• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, August 3, 2013

تک جنسیتی شدن برخی رشته ها در دانشگاه اصفهان

Posted by UNITY4IRAN On 10:00 AM No comments

دانشجونیوز: معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان از اجرای تک جنسیتی کردن برخی رشته های این دانشگاه در سال جاری خبر داد.
گفتنی است که برخی از رشته های تحصیلی در دانشگاه اصفهان، طی سال چند سال گذشته تک جنسیتی شده و بنا به گفتگوی دکتر محمد حسین استکی با مهر امسال نیز این روند ادامه پیدا خواهد کرد.
دکتر محمد حسین استکی، با بیان اینکه دانشگاه اصفهان دانشکده تک جنسیتی ندارد، گفت:  برخی از رشته‌های دانشگاه طی یکی دو سال گذشته تک جنسیتی شده است.
وی درباره اینکه آیا امسال هم برخی رشته ها تک جنسیتی خواهد شد، ادامه داد: امسال هم اجرا خواهد شد در برخی رشته ها دانشجوی خانم و در برخی دیگررشته‌ها دانشجوی آقا پذیرش می شود.
بنا به گفته ی وی در اغلب رشته های علوم انسانی به جز مدیریت، اقتصاد و چند رشته دیگر خانم پذیرش می شوند و در اغلب رشته های مهندسی پذیرش با دانشجویان آقا است، البته برخی رشته ها هم که برای خانم و آقا هر دو کاربرد داشته باشد هر دو پذیرش می شوند.
نتایج اولیه آزمون سراسری سال ٩١ نیز حکایتگر اعمال گسترده تفکیک جنسیتی و سیاست های تبعیض آمیز در نحوه پذیرش داوطلبان دختر می باشد.
در سال گذشته در بیش از ۶٠ دانشگاه کشور در برخی از رشته ها داوطلبان به صورت تک جنسیتی پذیرش شدند که نسبت به سال قبل از آن رشد قابل توجهی برخوردار بود.
آمار تفکیک جنسیتی در کدرشته های دانشگاهی در سال ۹۱ نشان داد که از هر ۶ کد رشته دانشگاهی بیش از ١ رشته به صورت تفکیک شده برای دانشجویان پسر یا دختر برگزار شده است. به طور میانگین بیش از ١٧ درصد کدرشته های دانشگاهی در گروه های آموزشی مختلف تفکیک جنسیتی شده اند.
همچنین پس از دستور وزیر علوم مبنی بر ایجاد دانشگاه‌های تک جنسیتی در کشور، سال گذشته ۲۷ مرکز آموزش عالی و دانشگاهی تک جنسیتی در کشور ایجاد شد.

0 comments:

Post a Comment