• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, August 5, 2013

مشکلات تیم ملی تیراندازی ایران؛ لاشه موش و فقدان فشنگ در اردو

Posted by UNITY4IRAN On 2:39 PM No comments

رادیو آلمان: در آستانه برگزاری مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا به میزبانی ایران، مشکل تامین فشنگ سلاح‌های خفیف هنوز به قوت خود باقی است. مشکلات بهداشتی خوابگاه اردونشینان نیز سوژه خبرگزاری‌های دولتی شده است.
طبق قوانین فدراسیون جهانی تیراندازی، میزبان رقابت‌ها موظف است مهمات مورد نیاز را تامین كند. دبیر فدراسیون تیراندازی ایران با تایید عدم موفقیت در فراهم‌کردن فشنگ‌ها گفته است: «این موضوع به دلیل سختگیری‌ها به‌وجود آمده و ما مجبوریم به دلیل كیفیت پایین تولیدات داخلی، فشنگ سلاح‌های خفیف ورزشی را از خارج وارد كنیم.»
احمدرضا هامونی حقيقت بدون اشاره به ارگان‌های نظامی، به خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته اگر مسئولان دستگاه‌های مختلف برای تامین مهمات به توافق نرسند این فدراسیون  با چالش روبرو خواهد شد و «میزبانی مسابقات عملاً غیرممكن خواهد شد.»
مسابقات تیراندازی سلاح‌های بادی و خفیف مردان و زنان آسیا از بیست و ششم مهر در مجموعه ورزشی آزادی برگزار خواهد شد. تا کنون ۲۱۷ ورزشكار از هشت كشور برای شركت در این مسابقات اعلام آمادگی كرده‌اند. هندوستان با ۴۵ همراه و ۹۰ ورزشكار کامل‌ترین تیم حاضر در این رویداد قاره‌ای خواهد بود.
گاهی بدون اسلحه، گاهی بدون فشنگ
تیم ملی تیراندازی ایران كه اسفند ۱۳۸۹ از طریق امارات برای شرکت در مسابقات گزینشی المپیک عازم استرالیا شده بود، سلاح‌های خود را در اختیار نداشت. در آن مقطع فدراسیون تیراندازی اعلام کرد پلیس امارات سلاح‌های تیم ملی تیراندازی جمهوری اسلامی ایران را توقیف کرده است.
این در حالی بود که چند تیم دیگر از همان مسیر به استرالیا آمدند و سلاح‌های خود را نیز در اختیار داشتند. ورزشکاران ایرانی سرانجام با سلاح‌های قرضی در سیدنی مسابقه دادند.
تیراندازهای ایرانی که گاهی تفنگ‌های خود را در اختیار ندارند، در اغلب اوقات نیز مانند همین مسابقات قهرمانی آسیا با مشکل فقدان فشنگ مواجه‌اند.
الهه احمدی بهترین ورزشکار زن ایران در تاریخ المپیک است. او پس از المپیک ۲۰۱۲ لندن که در جایگاه ششم ایستاد، درباره کمبود فشنگ گفته بود: «دیگر فشنگ برای تمرینات خفیف نداریم و به همین دلیل تمام مسابقات خفیف داخلی لغو شده. در واقع به خاطر تمرین که هیچ، حتی برای مسابقات هم فشنگ خفیف نداریم.»
ابراهیم برخورداری هم پس از جام جهانی تیراندازی ۲۰۱۱ مونیخ كه با كسب سهمیه المپیک همراه بود، گفت: «برای تمرین فشنگ نداشتیم. حریفان ما پس از تمرین با ۱۰ هزار فشنگ راهی جام جهانی شدند و ما فقط با ۲۰۰ فشنگ. اما با همین مشكلات سهمیه المپیک به دست آمد».
خوابگاه غیربهداشتی
مسابقاتی که فشنگ مورد نیازش هنوز تامین نشده، اوضاع خوابگاه ورزشکارانش هم با انتقاد رسانه‌های ورزشی مواجه شده است. سایت‌ها و خبرگزاری‌ها تصاویر در و دیوار فرسوده خوابگاه، پوسیدگی سقف، چکه کردن آب همراه با گزارشی از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی فرسوده‌اش را مدام بازنشر می‌کنند.
ملی‌پوشان تیراندازی ایران در اردویی به سر می‌برند که خبرگزاری ایسنا برای شرح کیفیت و مشکلات موجود در آن از عنوان "سربازخانه" استفاده کرده است: «ورود موجودات موذی همچون موش به خوابگاه از مسائلی است که برای ملی‌پوشان، سریالی تکراری است. حتی پیش آمده که جسد موشی مرده در خوابگاه، روزها باقی بماند و کسی هم به این موضوع رسیدگی نکند!»
پوسیدگی سقف خوابگاه باعث می‌شود آب به داخل اتاق چکه کند که هنگام بارش، باران به داخل خوبگاه نیز نفوذ می‌کند. مستقر کردن شش تخت در اتاق ۱۲ متری از دیگر نکات جالب توجه در این اردو است. تیراندازان ملی‌پوش با انتقاد از فقدان برنامه تغذیه گفته‌اند غذا با کیفیت نازل در اختیارشان قرار می‌گیرد.
مجموعه این مشکلات در فدراسیونی رخ داده که مهیای برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا می‌شود و چه بسا اگر رقابت‌ها در کشور دیگری برگزار می‌شد و تیم ایران قرار بود اعزام شود، اردویی با همین مختصات هم فراهم نمی‌شد.

0 comments:

Post a Comment