• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, August 1, 2013

حامیان مرسی و نیروهای امنیتی مصر در آستانه برخوردی جدید در قاهره/خاورمیانه

Posted by UNITY4IRAN On 7:12 PM No comments

رادیو فرانسه: به رغم اخطار حکومت مصر، هزاران تن از حامیان محمد مرسی و اخوان المسلمین به تحصن و تجمع خود در دو نقطه قاهره ادامه می دهند. اسلام گرایان، حامیان خود را برای تظاهراتی گسترده در فردا، جمعه، علیه حکومت کنونی مصر، فرا خوانده اند.
سخنگوی وزارت کشور مصر امروزدر تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که ادامه تحصن و تجمع اسلام گرایان و حامیان محمد مرسی در پایتخت، پس از اخطار دیروز حکومت، به منزله " تهدید علیه امنیت ملی" تلقی شده و نیروهای امنیتی آن را تحمل نکرده و برای پایان دادن به آن وارد عمل خواهند شد.
وزارت کشور مصر به خبرگزاری رویترز گفته است که برای تخلیه اماکن اشغال شده از سوی حامیان محمد مرسی برای آنان محدوده زمانی تعیین شده تا بتوانند این اماکن را ترک نمایند.
حامیان محمد مرسی در میدان"رابعه العدویه" در قاهره تجمع کرده اند. آنان در این میدان سنگربندی کرده و با انبارکردن سنگ و بلوک برای سنگ پراکنی خود را آماده کرده اند.
پس از اخطار دیروز حکومت، اخوان المسلمین امروز در انتظار یوروش نیروهای امنیتی و نظامی به اماکن تجمع خود در قاهره بود. حامیان محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر بیش از پیش مصمم هستند که در برابر تمامی اخطارهای ارتش و نیروهای امنیتی بایستند.
رویترز گزارش میدهد که حامیان اخوان المسلمین در قاهره شعار می دهند: " ما برای بازگشت مشروعیت به مصر آماده مردن و شهادت هستیم."
فضا در قاهره بسیار خطرناک و انفجاری است. نیروهای امنیتی مصر در برابر سر سختی حامیان محمد مرسی و اخوان المسلمین وتقابل آنها قرار گرفته اند. این تقابل می تواند مجداداً به در گیری خونینی مبدل گردد.
در چنین شرایطی و به رغم رویدادهای هفته های اخیر در مصر، آمریکا طرح رزمایش " برایت استار" در این کشور را برای سپتامبر آینده حفظ کرده است.
چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا گفته که در تماس مداوم با ستاد ارتش مصر می باشد و تحولات مصر را زیر نظر دارد.
واشنگتن تاکنون اقدام ارتش و مردم مصر را در کنار گذاشتن اخوان المسلمین و محمد مرسی به عنوان کودتا تلقی نکرده است.
انفجار در حمص ٤٠ کشته و نزدیک به ١٠٠ زخمی برجای گذاشت
انفجار در یک انبار مهمات نظامی در شهر حمص امروز پنجشنبه ٤٠ کشته و نزدیک به ١٠٠ زخمی بر جای گذاشت. این انفجار در حالی رخ داده است که رئیس جمهور سوریه امروز به منطقه دارایا در نزدیکی دمشق رفت. این منطقه در گذشته از سوی مخالفان کنترل می شد.
دیدبان حقوق بشر سوریه از قول منابع پزشکی در سوریه گزارش داد که احتمال دارد شمار قربانیان افزایش یابد.
گفته میشود انبار منفجر شده به شبه نظامیان طرفدار بشار اسد، رئیس جمهور سوریه تعلق داشته است.
دیدبان حقوق بشر سوریه احتمال داد است که انفجار در اثر شلیک موشک از سوی مخالفان رخ داده است.
گفته میشود مخالفان همچنین مناطق جنوبی شهر حمص را مورد حملات موشکی قرار داده اند.
انفجار امروز در حمص در حالی رخ داده است که رئیس جمهور سوریه امروز به منطقه دارایا در نزدیکی دمشق رفت. این منطقه در گذشته از سوی مخالفان کنترل می شد.
ساعاتی قبل از رفت به داریا، بشار اسد با اشاره به پیروزی های اخیر ارتش دولتی بر مخالفان در پیامی به ارتش این کشور گفت مطمئن است که در جنگ خونین دوساله در این کشور پیروز خواهد شد.
برهان غلیون، یک تن از رهبران مخالفان، اظهارات فاتحانه بشار اسد در راس رژیمی که دست به کشتار مردم خود زده است را « منزجر کننده » خواند.
این در حالیست که سارا خارکور، سخنگوی ائتلاف ملی سوریه در استانبول اعلام کرد جلسه پیش بینی شده ائتلاف برای تشکیل یک حکومت انتقالی که قرار بود به روزهای ٣ و ٤ اوت برگزار گردد، به تعویق افتاده است.
بشار اسد مدعی شد که در جنگ خونین دوساله سوریه به "پیروزی" رسیده است

