• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, August 2, 2013

«نمايندگان خارجی در مراسم تحليف روحانی آزادی مخالفان در حصر را درخواست کنند»

Posted by UNITY4IRAN On 2:09 PM No comments

رادیو فردا: کمپین بین المللی حقوق بشر با انتشار بیانیه ای از نمایندگان خارجی که در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت می کنند، خواست با  مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد دیدار کنند و آزادی فوری آنها را درخواست کنند.
هادی قائمی مدير کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران در این بیانیه که نهم مرداد منتشر شده، گفت: «همانطور که خانم کاترين اشتون در سفر اخيرش به مصر خواستارملاقات با محمد مرسی شد، سولانا [مسئول سابق سياست خارجی اتحاديه اروپا]  و الياسون [معاون دبيرکل سازمان ملل]  هم بايد از اين فرصت استفاده کرده و خواستار ملاقات با اين سه مخالف سياسی درحصر شوند و جهان را نسبت به وضعيت آنان آگاه کنند.»
این بیانیه می افزاید «براساس گفته های پسر مهدی کروبی،[پدرش] که هم اکنون ۷۶ سال دارد، طی روزهای گذشته به دليل نارسايی های قبلی، کليوی و بيماری آرتروز بستری و امروز از بيمارستان مرخص شد. همچنين ميرحسين موسوی، ۷۲ ساله، در تاريخ ۱۱ تيرماه، تحت معالجه برای نارسايی قبلی قرارگرفت.»
عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه، روز پنجشنبه، از قطعی شدن ۵۵ هيئت خارجی در مراسم تحليف حسن روحانی خبر داد که به گفته وی در بين آنها ۱۱ رئيس‌جمهور، دو نخست وزير و هفت رئيس مجلس حضور دارند.
مراسم تنفيذ حكم رياست جمهوری حسن روحانی روز ۱۲ مرداد ماه و مراسم تحلیف وی در روز یکشنبه ۱۳ مرداد در مجلس برگزار خواهد شد.
روز دوشنبه شاهین محمد صادقی، عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد، دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان و فرماندهان نظامی و انتظامی، رئیس دفتر رهبری، استانداران، سفرای کشورهای مقیم تهران، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان و وزرای دولت فعلی در میان میهمانان هستند. وی همچنین گفت از محمد خاتمی دعوتی به عمل نیامده است.
فشار بر حسن روحانی برای تغییر وزرای پیشنهادی 
رادیو آلمان: علی مطهری در پاسخ به یادداشت حسین شریعتمداری مبنی بر تحت فشار بودن حسن روحانی از سوی اصلاح‌طلبان، گفته حرف‌های حسین شریعتمداری را "نباید جدی گرفت". او همچنین گفته: «عصبانی هستند چون مردم به ساکتین فتنه رای دادند.»
علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنش به سرمقاله روزنامه کیهان به قلم حسین شریعتمداری با عنوان "هدیه مجلس به روحانی و ملت" گفته است: «عصبانی هستند چون مردم به ساکتین فتنه رای دادند.»
علی مطهری پنجشنبه ۱۰ مرداد در گفت‌وگو با روزنامه "آرمان" درباره سرمقاله اخیر حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه "کیهان" گفته، حسین شریعتمداری در سرمقاله اخیر روزنامه "کیهان" در جایگاه سخنگوی آقای روحانی ظاهر شده و اعلام کرده "نظر آقای روحانی نسبت به برخی از وزرای معرفی شده؛ نظر واقعی ایشان نیست و مجبور شده آن‌ها را معرفی کند".
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که "حرف‌های حسین شریعتمداری را نباید جدی گرفت"، ادامه داده است: «جالب است که امثال آقای شریعتمداری، دکتر روحانی را ساکت فتنه می‌نامیدند. پس مردم به یک ساکت فتنه رای دادند. در واقع مشکل آن‌ها با مردم است و باید با آن بسازند.»
حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه "کیهان" در یادداشتی که چهارشنبه ۹ مرداد در این روزنامه منتشر شد، نوشت: «با توجه به ترکیب کابینه پیشنهادی و برخی از شواهد موجود می‌توان حدس زد که آقای روحانی در انتخاب گزینه‌ها، اولا؛ از سوی اصحاب فتنه، مدعیان اصلاحات و کارگزاران به شدت تحت فشار بوده است و ثانیا؛ برای مقابله با سهم‌خواهی جریانات یاد شده، زحمت فراوانی را متحمل شده است.»
با نزدیک شدن به زمان آغاز کار دولت حسن روحانی، گزارش‌ها درباره ترکیب کابینه دولت جدید در رسانه‌های ایران افزایش یافته است. همزمان رسانه‌‌های اصولگرا همچون روزنامه کیهان نیز با انتشار گزارش‌های مختلفی به حسن روحانی درباره استفاده از "اصحاب فتنه" در کابینه دولت، هشدار می‌دهند.
در همین زمینه احمد شیرزاد که خبرگزاری "ایلنا" از او با عنوان "یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب" نام برده به این خبرگزاری گفته که: «روحانی باید تصمیمات خود را با اقتدار اتخاذ کند و در راستای وعده‌ای که به مردم داده است و هماهنگ با نهادهای قانونی با چنین پارازیت‌هایی صحنه را خالی نکند و آن‌چه صلاح است انجام دهد. او باید حرف خود را به ملت بزند و اگر سنگی جلوی پای او انداخته شد انتظار این است که قاطعانه آن را با مردم در میان بگذارد چراکه تجربه نشان داده است سکوت مظلومانه دراین خصوص فایده‌ای نخواهد داشت.»
"مخالفت خامنه‌ای با ۴ وزیر حسن روحانی"
گمانه‌زنی درباره انتخاب برخی افراد برای وزارت‌خانه‌های مختلف در حالی است که سایت "سحام‌نیوز" در روزهای اخیر گزارش داد، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با ۴ وزیر کلیدی دولت حسن روحانی مخالفت کرده است.
در این گزارش آمده است: «پس از هفته‌ها رایزنی و گفت‌وگو، حسن روحانی لیست نهایی وزرای دولت یازدهم را به رهبر جمهوری اسلامی معرفی می‌کند. در این دیدار آقای خامنه‌ای نسبت به حضور آقایان یونسی و احمد مسجد جامعی در کابینه واکنش نشان داده و خواهان حذف نام این افراد از لیست وزرا می‌شود.»
آن‌طور که در این گزارش آمده حسن روحانی مجددا برای اخد تایید نهایی علی خامنه‌ای نسبت به تغییرات لیست کابینه به دیدار او می‌رود و این‌ بار نیز رهبر جمهوری اسلامی نسبت به دو نام دیگر در کابینه واکنش نشان داده و خواهان حذف جعفر توفیقی و سردار علایی از وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری؛ و دفاع در کابینه می‌شود که این دستور او هم از سوی آقای روحانی "پذیرفته می شود".
قرار است مراسم تحلیف حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری ۱۳ مرداد با حضور چهره‌هایی چون مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان، هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی، رئیس دفتر رهبری، رئیس قوه قضاییه، فقها و حقوقدانان شورای نگهبان و جمعی دیگر از مقامات لشگری و کشوری برگزار شود.

0 comments:

Post a Comment