• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, August 5, 2013

تمدید تعطیلی سفارتخانه های آمریکا/ چند خبر دیگر از خاورمیانه و اروپا

Posted by UNITY4IRAN On 10:57 AM No comments

یورونیوز: در پی تهدید های القاعده، ایالات متحده آمریکا از تمدید مدت تعطیلی سفارتخانه هایش در خاورمیانه و شمال آفریقا خبر داد. ۱۹ سفارتخانه و کنسولگری آمریکا به دلایل امنیتی تا شنبه آینده همچنان تعطیل خواهند ماند.
روز یکشنبه ۲۱ دفتر دیپلماتیک آمریکا در شمال آفریقا و خاورمیانه بسته شدند. از سوی دیگر سفارتخانه های آمریکا در کابل، بغداد و الجزیره روز دوشنبه فعالیت خود را از سر می گیرند.
مقامات آمریکایی تهدیدهای القاعده را جدی خوانده اند. در همین زمینه سکسبی شامبلیز، سناتور جمهوریخواه ایالات متحده آمریکا گفت: «ما به حادثه یازدهم سپتامبر به شکل درستی توجه نداشتیم. اما فکر می کنم باید هر چه به ماه رمضان نزدیک تر می شویم برنامه ریزی درست تری داشته باشیم. می دانیم که این دوره زمان مورد توجه تروریست ها است. این جدی ترین تهدیدی است که من طی سال های گذشته شاهد بوده ام.»
پلیس بین الملل نیز روز شنبه ضمن هشدارهای امنیتی از تمام کشورهای عضو خواست تا نسبت به تهدیدهای القاعده هوشیار باشند.
بریتانیا، آلمان و فرانسه در پی آن اعلام کرده اند که سفارتخانه های خود را در صنعا، پایتخت یمن می بندند.
متهمان به براندازی دولت ترکیه در انتظار صدور حکم
جلسه نهایی محاکمه ۲۷۵ نفر از مخالفان دولت ترکیه، صبح دوشنبه بوقت محلی در محل زندان«سیلیوری» (حوالی استانبول) و تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد.
دولت هرگونه تجمع حامیان متهمان را غیر قانونی اعلام کرده و انتظار می رود دادگاه تا پایان وقت اداری دوشنبه رای خود را در مورد این عده که متهم به توطئه و براندازی شده اند، صادر کند.
اعضای شبکه مخفی «اِرگِنِکوُن» که دولت آنکارا، آنها را کودتاچی می داند، متهم اند طی پنج سال گذشته برای سرنگونی حکومت رجب طیب اردوغان فعالیت کرده اند.
در میان آنها ژنرال های بازنشسته ارتش، وکیل، روزنامه نگار و استاد دانشگاه که عمدتا گرایش های سکولاردارند، نیز دیده می شوند.
واکنش مثبت کاخ سفید به سخنان روحانی
دولت ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه پس از سوگند رسمی حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری ایران اعلام کرد آماده همکاری با دولت جدید ایران برای پرداختن به نگرانی های مربوط به برنامه هسته ایران است. کاخ سفید این موضوع را منوط به جدیت ایران در این گفتگوها دانست.
جی کارنی، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای گفت: “آغاز کار رییس جمهور روحانی فرصتی برای ایران است تا برای پرداختن به نگرانی های عمیق در مورد برنامه هسته ای ایران، سریعا اقدام کند.”
وی افزود: “اگر این دولت جدید تصمیم بگیرد که برای پاسخ گفتن به تعهدات بین المللی خود و یافتن راه حلی صلح آمیز برای این مساله، بطور واقعی و جدی به این موضوع بپردازد، در این مورد، ایالات متحده مشتاقانه ایران را همراهی خواهد کرد.”
حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران که با وعده حل و فصل اختلافات ایران و قدرتهای جهانی از طریق تعامل و تدبیر و حذف تدریجی تحریم های بین المللی به میدان آمده بود، روز یکشنبه در مراسم تحلیف خود در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که بنای روابط ایران با کشورهای دیگر بر تعامل سازنده همراه با احترام متقابل استوار خواهد بود.
