• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, August 2, 2013

زخمی شدن یک کاسبکار دیگر کرد در منطقه‌ی سردشت

Posted by UNITY4IRAN On 6:37 PM No comments

یک کاسبکار دیگر کرد با شلیک مستقیم نیروهای رژیم زخمی شد.
به‌ گزارش کردستان و کردنیوز، شب نهم تیر جمعی از کاسبکاران کرد در "کانیه‌ نۆرێ " منطقه‌ی " ئالان " سردشت به‌ کمین نیروهای مسلح رژیم افتاده‌ و در نتیجه‌ی تیراندازی نیروهای رژیم یک کاسبکار به‌ نام مصلح فرزند احمد و اهل منطقه‌ی "بێران " در سردشت زخمی شد.
در پی این اقدام نیروهای رژیم تعداد قابل توجهی از احشام باربر کاسبکاران نیز هدف گلوله‌ قرار گرفته‌و کشته‌ شدند.
لازم به‌ ذکر است که‌ از ابتدی امسال تا به‌ حال دوازده‌ کاسبکار کرد براثر تیراندازی نیروهای رژیم کشته‌ و بیست و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.
«كولبران» نام يك قشر زحمتكش از مردم كردستان ايران است كه در كار خريد و فروش كالا و تبادل اجناس در نواحى مرزى به كار كوله‌كشى و باركشى مشغولند. و حال اين قشر مورد هجوم نيروهاى انتظامى واقع شده‌اند، زيرا كه فعاليت‌شان غيرقانونى است. ولى اين قشر به نان شب خود محتاج است.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، با محکوم کردن اقدام نیروی انتظامی در خصوص برخورد با کسبه و کولبران و توقیف و مصادره‌ى دسترنج این قشر محروم و زحمتکش، با استناد به مفاد بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۳ و بند ۱ ماده ۲۵ اعلامیه‌ى جهانی حقوق بشر، دولت را به اقدام جدی و فوری برای ایجاد شغل و حمایت در مقابل بیکاری و تأمین اسباب معیشت و شرایط زندگی سازگار با شئون انسانی و حمایت اجتماعی، بویژه حقوق هر شخص از یک سطح زندگی کافی برای تامین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش در خصوص تغذیه، مسکن و مراقبت‌های طبی و خدمات لازم اجتماعی برای بیکاران و مرزنشینان و اقشار محروم و مردم کردستان فرا می خواند.
کمپین همچنین خواهان استرداد اموال توقیف شده کولبران و تامین امنیت جانی و کسب و کار برای آنان” شده است.

0 comments:

Post a Comment