• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, August 5, 2013

اولین جلسه دادگاهی دو روزنامه نگار کرد برگزار شد

Posted by UNITY4IRAN On 2:49 PM No comments

امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات "مسعود و خسرو کردپور" در دادگاه انقلاب مهاباد برگزار شد و وکلای این دو روزنامه نگار کرد به صلاحیت ذاتی دادگاه رسیدگی کننده ایراد گرفتند.
خبرگزاری کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، به گزارش آژانس خبری موکریان امروز دوشنبه 14 مردادماه 92 اولین جلسه رسیدگی به اتهامات "مسعود و خسرو کردپور" در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی کیا ساعت 11 صبح آغاز شد و پس از 2 ساعت خاتمه یافت و ادامه رسیدگی به جلسه دوم در شهریورماه ، موکول شد.
بر اساس همین گزارش در ابتدای جلسه قاضی دادگاه موارد متعدد اتهامات را به متهمین یادآور شد و قبل از اتمام سخنان رئیس جلسه، وکلای مدافع کردپورها به صلاحیت ذاتی دادگاه مبنی بر مطبوعاتی بودن اتهامات موکلین خود و ضرورت رسیدگی به پرونده آنان در دادگاه مطبوعات با حضور هیئت منصفه قانونی و همچنین به عدم حضور نماینده دادستان ایراد گرفتند.
این گزارش می افزاید که برادران کردپور مجبور شدند در این جلسه با استفاده از دستبند و پابند و پوشاندن لباس زندان در دادگاه حاضر شوند که وجود این شرایط به اعتراض وکلا طبق قانون آیین دادرسی کیفری منجر شد که قاضی جلسه به اعتراض وکلا اعتنایی نکرد.
در ادامه جلسه امروز قاضی جوادی کیا با دعوت از نماینده دادستان طی تصمیمی ایراد به صلاحیت دادگاه را مردود و دادگاه را صالح دانسته و وارد ماهیت پرونده شدند.
در ادامه این گزارش آمده است،"خسرو کردپور" به دفاع از اتهامات وارده به خود دایر بر محاربه و بغی، افساد فی الارض، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری و نشر اکاذیب پرداخته و در دفاعیات مفصل خود بر خبرنگار بودن خودش با ارائه اسناد و مدارک و صحت کامل اخبار منتشر شده در "آژانس خبری موکریان" تاکید و اظهار داشت که تمام فعالیت های ایشان به عنوان مدیر آژانس موکریان بر اساس قانون مطبوعات و اخبار منتشره از موکریان منطبق با واقع بوده و با هدف اطلاع رسانی انجام و قصد و نیت مجرمانه در آن وجود ندارد.
"مسعود کردپور" هم در دفاعیات خود با استناد به آیاتی از قرآن و فصل سوم قانون اساسی و وظیفه انسان ها در امر به معروف و نهی از منکر و سابقه 22 ساله خود به عنوان معلم اظهار نظر در مورد مشکلات موجود در کردستان را فاقد وصف جزایی دانسته و با تشریح شرایط خود در ایام بازداشت موقت خواستار برائت خود گردید.
لازم به ذکر است دادگاه پس از استماع برخی دفاعیات "عثمان مزین و عباس جمالی"، وکلای مدافع کردپورها و طرح تقاضای تبدیل قرار بازداشت آنان به وثیقه یا کفالت ختم جلسه را اعلام و برگزاری جلسه بعدی را به شهریورماه موکول کرد.
در خاتمه گزارش موکریان آمده است؛ دادگاه نسبت به تبدیل قرار بازداشت این دو روزنامه نگار به وثیقه یا کفالت پس از 150 روز بازداشت تصمیمی اتخاذ نکرد و مسعود و خسرو به زندان مرکزی مهاباد بازگردانده شدند.

0 comments:

Post a Comment