آقای روحانی خطاب به قدرتهای جهانی گفت: «به صراحت می ‎گویم که اگر پاسخ مناسب می خواهید، نه با زبان تحریم، که با زبان تکریم با ایران سخن بگویید».
رئیس جمهوری جدید ایران در سخنان خود به تأثیر منفی تحریم های بین المللی بر زندگی مردم نیز اشاره کرد. آنچه طی سال های اخیر امان مردم ایران را بریده و زندگی را به کامشان ناخوش کرده است. با آمدن حسن روحانی، آن ها امیدوارند که اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور بهبود یابد.
یکی از شهروندان گفت: «امیدوارم که بتوان حداقل اشتباهات سال پیش، فشارهای روانی و اقتصادی که بر کشور وارد بود را در این چهارسال شاهد نباشیم.»
دیگری افزود: «مشکلاتی که جوانان دارند، مشکلات بیکاری و اقتصادیشان حل شود. بتوانند راحت تر زندگی کنند. این تورم و مشکلاتی که برای مردم پیش آمده باید درست بشود.»
دولت آمریکا ضمن استقبال از سخنان روحانی گفته است که اگر ایران جدی باشد، مشتاق تعامل است. اما مشکلاتی نظیر تورم و بیکاری و افزایش رفاه اجتماعی به یکباره رفع نخواهد شد و باید همچنان منتظر ماند.
پادشاه مراکش حکم عفو کودک آزار اسپانیایی را لغو کرد
ملک محمد ششم، پادشاه مراکش با صدور بیانیه ای، حکم عفو کودک آزار اسپانیایی را لغو کرد.
حکم اولیه وی مبنی بر بخشودگی این مرد خشم عمومی مردم این کشور را برانگیخته بود.
دانیل گالوان وینا در میان ۴۸ زندانی اسپانیایی بود که در پی درخواست پادشاه اسپانیا در جریان دیدارش از مراکش، مورد بخشش ملک محمد ششم قرار گرفته بود.
به گفته برخی رسانه ها این مرد که به دست کم ۱۱ کودک بین چهار تا پانزده سال تعرض کرده بود از مراکش خارج شده است.
ملک محمد ششم در بیانیه صادره، اظهار داشته که در هنگام صدور حکم عفو، از جرم این مرد بی اطلاع بوده است.
عفو این مجرم، مخالفان را در روز جمعه به خیابانهای پایتخت و چند شهر دیگر مراکش کشاند. این اعتراضات به خشونت گرایید و در پی آن چند تن زخمی شدند.
گفته می شود که از چندی پیش تعدادی از اتباع خارجی در مراکش با سو ظن آزار جنسی روبرو بوده اند.
اسرائیل؛ موافقت با مذاکرات صلح و اعلام اولویت ملی ۹۱ شهرک
قرار دادن ۹۱ شهرک یهودی نشین در فهرست «اولویت ملی» توسط اسرائیل در روز یکشنبه، اعتراض مقامات فلسطینی را بدنبال داشته است.
اسرائیل همه ساله با قرار دادن شهرک هایی در فهرست اولویت ملی، کمک های مالی ویژه ای را به آنها اختصاص می دهد که غالبا صرف طرح های عمرانی می شود.
واصل ابویوسف از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، مسئولان فلسطینی را سرزنش می کند و می گوید:«بزرگترین اشتباه مقام فلسطینی این بود که بدون تاکید بر عدم گسترش شهرکسازی و بدون درخواست از آمریکا مبنی بر اعلام موضع صریح این کشور در خصوص گسترش استعماری اسرائیل، به پای میز مذاکره رفت.»
اشارۀ وی به مذاکره هفتۀ پیش مقامات اسرائیلی و فلسطینی است که در حضور جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا صورت گرفت و طرفین در خصوص از سرگرفته شدن مذاکرات صلح به توافق رسیدند.
براساس قوانین بین الملل تمام شهرک هایی که اسرائیل پس از جنگ ژوئن ۱۹۶۷ میلادی در سرزمین های اشغالی فلسطینیان ساخته است غیرقانونی است.

0 comments:

Post a Comment