• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, August 4, 2013

حسن روحانی به عنوان رییس جمهور ایران سوگند خورد

Posted by UNITY4IRAN On 2:33 PM No comments

رادیو فرانسه: حسن روحانی امروز در مراسم تحلیف خود در مجلس ایران، به عنوان رییس جمهور جدید نظام جمهوری اسلامی سوگند خورد.
بر اساس اصل 121 قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئيس‌ جمهور باید در مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای که با حضور رئيس‌ قوه قضائيه و اعضای شورای نگهبان تشکيل می‌‌شود، سوگند ياد کرده و سوگندنامه را امضا کند.
در بخشی سوگندنامه‏ رییس جمهور جدید ایران آمده که وی باید «از هرگونه‏ خودکامگی‏» بپرهیزد‏ و «از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است»‏، حمایت‏ کند‏.
نمایندگان برخی از کشورها در مراسم سوگند رییس جمهور جدید ایران حضور دارند، اما محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور سابق ایران در این مراسم حضور نداشت.
همچنین محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از غایبان این مراسم بود.
روحانی: گام‌های جدیدی برای رفع تحریم‌ها برمی‌داریم
حسن روحانی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری خود بر تعامل سازنده با جهان و برداشتن گام‌های جدید برای رفع تحریم‌ها علیه ایران تأکید کرد.
مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی بعد از ظهر امروز با حضور مسؤولان جمهوری اسلامی ایران در دفتر آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد. بر اساس اصل صد و ده قانون اساسی جمهوری اسلامی، حکم ریاست جمهوری باید توسط رهبر این نظام، امضا شود.
حسن روحانی در ابتدای سخنان خود در مراسم امروز گفت: انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ گرچه با تردید و سوءظن بخشی از جامعه آغاز شد ولی با تایید و استقبال عموم مردم به پایان رسید.
روحانی گفت: حداقل انتظار مردم در این انتخابات از دولت جدید ایجاد ثبات و آرامش در همه زمینه‌ها و رفع دغدغه‌ها و تنگناهای مختلفی است که امروز کشور با آن مواجه است.
وی درباره پایبندی خود به عهد و پیمانش با مردم گفت: «لازمه پایبندی به عهد و پیمان وفاداری و راستگویی در برابر مردم است. در آیین ما اساس دین داری ادای امانت و پایبندی به عهد و پیمان است راستگویی سبب اصلاح امور و دروغگویی سبب تباهی امور می‌شود.»
رییس دولت یازدهم همچنین درباره رفع تحریم‌های بین المللی علیه ایران گفت: «جهت‌گیری دولت نجات اقتصادی ایران، تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق است.»
وی اضافه کرد: «ما در عرصه بین‌الملل نیز گام‌های جدیدی برای ارتقای ملت ایران در راستای تامین منافع ملی و رفع تحریم‌ها برمی‌داریم گرچه تنگناها فراوان است.»
قرار است فردا، مراسم تحلیف روحانی در مجلس ایران برگزار شود و ممکن است که روحانی در این مراسم فهرست اعضای کابینه خود را اعلام کند.
حسن روحانی در انتخابات روز بیست و چهارم خرداد توانست پنجاه و یک درصد آرا را کسب کند و بر دیگر رقبای خود که اکثرا از جناح نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای بودند، غلبه یابد.
با به قدرت رسیدن حسن روحانی، کشورهای غربی امیدوارند که تغییری اساسی در رویکرد ایران نسبت به پرونده هسته ای خود صورت گیرد.

0 comments:

Post a Comment