• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, August 5, 2013

دعوت بان کی مون از روحانی برای شرکت در اجلاس خلع سلاح جهانی/و چند خبر دیگر

Posted by UNITY4IRAN On 5:19 PM No comments

خبرگزاری مهر: نماینده دبیر کل سازمان ملل در ابتدا با اشاره به برگزاری نشست خلع سلاح جهانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سالجاری ، حضور روحانی را در این نشست جهت ابراز نظرات ، سیاستها و ارائه پیشنهادات مناسب ارزیابی کرد و گفت که به زودی دعوتنامه دبیر کل سازمان ملل در این زمینه برای رئیس جمهور کشورمان ارسال خواهد شد.
در این ملاقات طرفین با توجه به اینکه یان کوبیش ضمنا نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان نیز هست،در خصوص مسائل مربوط به افغانستان و راههای گسترش همکاریهای مشترک جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل در این زمینه مذاکره کردند.
آخوندزاده ضمن اشاره به سابقه کمکهای فراوان جمهوری اسلامی ایران برای کمک به بازسازی افغانستان و تثبیت دولت منتخب این کشور در سالهای اخیر، استمرار مساعدت کشومان را در این زمینه سیاستی پایدار و راهبردی دانست و اظهار داشت: مخالفت با افراط گرائی و تروریسم از مبانی اصولی ماست و همانطور که جناب آقای دکتر روحانی روز گذشته اشاره داشتند، برگزاری انتخابات در ایران فرصت های جدیدی را برای همکاری در جهت پیشرفت و توسعه فراهم کرده است.
یان کوبیش، ابتکار جمهوری اسلامی ایران مبنی بر برگزاری نشست های سه جانبه ایران – افغانستان – پاکستان را بسیار مفید دانست و بر حمایت سازمان ملل از این روند تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، وی با تحسین چگونگی برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی ایران ، آنرا نمونه بسیار خوبی برای کشورهای منطقه ای از جمله افغانستان دانست و اظهار امیدواری نمود که دولت و مردم افغانستان با استفاده از تجارب جمهوری اسلامی ایران بتوانند انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را به بهترین شکل ممکن برگزار کنند.
روحانی به دنبال رسیدن به توافق هسته ای بود 
وزیر خارجه سابق انگلیس به بی بی سی گفت: روحانی آشکارا نگران دستیابی به یک توافق برای حل و فصل اختلاف بلندمدت ایران و غرب بود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم شبکه بی بی سی در تحلیلی به بررسی شخصیت و دیدگاه‌های  رئیس جمهور جدید ایران از نگاه دو تن از سیاستمدرانی که از وی شناخت دارند پرداخت:
جک استراو، وزیر خارجه سابق انگلیس که در زمان گفتگوهای هسته‌ای ایران و غرب با روحانی دیدار داشته به شبکه بی بی سی گفت: روحانی مودب، متعهد، ساده و صریح و با لبخندی بر لب بود.» وی افزود:« روحانی بر مباحث اشراف داشت، و به هئیت حاکمه ایران اعتماد و ایمان داشت.» جک استروا ادامه داد:« روحانی آشکارا نگران دستیابی به یک توافق بر سر اختلاف بلندمدت ایران و غرب بود.»
حسین موسویان، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای سابق ایران  نیز به بی بی سی گفت: «روحانی شایسته لقب" شیخ دیپلمات" است. او فردی شوخ طبع است و خط فکری کاملا میانه رو دارد. روحانی همیشه برای اتحاد کشور تلاش کرده است.»
به گزارش بی بی سی وحدت یکی از موضوعات اصلی سخنرانی روحانی در مراسم تحلیف بود. رئیس جمهور ایران در این مراسم گفت:« همه کسانی که به من و یا به دیگر نامزد ها رای دادند و حتی اگر رای نداند،  همه آنها شهروند ایران هستند و از حقوق شهروندی برخوردارند.»
روحانی در سخنرانی روز تحلیف خود گفت:«ما تلاش خواهیم نمود تا با ایجاد اعتماد متقابل بین ایران و کشورهای منطقه و جهان، امنیت ملی و پیرامونی خود را گسترش دهد. شفافیت باید دوجانبه باشد و نمی‌تواند یک‌طرفه و بدون سازوکارهای اجرایی و عملی در روابط دوجانبه و چندجانبه باشد.»
بی بی سی همچنین اعضای پینشهادی کابینه روحانی را مورد بررسی قرار داد و با تاکید بر انتخاب محمد جواد ظریف برای پست وزارت خارجه، این اقدام را حرکتی برای تعامل با غرب و به ویژه آمریکا دانست.
انتقادحسین موسویان از سیاست‌های دوگانه واشنگتن در قبال کشورمان 
مذاکره کننده ارشد سابق هسته‌ای ایران با اشاره به سیاست دوگانه آمریکا مبنی بر تصویب تحریم و استقبال از مذاکره دوجانبه گفت: اکنون سوال بزرگ در تهران این است که چه کسی در واشنگتن تصمیم می گیرد و دولت اوباما از خود قدرتی دارد با خیر؟
