• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, August 7, 2013

اوباما برغم دلخوری از ماجرای اسنودن، به روسیه می رود/چند خبر از نقاط دیگر جهان

Posted by UNITY4IRAN On 12:49 PM No comments

یورونیوز: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت از روسیه به خاطر اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه سری جمع آوری اطلاعات مخابراتی و اینترنتی شهروندان آمریکا، «دلخور» است.
برغم این، آقای اوباما در برنامه «شوی شب» کانال ان.بی.سی، به «جی لنو» گفت در نشست آتی گروه بیست که پاییز سال آتی در روسیه برگزار می شود، حضور خواهد یافت.
باراک اوباما، همچنین سه شنبه شب، درباره چشم انداز روابط کشورش با روسیه گفت:«هنوز زمینه زیادی برای همکاری با روسیه باقی است. اما در برهه هایی روس ها به ذهنیت جنگ سرد سُر خورده اند. آنچه من به کرار به آنها و به رئیس جمهور پوتین می گویم این است که گذشته گذشته است و باید به آینده بیاندیشیم و دلیلی ندارد که نتوانیم بیشتر و موثرتر از حال حاضر، همکاری کنیم.»
هرچند آمریکا از اعطا شدن پناهندگی یکساله به آقای اسنودن دلخور است اما به نظر می رسد که آمریکا مایل نیست چنین موضوعی روابط مسکو و واشنگتن را تیره کند و یا بیش از حد بزرگنمایی شود.
ادوارد اسنودن، افشاگر برنامه سری سازمان امنیت ملی آمریکا، هفته گذشته و پس از یکماه و یک هفته اقامت در سالن ترانزیت فرودگاه مسکو از دولت روسیه پناهندگی موقت گرفت.
ادوارد اسنودن پس از افشای اطلاعات سری سازمان امنیت ملی آمریکا، ابتدا به هنگ کنگ و سپس در ۲۳ ژوئن به روسیه رفت اما به دلیل باطل شدن گذرنامه آمریکایی اش نتوانست به کشوری ثالث پرواز کند.
کره شمالی برای از سرگرفته شدن فعالیت کیسونگ به کره جنوبی پیشنهاد گفتگو داد
کره شمالی چند روز پس از اولتیماتوم تلویحی کره جنوبی مبنی بر تعطیل کردن همیشگی مجتمع صنعتی کیسونگ، به سئول پیشنهاد گفتگو داد.
آزمایش هسته ای ماه فوریه پیونگ یانگ و بدنبالش رزمایش مشترک سئول با واشنگتن، به تنش و تیرگی روابط کره شمالی و جنوبی دامن زد و نهایتا به تعلیق فعالیت های تولیدی کیسونگ منجر شد.
کیم هوینگ سوک، سخنگوی وزارت وحدت کره جنوبی اعلام کرده است که دولتش با پرداخت حدود ۲۵۱ میلیون دلار خسارت به شرکتهای فعال در این مجتمع صنعتی، در پی تعطیلی همیشگی کیسونگ است.
مجتمع صنعتی کیسونگ با ۱۲۳ شرکت متعلق به کره جنوبی در ناحیه مرزی و در خاک کره شمالی واقع شده است.
تا زمان تعلیق فعالیتش در ماه آوریل سالجاری، بیش از ۵۰ هزار کارگر کره شمالی در مجتمع صنعتی کیسونگ مشغول کار بودند.
فوکوشیما باردیگر خبرساز شد
نیروگاه سانحه دیده فوکوشیمای ژاپن، پس از گذشت بیش از دو سال از وقوع حادثه، همچنان خبر ساز است و وضعیتی نگران کننده دارد.
انتشار خبر نشت آبهای آلوده به مواد رادیواکتیو به اقیانوس آرام طی دو سال گذشته، دولت ژاپن را همانند شرکت تپکو در موقعیت دشواری قرار داده است.
شینزو آبه نخست وزیر این کشور، روز چهارشنبه در جلسه ویژه کابینه در این مورد گفت: «وضعیت، وضعیتی اضطراری است و نمی توانیم کل مسئولیت را بر دوش تپکو بیندازیم. این یک معضل ملی است که ما هم باید برای رفع آن تلاش کنیم.»
تخمین زده می شود در این مدت روزانه حداقل سیصد تن آب آلوده که جهت خنک کردن راکتورها مورد استفاده قرار می گرفته، به آبهای اقیانوس نشت کرده باشد.
زمین لرزه و سونامی ویرانگر سال ۲۰۱۱ میلادی، یکی از مخرب ترین حوادث هسته ای جهان را در نیروگاه اتمی دائیچی فوکوشیما رقم زد، حادثه ای که بزعم کارشناسان، پاکسازی کاملش بیش از چهل سال زمان می برد و مستلزم صرف هزینه ای برابر با یازده میلیارد دلار است.

0 comments:

Post a Comment