جهادی های وابسته به القاعده که در کنار شورشیان سوریه می جنگند، بجای تعرض به نیروهای وفادار به رژیم، علیه کردهای سوریه وارد جنگ شده و هم اکنون با اشغال دو دهکده کرد نشین دویست نفر از آنها را به گروگان گرفته اند
امروز بمناسبت شصت و هشتمین سالگرد تاسیس ارتش سوریه، بشار اسد با انتشار پیامی برای نظامیان این کشور ادعا کرد که به پیروزی در این جنگ خونین دوساله "اطمینان دارد".
بشار اسد در این پیام می گوید "اگر ما به پیروزی خود اطمینان نداشتیم هرگز توانائی مقاومت در مقابل این "تجاوزات" را نمی یافتیم و نمی توانستیم این جنگ خونین را به پیش ببریم.
مطرح شدن ادعای پیروزی در این جنگ درست همزمان است با اینکه ارتش موفق شد خالدیه سومین شهر سوریه را از دست شورشیان باز پس بگیرد. این موفقیت نظامی دو ماه پس از باز پس گیری قصیر انجام شده است که یک پایگاه پر اهمیت شورشیان بشمار می رفت و برای حفظ آن یکسال مقاومت کرده بودند.
این جنگ داخلی که بنا بر آمار سازمان ملل متحد تاکنون صد هزار قربانی داشته است، در واقع نتیجه شورش مردم سوریه علیه رژیمی است که در دو سال گذشته به یاری نیروهای بخوبی مسلح شده ی نظامی اش، از جمله جنگنده های نیروی هوائی، بروی مردم آتش گشوده اند. در این جنگ نابرابر علیه شورشیان نیمه مسلح، که دمشق آنها را "تروریست" می نامد، اخیراً واحد های مسلح و رزمنده حزب الله لبنان نیز به ارتش سوریه پیوسته اند و میرود که بیاری هم، شورشیان را از مناطق تحت تسلط‌ شان خارج سازند.
بشار اسد که در این پیام ، جنگ داخلی سوریه را "وحشیانه ترین" و نیز "خشونت بارترین" جنگ در "تاریخ مدرن" نام نهاده است، از سربازانش تمجید می کند که گویا رسالت ملی خود را به سرانجام رسانده و جهان را مبهوت کرده اند.
رژیم بشار اسد می کوشد حضورش را در ایالت مرکزی حمص و نیز در منطقه شمالی آلپ تقویت کند تا بتواند پیش از آغاز مذاکرات معروف به ژنو 2 سهم بزرگتری از کشور را در اختیار داشته باشد.
امروز همچنین اعلام شد که جهادی های وابسته به القاعده که در کنار شورشیان سوریه می جنگند، بجای تعرض به نیروهای وفادار به رژیم، علیه کردهای سوریه وارد جنگ شده و هم اکنون با اشغال دو دهکده کرد نشین دویست نفر از آنها را به گروگان گرفته اند.
دیده بان سوری حقوق بشر گزارش کرده است که جنگجویان جبهه النصرت و نیز سازمان دولت اسلامی عراق -که دو تشکیلات نزدیک به القاعده هستند- در شهرستان الپ کنترل دو دهکده کرد نشین این منطقه را بدست گرفته و دویست نفر از اهالی غیر نظامی این دو روستا را به گروگان گرفته اند.
بنا به این گزارش شورشیان القاعده معلوم نیست به چه انگیزه ای این گروگان ها را پنهان کرده اند و معلوم نیست در مقابل آزادی آنها چه می خواهند.
گفته می شود که جهادی ها از صبح یکشنبه فرمان حمله به این دو روستا را صادر کردند و جنگ خونینی میان جنگجویان کرد با نیروهای مهاجم آغاز شد که به کشته شدن فرمانده جنگجویان کرد انجامید. این درگیری ها تا دیروز (چهارشنبه) به کشته شدن شانزده کرد و ده نفر از جهادگران القاعده منتهی شد.
از دو هفته گذشته تاکنون جنگ های خونینی میان نیروهای کرد سوریه با این جهادگران آغاز شده و کردها موفق شده اند آنها را از مناطق متعددی بیرون برانند.
شب گذشته سازمان ملل متحد اعلام کرد مطابق توافقات بعمل آمده با رژیم سوریه، قرار است هفته آینده نمایندگانی از سوی این سازمان به سوریه سفر کرده و در سه منطقه، به ارزیابی اثرات احتمالی بکارگیری سلاح شیمیائی بپردازند. این اولین باری است که دولت سوریه با این بازرسی ها موافقت کرده است.
امروز همچنین اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی بطور مشترک خواهان برقراری یک اتش بس بمناسبت عید فطر و پایان یافتن ماه رمضان شدند.
خشونتهای ماه ژوئیه در عراق بیش از ٩٠٠ کشته برجای گذاشته است
دولت عراق اعلام کرد بیش از ٩٠٠ نفر در خشونتهای ماه ژوئیه در این کشور کشته شده اند. این بالاترین رقم قربانیان خشونتهای ماهانه در عراق از سال ٢٠٠٨ تاکنون بشمار میرود.
در آخرین دور خشونتها در عراق روز چهارشنبه ١٤ تن جان خود را از دست دادند.
 از سوی دیگر، در گزارشی که روز چهارشنبه از سوی دولت عراق منتشر شد گفته شده در مجموع ٩٢١ تن شامل غیرنظامیان، افراد پلیس و نظامیان عراقی در ماه گذشته در عراق کشته و بیشتر از ١۵٠٠ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.
گزارش دولت عراق حاکی از آن است که ٦٦ " تروریست" نیز در درگیریها با نیروهای امنیتی کشته شده اند.
شمار قربانیان خشونتهای عراق در ماه ژوئن گذشته به ٢٤٠ نفر و در ماه مه گذشته به ٦٣٠ نفر میرسید.
خبرگزاری فرانسه می نویسد در بیشتر موارد، خشونتهای ماه ژوئیه ناشی از انفجار ماشین های بمب گذاری شده عمدتا در مناطق شیعه نشین عراق بوده است.
در حالیکه منابع غربی می گویند ٦٠ ماشین بمبگذاری شده در ماه ژوئیه در عراق منفجر شده است گفته میشود این رقم از آغاز سال جاری تاکنون به بیش از ٦٠٠ ماشین می رسد.

0 comments:

Post a Comment