹۸۵ ادامه داشت.
خوزه ماریا ریدائو، دیپلمات سابق اسپانیایی می گوید: “نکته اساسی اینست که جبل الطارق بدنبال تصرف آن توسط بریتانیا بخشی از سرزمین این کشور بشمار می رود اما اسپانیا اعتقاد دارد که این تصرف حق حاکمیت بر این منطقه را به بریتانیا نمی دهد.”
اما دولت بریتانیا به هیچ عنوان حاضر به واگذاری این منطقه نیست. مقامات بریتانیایی با اشاره به نتیجه همه پرسی سال ۲۰۰۲ بر خواسته سی هزار ساکن این منطقه مبنی بر اداره منطقه توسط دولت بریتانیا تاکید می ورزند.
با این وجود مقامات اسپانیایی و بریتانیایی بدنبال ایجاد تنشی علنی نیستند. مقامات دو کشور در سال ۲۰۰۶ مجمع گفتگو درباره منطقه جبل الطارق را سازماندهی کردند. در سال ۲۰۰۹ نیز وزیر امورخارجه اسپانیا برای اولین بار از سال ۱۷۱۳ به این منطقه رفت تا در مذاکراتی که برای گسترش همکاری دو کشور در منطقه ترتیب داده شده بود شرکت کند.
از زمان در دست گرفتن قدرت توسط دست راستی ها در اسپانیا دولتمردان این کشور درباره این مسئله انعطاف کمتری دارند. دفاع از حق ماهیگیری اسپانیا یکی از موضوعات مهم عدم توافق بین طرفین است. چند هفته گذشته نیز مقامات منطقه جبل الطارق با قرار دادن موانعی از ورود ماهیگیران اسپانیایی به این مکان ممانعت بعمل آوردند.
جبل الطارق، مناقشه دیرین اسپانیا و بریتانیا
نخست وزیران بریتانیا و اسپانیا برای حل و فصل اختلافات دولتهای متبوع خود بر سر منطقه جبل الطارق گفتگوی تلفنی کردند.
یکی از موارد اختلاف، افزایش کنترل مرزی اسپانیا است که ظاهرا باعث کندی کنترل و تاخیر در جابجایی افراد شده است.
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، با اشاره به این موضوع و اختلافات دیگر بر سر این منطقه گفت: آنچه برای مردم جبل الطارق روی می دهد، از نقطه نظر تاخیر و تعلل، و خیلی چیزهای دیگری که مردم با آن مواجهند، قابل قبول نیست و من این موضوع را صریحا اعلام کرده ام. البته بین مردم جبل الطارق و اسپانیا اختلاف بر سر ماهیگیری وجود دارد که نیاز دارد تا حل و فصل شود و ما توافق کردیم که چنین شود.
تشدید کردن این موضوع به روشی که انجام گرفته درست نیست و من این را صراحتا به نخست وزیر اسپانیا اعلام کرده ام. ما موافقت کرده ایم تا وزرای خارجه دو کشور به حل این مسائل بپردازند. اما تردیدی ندارم که بریتانیا همیشه در کنار مردم جبل الطارق خواهد بود.
منطقه جبل الطارق و سواحل آن با حدود ۳۰ هزار نفر جمعيت، این روزها، اختلافات دیرینه مادرید و لندن بر سر حاکمیت بر این اراضی حدوداً ۸ کیلومتری را تازه تر کرده است.

0 comments:

Post a Comment