• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, August 2, 2013

آمریکا ده‌ها میلیون پوند به نهادهای امنیتی بریتانیا پرداخت کرده است

Posted by UNITY4IRAN On 6:23 PM No comments

رادیو آلمان: روابط امنیتی آمریکا و بریتانیا بیش از آنی است که تاکنون گفته می‌شد.
روزنامه بریتانیایی گاردین در این باره نوشت، آمریکا طی سه سال گذشته دست‌کم ۱۰۰ میلیون پوند در اختیار سازمان‌های امنیتی بریتانیا قرار داده است.
روزنامه بریتانیایی گاردین روز پنجشنبه (ا اوت/ ۱۰ مرداد) نوشت آمریکا میلیون‌ها دلار برای تقویت نهاد‌های امنیتی بریتانیا سرمایه‌گذاری کرده‌است. مبنای نوشته روزنامه گاردین اسناد منتشر شده از طرف ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا است.
بیش از ۱۰۰ میلیون پوند کمک امنیتی
برمبنای خبرهای گاردین آژانس امنیت ملی آمریکا طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ دست‌کم ۱۰۰ میلیون پوند به مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا (GCHQ) تحویل داده است. 
این نهاد امنیتی بریتانیا در سال ۲۰۰۹ میلادی ۹/ ۲۲ میلیون پوند، در سال ۲۰۱۰ میلادی ۹/ ۳۹ میلیون پوند و در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ نیز ۷/ ۳۴ میلیون پوند دریافت داشته است.

گاردین در ادامه نوشته است مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا همچنین ۵/ ۱۵ میلیون پوند برای تعمیر و بازسازی مجتمع اطلاعاتی خود در منطقه کورن‌وال شمالی در بریتانیا از آژانس امنیت ملی آمریکا دریافت کرده است.

خواست آمریکا در ازای کمک‌های مالی
بر این مبنا دولت آمریکا در مقابل این کمک‌ها خواست‌های مشخصی نیز از دولت بریتانیا داشته است. در یکی از نوشته‌های لو‌رفته از طرف ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، که مربوط به سال  ۲۰۱۰ است آمده که اطلاعات داده شده از طرف بریتانیا هنوز انتظارات آمریکا را  برآورده نکرده است.

به همین دلیل است که روزنامه گاردین خاطر نشان کرده است که آژانس امنیت ملی آمریکا با کمک‌های مالی خود به مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا، دریافت اطلاعات مخفی از این کشور را تضمین کرده است.

گاردین نوشته است مطالب به دست آمده جزئیات قابل توجهی نیز از فعالیت‌های مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا فاش می‌کنند. مثلا آمده است که مرکز ارتباطات دولتی از جمله برای به دست آوردن داده‌های خصوصی در تلفن‌های همراه سرمایه‌گذاری می‌کند. این سازمان امنیتی اعلام کرده است که همیشه و در هر مکانی قادر است "داده‌های هر تلفنی را بررسی کند."

در مدارک فاش شده از طرف اسنودن همچنین آمده است که نهادهای امنیتی بریتانیا نگران آن هستند که نتوانند خواست‌های آمریکا را برآورند و به این ترتیب قدرت اجرایی آنها در برایر همکاران آمریکایی‌شان زیر سوال برود. از طرف دیگر کارمندان نهادهای امنیتی در بریتانیا نگران آنند که فعالیت‌شان از نظر اخلاقی صحیح نباشد.
دولت آمریکا در پی افشاگری‌های ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در باره جاسوسی نهادهای امنیتی آمریکا از شهروندان ایالات متحده و دیگر کشورها پاسپورت او را باطل کرد. اسنودن که از ۲۳ ژوئن در بخش ترانزیت فرودگاه "شرمتیووی" مسکو بود، سرانجام موفق شد از دولت روسیه یک سال پناهندگی بگیرد و در این کشور بماند.

0 comments:

Post a Comment