• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, August 6, 2013

دور تازه‌ای از تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران مصر آغاز شد

Posted by UNITY4IRAN On 9:39 AM No comments

رادیو فردا: مقام‌هایی از اتحادیه اروپا و ایالات متحده در مصر هستند تا با گفت‌وگو با طرف‌های سیاسی در این کشور، تلاش کنند به بحرانی که پس از سرنگونی محمد مرسی شدت گرفته است، پایان دهند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، برناردینو لئون، نماینده اتحادیه اروپا در امور خاورمیانه و ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا، اقامتشان را در مصر تمدید کرده‌آند تا به مجموعه گفت‌وگوهایی که با دولت موقت و هواداران مرسی آغاز شده، ادامه دهند.
دو عضوارشد کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا نیز روز دوشنبه برای گفت‌وگو با دولت موقت و مخالفان در مصر، راهی قاهره شدند.
سناتورلیندسی گراهام و سناتور جان مک‌کین، به تقاضای باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به مصر رفته‌اند.
منابع دیپلماتیک نیز اعلام کرده‌اند که قرار است رابرت فورد، سفیر پیشین آمریکا در سوریه، به عنوان سفیرجدید این کشور در مصر معرفی شود.
ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه با حازم عبدالعزيز ببلاوی، نخست‌وزیر دولت موقت، دیدار کرد، روز یک‌شنبه نیز در زندان با خیرت شاطر، «نفر دوم» اخوان‌المسلمین گفت‌وگو کرده بود.
​​یک‌شنبه علاوه بر ویلیام برنز، برناردینو لئون، نماینده اتحادیه اروپا و وزیر خارجه قطر نیز با آقای شاطر دیدار کرده بودند.
این دیدار بنا بر گزارش‌ها با استقبال آقای شاطر روبه‌رو نشده است.
خبرگزاری رویترز گزارش داده که این چهره بانفوذ جنبش اخوان‌المسلمین گفته است تنها در حضور محمد مرسی با آنها مذاکره خواهد کرد، زیرا او را رئیس‌جمهوری مشروع مصر می‌داند.
پیشتر مقام‌های دیگری نیز از اتحادیه اروپا و آمریکا راهی مصر شده بودند تا برای برون‌رفت از بحران در مصر راهی بیابند.
چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، جان کری، وزیر خارجه آن کشور و کاترین اشتون، مسئول امور سیاست خارجی در اتحادیه اروپا، از جمله کسانی هستند که در روزهای گذشته از مصر دیدار کردند.
خانم اشتون روز سه‌شنبه و چهارشنبه در مصر برای میانجی‌گری با طرف‌های بحران دیدار و گفت‌وگو کرده بود. هر چند به نظر می‌رسد این دیدارها تا کنون نتیجه چندانی نداشته است.
دولت موقت مصر به هوادران مرسی «هشدار» داده است که از تجمع دست کشیده و میدان‌ها و محل‌هایی که در آن گرد آمده‌اند را ترک کنند.
با این همه هواداران محمد مرسی به تجمعات خود ادامه داده‌اند و کشورهای غربی و سازوکارهای بین‌المللی نیز از دولت موقت مصر خواسته‌اند امنیت معترضان را تامین کرده و به حق تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.
در پی بحران هفته‌های گذشته مصر که با سرنگونی محمد مرسی به دست ارتش شدت گرفت، بیش از ۲۵۰ نفر کشته شده‌اند. محمد مرسی و شماری از چهره‌های سرشناس هوادار او نیز بازداشت شده‌اند. کشورهای غربی خواستار آزادی مرسی شده‌اند. 

0 comments:

Post a Comment