• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, August 5, 2013

انتقاد صریح مدیر کیهان از کابینه پیشنهادی حسن روحانی

Posted by UNITY4IRAN On 1:34 PM No comments

رادیو آلمان: حسین شریعتمداری طی یادداشتی در کیهان، برخی از وزیران پیشنهادی حسن روحانی را افرادی معرفی کرده که "کمترین شایستگی و صلاحیتی برای حضور در کابینه ندارند." او ادعا می‌کند این افراد "بدسابقه" به روحانی تحمیل شده‌اند.
حسن روحانی بعد از ظهر یکشنبه (۱۳ مرداد ۹۲) پس از مراسم تحلیف، فهرست ۱۸ وزیر پیشنهادی خود برای کابینه دولت یازدهم را به رئیس مجلس، علی لاریجانی ارائه کرد.
بیش از سه چهارم وزیران پیشنهادی روحانی با دولت‌های محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی همکاری داشته‌اند و از شخصیت‌های مطلوب محافظه‌کاران سنتی محسوب نمی‌شوند.
حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان در مطلبی که صبح دوشنبه (۱۴ مرداد) منتشر شد با اشاره به فهرست پیشنهادی حسن روحانی، از وجود افرادی که به زعم او "کمترین شایستگی و صلاحیتی برای حضور در کابینه ندارند و نقاط سیاه فراوانی در کارنامه مسئولیت‌های پیشین خود دارند" ابراز تاسف کرد.
روایت کیهان از فشار "اصحاب فتنه" به روحانی
رئیس دولت یازدهم بارها تاکید کرده که کابینه‌ای فراجناحی تشکیل می‌دهد و در گزینش همکاران خود توانایی و شایستگی افراد را ملاک قرار می‌دهد. به رغم این، مدیرمسئول کیهان ادعا می‌کند که برخی از وزیران پیشنهادی با برنامه‌های اعلام شده‌ روحانی "فاصله‌ای پر نشدنی دارند."
نماینده علی خامنه‌ای در موسسه کیهان می‌گوید یقین دارد که "آقای روحانی در انتخاب گزینه‌ها، از سوی اصحاب فتنه، مدعیان اصلاحات و کارگزاران به شدت تحت فشار بوده است."
شریعتمداری در سرمقاله ۱۴ مرداد روزنامه کیهان، سه وزیر پیشنهادی برای وزارت‌خانه‌های نفت، اطلاعات و صنعت را به عنوان نمونه‌ افراد "بدسابقه" مورد نظر خود معرفی می‌کند و "گفتنی‌های بسیار" درباره برخی دیگر را به آینده موکول کرده است.
یکی از انتقادهای شریعتمداری متوجه معرفی بیژن نامدار زنگنه برای تصدی وزارت نفت است. او می‌نویسد زنگنه کسی است که "در دوران تصدی چندین و چند ساله وزارت نفت، پرونده‌های مفتوح و پاسخ نداده‌ای از انعقاد قراردادهای خسارت‌آفرین و بعضا شبیه ترکمان‌چای داشته" است.
نقش خامنه‌ای در انتخاب وزیر اطلاعات
محمود علوی، وزیر پیشنهادی اطلاعات و محمدرضا نعمت‌زاده، فرد معرفی شده برای وزارت صنعت، معدن و بازرگانی از دیگر نمونه‌هایی هستند که شریعتمداری آنها را ناشایسته و تحمیلی خوانده است.
علوی عضو مجلس خبرگان است و از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۸ ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ارتش را بر عهده داشته. او از داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس نهم بود اما به دلیل آنچه "عدم التزام عملی به اسلام و نظام" خوانده شده، از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت نشد.
انتقاد تند شریعتمداری به ترکیب کابینه در حالی مطرح می‌شود که پیشتر گزارش‌هایی در مورد تایید فهرست نهایی وزیران پیشنهادی روحانی از سوی رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده بود.
به گزارش سایت خبری "سحام‌نیوز" حسن روحانی ابتدا در نظر داشت علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات را به مجلس پیشنهاد کند که به علت مخالفت علی خامنه‌ای، محمود علوی را جایگزین او کرد.
بر اساس روال نانوشته‌ای که بارها در عمل مشاهده شده، شرط انتخاب وزیران کلیدی کابینه، از جمله وزیران خارجه، اطلاعات، کشور و دفاع موافقت رهبر جمهوری اسلامی است.
در دولت محمود احمدی‌نژاد برکناری وزیر اطلاعات، حیدر مصلحی و فرمان خامنه‌ای برای ابقای او سرآغاز چالش بی‌سابقه‌ای شد که در رسانه‌های رسمی نیز انعکاس فراوانی یافت..
آزمون مجلس یا آزمون نماینده خامنه‌ای؟
گفته می‌شود سه گزینه مورد نظر روحانی برای وزارت‌خانه‌های دفاع، علوم و ارشاد نیز به دلیل مخالفت خامنه‌ای با افراد پیشنهاد شده در فهرست نهایی تغییر کرده‌اند.
یونسی، وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی، از مشاوران و نزدیکان مورد اعتماد رئیس دولت یازدهم محسوب می‌شود. در هفته‌های گذشته رسانه‌های نزدیک به حسن روحانی حضور او را در کابینه، به ویژه به عنوان وزیر کشور یا اطلاعات قطعی اعلام می‌کردند.
در فهرستی که سیزدهم مرداد به مجلس ارائه شد عبدالرضا رحمانی فضلی، رئیس کنونی دیوان محاسبات کشور، فرد پیشنهادی برای هدایت وزارت کشور است. مطابق برخی گزارش‌ها معرفی رحمانی ‌فضلی که از نزدیکان و همراهان قدیمی رئیس مجلس به شمار می‌رود، شرط علی لاریجانی برای پشتیبانی اکثریت اصولگرای مجلس از دیگر وزیران پیشنهادی بوده است.
مدیر مسئول کیهان نهم مرداد در یادداشت دیگری نوشته بود: «احساس می‌شود رئیس جمهور منتخب در انتخاب اعضای کابینه خود با مجموعه‌ای از فشارها، انتظارها و رودربایستی‌ها روبرو بوده است و برای خروج از این چنبره دست کمک به سوی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت دراز کرده است.»
شریعتمداری با طرح این ادعا که روحانی افراد "تحمیل شده" را برای گرفتن رای عدم اعتماد مجلس معرفی کرده، در پایان سرمقاله روز دوشنبه (۱۴ مرداد) نوشت: «به یقین نمایندگان مردم از این آزمون بزرگ سرافراز بیرون خواهند آمد.»

0 comments:

Post a Comment