• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, August 3, 2013

وزارت خارجه: هدیه‌ای که "محمود" تحویل "حسن" می‌دهد

Posted by UNITY4IRAN On 9:17 PM No comments

رادیو فرانسه: امروز مراسم تنفیذ حسن روحانی برگزار میشود و فردا نیز مراسم تحلیف او در مجلس شورای اسلامی صورت میگیرد تا محمود احمدی نژاد از پاستور به نارمک برگردد. یکی از بزرگترین مشکلات حال حاضر پیش روی دولت جدید حسن روحانی شاید وضعیت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باشد.
رضا تقی زاده کارشناس مسایل بین الملل در رابطه با کارنامه سیاست خارجی محمود احمدی نژاد در هشت سال گذشته به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه میگوید:« زمانی که آقای احمدی نژاد قدرت را در سال 2005 به دست گرفت مناسبات خارجی ایران با جامعه جهانی عادی بود. اما با روی کار آمدن احمدی نژاد، نگاه ایران همسو با برنامه اتمی ایران شد و چالش تازه ای در این مناسبات شکل گرفت و ایران روابط دشوارتری با امریکا پیدا کرد و به علت نزدیکی سیاسی اروپا و امریکا، روابط تهران و پایتخت های اروپایی نیز با مشکلات جدی روبه رو شد.
در واکنش، ایران سیاست نگاه به شرق را مطرح کرد و تصور کرد میتواند با جانشین کردن روسیه و چین به نوعی نیازهای خود را جبران کند. اما به این نکته توجه نشد که ظرفیت های آن دو گروه متفاوت است. نگاه به افریقا و امریکای لاتین را نیز در دستور کار خود قرار داد تا از انزوا خارج شود اما هیچ کدام از اینها نتوانستند جایگزین مناسبی برای کشورهای غربی باشند. نهایتا اینکه ایران نه تنها رابطه خوبی با غرب ندارد بلکه مناسبات با کشورهای شرقی هم دچار اشکال شد و روابط ایران و روسیه و چین نیز دیگر گرم نیست.»
این کارشناس در رابطه با چشم انداز سیاست خارجی ایران در دوران ریاست جهوری حسن روحانی نیز با اشاره به احتمال رسیدن ظریف به مقام وزارت خارجه ایران، میگوید او کسی است که میتواند به علت تجربه و روابط شخصی خود با دیپلمات ها و مقامات سیاسی کشورهای مختلف امکان عادی سازی روابط ایران و کشورهای غربی را به خصوص کشورهای اروپایی را فراهم آورد. وی همچنین بر احتمال کاهش تنش بین ایران و کشورهای عرب جنوب خلیج فارس در دولت روحانی تاکید میکند.

0 comments:

Post a Comment