• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, August 3, 2013

گزارشگران بدون مرز: نگرانی از شرایط غیرانسانی فعالان رسانه‌ای در زندان‌

Posted by UNITY4IRAN On 2:39 PM No comments

دانشجونیوز: سازمان گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای نسبت به شرایط غیرانسانی بسیاری از فعالان رسانه‌ای در زندان‌های جمهوری اسلامی اعلام نگرانی کرد.
این سازمان هم چنین به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر قتل ستار بهشتی هشدار داده است.
گزارشگران بدون مرز با اشاره به وضعیت رهبران جنبش سبز می گوید: در تاریخ ۹ مرداد ماه، مهدی کروبی صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده اعتماد ملی و رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی، پس از دو روز بستری شدن در بیمارستان و انجام یک عمل انژیوگرافی دوباره به بازداشتگاه مخفی‌اش بازگرداننده شد. این روحانی منتقد ۷۶ ساله در دو هفته گذشته، در پی عارضه‌های مختلف و از جمله عارضه قلبی سه بار در بیمارستان بستری شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: دو کاندیدای انتخابات مخدوش ریاست جمهوری در سال ١٣٨٨، مهدی کروبی، میرحسین موسوی ٧٣ ساله، نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی و صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده کلمه سبز، و همسرشزهرا رهنورد، روشنفکر و نویسنده از تاریخ ۵ اسفند ١٣٨٩، در بازداشت خانگی بسر می‌برند. اگر میرحسین موسوی و همسرش ظاهرا در منزل‌شان محبوس شده‌اند، مهدی کروبی در یکی از خانه‌های امن وزارت اطلاعات زندانی شده‌ است.
این سازمان به نقل از یکی از نزدیکان مهدی کروبی، می افزاید که « دست کم زندانیان حتا در سلول‌های انفرادی هم یک بار در روز حق هواخوری دارند، در حالی که مهدی کروبی تنها می‌تواند در پارکنیگ آپارتمان محل بازداشت قدم بزند.»
گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند « بازداشت خودسرانه‌ی مهدی کروبی و میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، هیچ توجیه حقوقی نه بنا بر قوانین ایران و نه حقوق بین‌الملل ندارد. این بازداشت خانگی که محروم کردن آنها از آزادی و همه‌ی حقوق خود است، نقض فاحش اعلامیه جهانی حقوق بشر است که ایران آنرا امضا و در مجلس قانونگذاری خود تصویب کرده است. ما برای سلامت آن‌ها نگرانیم. جمهوری اسلامی باید به این اقدام‌ها خودسرانه پایان دهد.»
گزارش‌گران بدون مرز همچنین،نقض حقوق زندانیان عقیدتی از سوی جمهوری اسلامی را محکوم می کند و می افزاید: رژیم تهران به شکار روزنامه‌نگارانی روی آورده که می خواهند در باره‌ی قتل در بازداشت، ستار بهشتی روشنگری کنند.
بر اساس این گزارش از تاریخ ۲۷ تیرماه و در پی انتقال زندانی سیاسی علی ناظری از زندان اوین به زندان زابل، بر تنش میان زندانیان بند ۳۵۰ که بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در آن محبوس هستند، و مسئولان زندان افزوده شده است. مسئولان زندان از پلیس ضد شورش برای حمله به بند و زندانیان استفاده می‌کنند.
در ادامه گزارش این سازمان آمده است: روزنامه‌نگار زندانی ابوالفضل عابدینی نصر، از جمله زندانیان بند ٣۵٠ زندان اوین که در مدت دوازده ساعت حضور ستار بهشتی در این بند وی را دیده بود و در برابر بازپرس رسیدگی به پرونده مرگ ستار بهشتی حاضر و در این باره شهادت داده بود، در تاریخ ۵ مرداد، بدون هیچ توجیه و توضیحی به زندان کارون اهواز تبعید شد. وی یک بار دیگر در تاریخ ٢۵ آبان ماه ۱۳۹۱ و در فردای شهادت دادن به زندان کارون اهواز، منتقل شده بود که با دستور دادستان تهران به اوین بازگرداننده اما مدتی را در سلول‌های انفرادی بند امنیتی ٢٠٩ زندان بسر برده بود. ابوالفضل عابدینی نصر از تاریخ ١١ اسفند ١٣٨٨ در زندان بسر می‌برد، وی که پیش از این بارها بازداشت و زندانی شده بود در فروردین ماه سال ١٣٨٩ به ١١ سال زندان برای “همکاری با رسانه‌ها و انجام مصاحبه” محکوم شد.
همچنین نسبت به وضعیت جسمانی نامناسب حسین رونقی ملکی در زندان نیز هشدار داده شده است.
گزارشگران بدون مرز در همین زمینه می گوید: یکی از دلیل این سخت‌گیری علیه این وب‌نگار و مدافع حقوق بشر، می‌تواند در ارتباطات با سخنان اخیر مادر ستار بهشتی باشد که اعلام کرده است که حسین رونقی ملکی که وی نیز در زندان اوین ستار بهشتی را دیده بود، حاضر است در دادگاه شهادت دهد ”که هنگامی که ستار را به زندان اوین آوردند، آنقدر آزرده بود و به حدی شکنجه شده بود که در همان موقع به من گفت که بازجویم گفته منستار را خواهد کشت.” وی در بخشی دیگری از سخنان خود گفته است که: «گیتی پور فاضل وکیل خانواده به وزارت اطلاعات احضار شده است و از ایشان تعهد گرفتند که هیچ جایی مصاحبه نکند!»

0 comments:

Post a Comment