• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, August 8, 2013

خبرگزاری رویترز: ریاض میخواهد بر سر سوریه با مسکو معامله کند

Posted by UNITY4IRAN On 6:36 PM No comments

رادیو فرانسه: عربستان سعودی پیشنهاد کرده است در بدل کاهش حمایت روسیه از رژیم بشار اسد در شورای امنیت سازمان ملل متحد، با روسیه وارد معامله گردد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، ریاض در بدل پیشنهاد یک قرارداد خرید اسلحه از روسیه، از این کشور خواسته است حمایت خود از رژیم بشار اسد در شورای امنیت سازمان ملل را کاهش دهد.
منابع دیپلماتیک به خبرگزاری رویترز گفته اند، این پیشنهاد در دیدار هفته گذشته شاهزاده بندر بن سلطان- رئیس سازمان اطلاعات عربستان، با ولادیمیر پوتین- رئیس جمهور روسیه، در مسکو مطرح شد.
منابع مخالفان بشار اسد که از سوی ریاض حمایت می‌شوند گفته‌اند عربستان در بدل یک قرارداد خرید اسلحه به ارزش ١۵ میلیارد دلار، حاضر شده است منافع روسیه بعنوان عمده ترین صادرکننده گاز به بازار اروپا را تضمین کند.
بر مبنای این پیشنهاد، ریاض تعهد کرده است که از تبدیل شدن سوریه به گذرگاهی برای صدور گاز از کشورهای عرب خلیج فارس از جمله قطر، جلوگیری کند.
عربستان سعودی، در بدل این قرارداد از روسیه خواسته از حق وتوی خود در مورد پیشنهاد تصویب طرح یک قطعنامه احتمالی علیه رژیم سوریه در شورای امنیت سازمان ملل صرف نظر کند.
از هنگام آغاز بحران سوریه در ماه مارس سال ٢٠١١ روسیه حداقل سه قطعنامه شورای امنیت در باره سوریه را وتو کرده است.
یک دیپلمات غربی نسبت به واکنش مثبت رئیس جمهور روسیه به پیشنهاد ریاض اظهار تردید کرده و گفته است بعید به نظر میرسد ولادیمیر پوتین بر سر موقعیت استراتژیک روسیه در منطقه، حاضر به معامله باشد.
وی افزوده است، مقام‌های روسیه نسبت به این مسأله که عربستان طرح جدی برای تأمین ثبات در سوریه داشته باشد تردید دارند.
با این حال شمار دیگری از دیپلمات‌ها به این نکته اشاره کرده‌اند که در جریان دیدار مقام‌های سعودی و روسیه در مسکو، روسیه بر بشار اسد فشار آورده است تا به تقاضای سازمان ملل برای تحقیق درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در درگیری‌های این کشور پاسخ مثبت بدهد.
آمریکا و ترکیه از یک اپوزیسیون متحد و گسترده در سوریه حمایت می‌کنند
باراک اوباما- رئیس جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان- نخست وزیر ترکیه، در یک تماس تلفنی، دیروز چهارشنبه، پیرامون اوضاع مصر و سوریه گفتگو کردند.
در این گفتگو، که به درخواست رجب اردوغان انجام گرفت، این دو رهبر پیرامون خطرهائی که بنیادگرایان مذهبی خارجی در سوریه به وجود آورده اند، صحبت کردند و بر سر اهمیت حمایت از یک اپوزیسیون یکپارچه و گسترده به توافق رسیدند.
در بیانیه‌ای که بدین مناسبت منتشر شد، اعلام شد که باراک اوباما مبلغ 195 میلیون دلار دیگر را صرف کمک به سوری‌هائی خواهد کرد که از جنگ در کشورشان آسیب دیده اند. این مبلغ، بدین ترتیب کمک‌های بشر دوستانه آمریکا به تنش‌زدگان سوری را به یک میلیارد دلار می‌رساند.
در واشنگتن هم مرد شماره دو سازمان "سیا"- "مایکل مورل"، گفت: جنگ داخلی در سوریه بزرگترین خطر برای امنیت آمریکا به شمار می آید و افزود که کشورش از این بیم دارد که سوریه تبدیل به جایگاه تازه القاعده شود. این دو مقام در گفتگوهای خود پیرامون مصر هم نگرانی خود را از اوضاع این کشور و امکان جاری شدن حمام خون بیان کردند و بر تلاش خود برای حمایت از یک راه حل دمکراتیک و مورد پذیرش همه طرفین درگیر تأکید ورزیدند.

0 comments:

Post a Comment