• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, August 3, 2013

تظاهرات روز گذشته در قاهره ۳۴ زخمی برجای گذاشت

Posted by UNITY4IRAN On 2:35 PM No comments

وزارت بهداشت مصر در بیانیه‌ای از افزایش تعداد تلفات درگیری‌های روز گذشته میان نیروهای امنیتی و طرفداران مرسی در شرق قاهره به ۳۴ نفر خبر داد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه لبنانی "النشره"، وزارت بهداشت مصر در بیانیه ای اعلام کرد که در درگیری های روز گذشته شهر "الانتاج"، واقع در شرق قاهره 34 نفر کشته شدند.
طرفداران مرسی عصر روز گذشته با وجود هشدار ارتش و وزارت کشور در تخلیه میادین النهضه و رابعه العدویه قاهره، تظاهرات کردند.
خبرگزاری الشرق الاسط مصر گزارش داد که در درگیری های روز گذشته طرفداران مرسی و نیروهای امنیتی در شهر الانتاج 31 نفر از اخوانی های مجهز به سلاح های بدون جواز دستگیر شدند.
یک منبع امنیتی مصر نیز گزارش داد که دو سرباز مصری در این درگیری ها زخمی شدند.
ایمن الظواهری، سرکرده مصری‌الاصل القاعده با انتشار نواری صوتی آمریکا را به دست داشتن در عزل محمد مرسی متهم کرد و گفت: آمریکا در برکنار شدن محمد مرسی تدابیری را اتخاذ کرده بود.
وزارت کشور مصر تحت فشار نخست وزیر جدید این کشور تهدید کرد تظاهرکنندگان باید میادین النهضه و رابعه العدویه قاهره را تخلیه کنند در غیر اینصورت با آنها برخورد می کند.
هانی عبداللطیف، سخنگوی وزارت کشور مصر امروز در نشست خبری بار دیگر تاکید کرد در صورتی که طرفداران مرسی از شرکت در تظاهرات در میادین النهضه و رابعه العدویه خودداری کنند، تحت پیگرد قانونی قرار نمی گیرند.
البرادعی توقف خشونت‌ها و گفت‌وگو با اخوان‌المسلمین را خواستار شد 
معاون رئیس جمهور موقت مصر خواستار توقف خشونت‌ها و اجرای گفت‌وگو با جماعت اخوان‌المسلمین و گروه‌های حامی مرسی شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، «محمد البرادعی» در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفت: آنچه در درجه اول باید انجام دهیم، توقف خشونت است و پس از آن باید فورا گفت‌وگوها آغاز شود تا مطمئن شویم که اخوان‌المسلمین فهمید که مرسی شکست خورده است اما این امر به معنای دور کردن این جماعت از روند سیاسی نیست.
وی افزود: [اخوان‌المسلمین] نیز باید در روند سیاسی مشارکت داشته باشد و مشارکت آنها باید در نگارش مجدد قانون اساسی و معرفی نامزدها برای انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ادامه داشته باشد و باید با ما همکاری داشته باشند اما طبیعتا باید احساس امنیت نیز بکنند و آنها به مصونیت نیاز دارند و نباید احساس کنند که آنها را کنار گذاشته‌ایم و اینها اموری است که ما برای اعطای آن آمادگی داریم.
البرادعی در پایان تصریح کرد: مردم از من خشمگین هستند زیرا من می‌گویم که زمان لازم است تا ما با آنها گفت‌وگو کنیم اما مردم می‌گویند که مجالی برای گفت‌وگو با آنها نیست.
این اظهارات البرادعی پس از آن بیان شد که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا طی سخنانی تاکید کرد که عزل مرسی کودتا نبوده بلکه ارتش برای احیای دموکراسی مداخله کرده است.
این اظهارات کری، خشم اخوان‌المسلمین را برانگیخت و ترس آنها از دخالت قریب‌الوقوع نیروهای امنیتی مصر برای پراکنده کردن تحصن‌کنندگان در منطقه رابعه العدویه و النهضه در قاهره را تقویت کرد.
 
دولت مصر خواستار بیرون آمدن معترضان از چادرهای اعتراضی خود شد 
دولت مصر از طرفداران رئیس جمهور معزول این کشور و حزب اخوان المسلمین خواست تا به اعتراضات خود پایان دهند و به آنان وعده داد در صورت بیرون آمدن از چادرهای اعتراضی خود امنیت آنان را تامین خواهد کرد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، "هانی عبد اللطیف" سخنگوی وزارت کشور مصر امروز (شنبه) از طرفداران "محمد مرسی" رئیس جمهور معزول این کشور و حزب اخوان المسلمین خواست تا به اعتراضات خود پایان دهند و به آنان وعده داد در صورت بیرون آمدن از چادرهای اعتراضی خود امنیت آنان را تامین خواهد کرد.
وی با بیان اینکه این معترضان بازیچه دست رهبران اخوان المسلمین شده‌اند، خطاب به آنان گفت: ادامه تحصن شما کاربرد قانونی و یا سیاسی ندارد. شما می‌توانید با امنیت از چادرهای خود بیرون بیایید و از لحاظ سیاسی محافظت می‌شوید.
نیروهای پلیس مصر روز گذشته با  استفاده از گازهای اشک‌آور به سمت صدها معترض طرفدار محمد مرسی که مقابل یکی از دروازه‌های شهرک رسانه‌ای در قاهره تجمع کرده بودند، حمله کردند.
حامیان مرسی در اعتراض به آنچه حمایت برخی شبکه‌های ماهواره‌ای از «کودتای سوم ژوئیه» می‌خوانند مقابل این شهرک تظاهرات کردند.

0 comments:

Post a Comment