به گزارش خبرگزاری تسنیم حسین موسویان، مذاکره کننده ارشد سابق هسته‌ای ایران در  مصاحبه با پایگاه خبری مجله فارین پالیسی با اشاره به سیاست دوگانه آمریکا نسبت به ایران از جمله  تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در کنگره آمریکا از یک سو و اعلام تمایل برای گفتگوی مستقیم گفت: اکنون سوال بزرگ در تهران این است که چه کسی در واشنگتن تصمیم می گیرد؟ همچنین تردیدهای زیادی وجود دارد که آیا دولت آمریکا از خود قدرتی دارد یا خیر؟
به گزارش پایگاه خبری این مجله بسیاری از تحلیلگران ایرانی تصمیم تصمیمات تکراری کنگره در حمایت از افزایش تحریم ها را مخرب می دانند. در حالی که به اعتقاد آنها روحانی می تواند جریان بازی در مجادله هسته ای را تغییر دهد، تشدید تحریم ها پیام های مبهم و دوگانه ای به تهران ارسال می کند و تصمیم گیری در تهران برای واکنش را دچار مشکل می کند. اگر واشنگتن سیاهه تحریم های یک جانبه خود را گسترش دهد، بدون آنکه به روحانی فرصت دهد تا در مذاکرات آتی حرکت مثبتی از خود نشان دهد احتمال دارد موضع سیاسی روحانی را تضعیف کند و قدرت مانور از وی را سلب کند.
حسین موسویان، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای سابق ایران به فارین پالیسی گفت:«اکنون سوال بزرگ در تهران این است که چه کسی در واشنگتن تصمیم می گیرد؟ همچنین تردیدهای زیادی وجود دارد که آیا دولت آمریکا از خود قدرتی دارد یا خیر؟ واشنگتن همیشه ایران را سرزنش می‌کند که"ما نمی‌دانیم چه کسی در ایران تصمیم می‌گیرد و با چه کسی باید مذاکره کنیم"»
موسویان افزود:« اکنون ایران نیز می‌تواند این  ایراد را به واشنگتن وارد کند که مشخص نیست چه کسانی تصمیم‌گیر هستند. آیا تیم مذاکراتی اوباما تصمیم‌گیر است؟ چرا تیمی که هیچ کنترلی بر تحریم ها ندارد به سر میز مذاکره می‌آید؟ اوباما چگونه می تواند به یک توافق با ایران برسد در زمانی که ایران را به صورت مبنایی مورد چالش قرار می‌دهد؟»
مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته به لایحه تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان رای داد که کاهش صادرات نقت به میزان یک میلیون بشکه در روز را هدف قرار داده است. دولت اوباما از تصویب این طرح خشنود نیست و آن را در مذاکرات سپتامبر هسته‌ای ایران و گروه 1+5 غیر سازنده  می‌داند. اما بسیاری از تحلیلگران انتظار داشتند کاخ سفید موضع سخت‌تری علیه تصویب این تحریم‌ها بگیرد. برخی همچنان امیدوارند اوباما در زمان بررسی این طرح در سنا مداخله کرده و یا  سناتورهای دموکرات را برای تعویق بررسی این طرح متقاعد کند.
مصلحی یکی از گزینه‌های احتمالی ریاست سازمان بازرسی
حجت‌الاسلام والمسلمین حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات گزینه احتمالی ریاست سازمان بازرسی کل کشور است.
در پی پیشنهاد مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور به‌عنوان وزیردادگستری، گمانه‌زنی‌ها در خصوص رئیس بعدی سازمان بازرسی کل کشور در محافل قضایی و سیاسی آغاز شده است.
بنا به این گزارش، بر اساس گمانه زنی‌ها حیدر مصلحی وزیر فعلی اطلاعات یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های مطرح برای تصدی ریاست سازمان بازرسی کل کشور است.
همه چیز یک‌دفعه بود
 محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گزینه احتمالی مشخص نیست چرا که همه چیز یک‌دفعه بود و توی لیست کابینه آقای پورمحمدی قرار نداشت که حال برایش جایگزینی مد نظر قرار گیرد.
وی ادامه داد: امیدواریم هرکسی که رئیس سازمان بازرسی کل کشور می‌شود بتواند به‌درستی به وظایفش عمل کند.
رئیس قوه قضاییه تصمیم می‌گیرد که قابل پیش‌بینی نیست
میر محمد صادقی، سخنگوی سابق قوه قضاییه می‌گوید که  تصمیمات ایشان هیچ‌وقت قابل پیش‌بینی نیست.
وی ادامه داد: بنده نظر خاصی در خصوص انتخاب آقای پورمحمدی در راستای وزیر دادگستری ندارم.
شاید آقای مصلحی و منتظری گزینه ریاست بازرسی کل کشور باشند
غضنفر آبادی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی  گفت: گزینه احتمالی اصلاً مشخص نیست ولی بنده احتمال می‌دهم آقای امیری باشد ولی باز هم بستگی به تصمیم رئیس قوه قضاییه دارد.
به گزارش تسنیم، وی ادامه داد: شاید حجت‌الاسلام والمسلمین حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری گزینه ریاست بازرسی کل کشور باشند که باید دید چه‌کسی انتخاب می‌شود.

0 comments:

Post a Comment