• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, August 1, 2013

بیش از ۴۰ کشته در حمله هوایی نیروهای ناتو به غرب افغانستان/چند خبر از خاورمیانه

Posted by UNITY4IRAN On 10:39 AM No comments

فرماندار ولایت نیمروز افغانستان از کشته شدن ۴۱ نفر در جریان حمله هوایی نیروهای ناتو در غرب این کشور خبر داد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پرس‌تی‌وی؛ حمله هوایی نیروهای ناتو در غرب افغانستان منجر به کشته شدن بیش از 40 نفر شد.
مقامات افغان اعلام کردند که این حمله روز چهارشنبه در منطقه چهاربرجک اتفاق افتاد. محمد سرور ثبات، فرماندار ولایت نیمروز اعلام کرد در میان این 41 قربانی تعداد زیادی از فرماندهان طالبان به چشم می‌خورند.
مقامات ارتش آمریکا و ناتو هیچ‌یک تا کنون این حمله را تایید نکرده‌اند.
این خبر در حالی منتشر شده است که حملات هوایی نیروهای آمریکایی در مناطق مختلف افغانستان در 30 جولای منجر به کشته شدن دست‌کم 80 نفر در این کشور شد.
حملات هوایی یکی از مسائل مورد اختلاف میان کابل و واشنگتن به شمار می‌رود.
مقامات آمریکایی مدعی هستند که در حملات خود تنها نیروهای شبه‌نظامی طالبان را هدف قرار می‌دهند اما منابع افغان و همچنین آمارهای بین‌المللی حاکی از آن است که تعداد زیادی از غیرنظامیان در جریان این حملات جان خود را از دست داده‌اند.
طرفداران اخوان المسلمین روز جمعه تظاهرات میلیونی برگزار می کنند 
جمعیت اخوان المسلمین مصر در واکنش به تصمیم مقامات امنیتی این کشور درخصوص متوقف کردن تظاهرات حمایت از مشروعیت، طرفداران خود را به برگزاری تظاهرات میلیونی در روز جمعه فراخوانده است.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه خبری «سی ان ان»، ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت در بیانیه ای تأکید کرد:« تصمیم مقامات امنیتی مصر مبنی بر متوقف ساختن تظاهرات حمایت از مشروعیت، دلیلی بر سردرگمی امنیتی است.»
در این بیانیه آمده است:« تصمیم کودتاچیان خونین مبنی بر مکلف کردن وزارت کشور به پایان دادن به تظاهرات مسالمت آمیز، تأیید می کند که کودتاچیان به دلیل مخالفت مردمی با کودتای خونین آنها، دچار نوعی سردرگمی شده اند.»
این بیانیه خاطرنشان کرد:« ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت و مخالفت با کودتا بار دیگر تأکید می کند دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی در چارچوب طرح های از پیش برنامه ریزی شده، تلاش می کنند با تخلیه برخی مناطق قاهره و استان های دیگر از نیروهای امنیتی، زمینه را برای گسترش هرج و مرج و تحریک به خشونت فراهم کنند تا بدین ترتیب بهانه ای برای وقوع جنایات خونین تازه ای شکل بگیرد و تظاهرات مسالمت آمیز با استفاده از زور متوقف شود.»
این ائتلاف همچنین طرفداران مشروعیت را به حضور در تظاهرات میلیونی موسوم به «مصر ضد کودتا» در روز جمعه فراخواند.
طبق این گزارش، دولت مصر روز چهارشنبه وزیر کشور را مکلف کرد تدابیر لازم را برای پایان دادن به تحصن اخوان المسلمین و مقابله با هرگونه تهدید احتمالی بر ضد امنیت ملی اتخاذ کند.
صباحی مردم را به حمایت از رئیس جمهور موقت مصر فراخواند 
موسس جریان مردمی و از رهبران جبهه نجات ملی معارض مصر خواستار حمایت و پشتیبانی از رئیس جمهور موقت این کشور به منظور اجرای «نقشه راه» شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، «حمدین صباحی» از همگان خواست تا پشت «عدلی منصور» را خالی نکنند و از دولت انتقالی به منظور اجرای نقشه راه که با تدوین قانون اساسی شایسته مصری‌ها آغاز و هدف از آن تقویت ارزش‌های برابری و تحقق اهداف انقلاب 25 ژانویه از جمله عدالت اجتماعی است، حمایت نمایند.
صباحی با اشاره به اوضاع فعلی مصر پس از موج دوم انقلاب در تاریخ 30 ژوئن تاکید کرد: ملت پیروز شد و ارتش نیز از آن جانبداری کرد.
صباحی این اظهارات را در نشست با اعضای دفاتر اجرایی برخی روستاها و شهرهای استان کفرالشیخ (دسوق –بیلا- الحامول-فوه-بلطیم-زعفران) که در منزل صباحی در شهر بلطیم برگزار شد، بیان کرد.
وزیر خارجه مصر: با خشونت مطابق با قانون برخورد می‌کنیم 
وزیر امور خارجه مصر با اشاره به پایبندی دولت موقت این کشور به اجرای «نقشه راه» تاکید کرد که با خشونت بر اساس قانون برخورد خواهیم کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری المنار، «نبیل فهمی» در کنفرانس خبری مشترک با «گیدو وستروله» همتای آلمانی خود اعلام کرد که دولت مصر به اجرای نقشه راه توافقی پایبند است.
وی در عین حال تصریح کرد که با خشونت بر اساس قانون برخورد کرده و هرگز اجازه تهدید امنیت کشور را نخواهیم داد.
وستروله نیز تاکید کرد که کشورش در امور داخلی مصر دخالت نمی‌کند و ملت مصر خود سرنوشتش را تعیین می‌کند.
وی اشاره کرد که آلمان از گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی بحران مصر حمایت می‌کند.
وستروله قرار است امروز همچنین با «عدلی منصور» رئیس جمهور موقت و «عبدالفتاح السیسی» معاون اول نخست‌وزیر و وزیر دفاع مصر دیدار و درباره اوضاع مصر گفت‌وگو نماید.
وی ملاقات با مرسی را نیز درخواست کرده بود اما ریاست جمهوری مصر به این بهانه که مرسی تحت بازجویی قانونی است، با این ملاقات مخالفت کرد.
وزیر خارجه آلمان با رئیس جمهور و وزیر دفاع مصر دیدار می‌کند 
وزیر امور خارجه آلمان که به قاهره سفر کرده است، امروز با رئیس جمهور و معاون اول نخست‌وزیر و وزیر دفاع مصر دیدار و گفت‌وگو می‌کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، «گیدو وستروله» امروز پنج‌شنبه با «عدلی منصور» و «عبدالفتاح السیسی» دیدار می‌کند و این نخستین سفر یک وزیر خارجه غربی به مصر از زمان عزل مرسی در تاریخ 3 جولای است.
وستروله همچنین تمایل داشت با مرسی که توسط نیروهای مسلح در مکانی نامعلوم حبس شده است، دیدار نماید اما ریاست جمهوری مصر با این بهانه که مرسی تحت بازجویی قانونی است، با این درخواست مخالفت کرد.
این در حالی است که «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه با مرسی در محل حبس وی ملاقات کرد.
قاضی تحقیق روز جمعه گذشته دستور حبس مرسی به مدت 15 روز را به منظور اجرای تحقیقات درباره چندین اتهام وارده به وی از جمله جاسوسی برای حماس، صادر کرد.

0 comments:

Post a Comment