• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, August 7, 2013

دولت انتقالی مصر به حامیان محمد مرسی اولتیماتوم داد/چند خبر دیگر از خاورمیانه

Posted by UNITY4IRAN On 8:08 PM No comments

یورونیوز: دولت انتقالی مصر، روز چهارشنبه، با تکرار اولتیماتوم خود، خطاب به حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شدۀ مصر، اعلام کرد در صورت عدم ترک میادین قاهره، آنان مجبور به این کار خواهند شد.
دولت انتقالی مصر اما اعلام نکرد با توسل به چه شیوه هایی تجمع حامیان اخوان المسلمین و آقای مرسی را خواهد پراکند.
یکی از شهروندان مصر دلیل شکست مذاکرات برای برون رفت از بحران سیاسی فعلی مصر را، اصرار رهبران تجمع کنندگان در برابر مسجد رابعه العدویه قاهره بر نظرات خود می داند و می گوید «آنان در راهی غلط گام بر می دارند و رئیس جمهوری در مسیر درستی است.»
جوانی نیز با دیدی متفاوت معتقد است که گفتگوها به شکست خواهد انجامید چرا که می گوید «دولت نظامی کودتاگر» را به رسمیت نمی شناسد. وی می افزاید «چگونه می توان کودتا کرد و دم از مذاکره زد؟»
بدنبال دیدار اخیر لیندسی گراهام و جان مک کین، دو سناتور آمریکایی از مصر، عدلی منصور، رئیس جمهور موقت مصر، روز چهارشنبه، از شکست میانجیگری های بین المللی برای برون رفت از بحران سیاسی کشورش خبر داد و همزمان به اخوان المسلمین نسبت به عواقب شکست تلاشهای دیپلماتیک هشدار داد.
اتحادیه اروپا اعلام کرده است به تلاشهای دیپلماتیک برای پیدا کرده راه حلی جهت پایان دادن به بحران در مصر ادامه خواهد داد.
حزب نهضت تونس خواهان گفتگو با مخالفان شد
یورونیوز: پس از اینکه دهها هزار نفر از مخالفان دولت اسلامگرای تونس، سه شنبه شب یکی از بزرگترین تظاهرات خود را در پایتخت این کشور برپا کردند، روز چهارشنبه، حزب حاکم النهضه اعلام کرد آماده گفتگو با مخالفان و تشکیل “یک دولت وحدت ملی” است.
این در حالی است که مجلس موسسان تونس که در حال آماده کردن قانون اساسی جدید بود، بدلیل ناآرامی های سیاسی در کشور و اختلاف مخالفان با دولت، روز سه شنبه فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد تا دولت و مخالفان سیاسی را وادار به مذاکره کند.
شش ماه پیش، ترور شکری بلعید، چهره برجسته مخالفان دولت و اخیرا محمد براهمی چهره سرشناس دیگری بتدریج تونس را با بحران سیاسی روبرو کرد.
مخالفان، دولت تونس را مسئول ترور رهبران مخالفان می دانند و می گویند دولت در برابر گروه های اسلامگرای تندرو نرمش نشان می دهد.
تدابیر ویژه ارتش در آستانه عید فطر/ بمبهای آماده انفجار در مناطق مختلف لبنان 
تدابیر ویژه ارتش لبنان در آستانه عید فطر برای حفظ امنیت شهروندان و مراکز عبادت و گردشگری در آستانه عید فطر و افشای وجود بمبهای آماده انفجار در برخی مناطق از جمله تحولات مربوط به لبنان است.
به گزارش گروه بین  الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه الجمهوریه لبنان گزارش داد ارتش لبنان تدابیر امنیتی در اطراف مراکز عبادت و راههای اصلی و بازارها و اماکن گردشگری را به مناسبت عید سعید فطر تشدید کرده است.
این روزنامه نوشت : تدابیر و اقدامات  ارتش لبنان تدابیر با هدف اطمینان بخشی به مردم و حفظ امنیت و سلامت آنها اتخاذ شده است.
بر اساس این گزارش، استقرار نیروهای ارتش و راه  اندازی گشتی های ارتش و ایجاد ایستهای بازرسی ثابت و سیار و تکیه بر نقاط کنترل از جمله این تدابیر اعلام شده  است.
بمبهای آماده انفجار در مناطق مختلف لبنان
از سوی دیگر یک روزنامه عرب زبان از وجود بمبهای دست ساز آماده انفجار در برخی مناطق لبنان پرده برداشت.
روزنامه الجمهوریه با استناد به منابع آمریکایی از وجود بمبهای دست ساز آماده انفجار در برخی مناطق لبنان خبر داد و نوشت دستگاههای ذیربط وارد عمل شده اند و نشستهایی برای اجرای طرح امنیتی پیشگیرانه با هدف جلوگیری از وقوع این انفجارها برگزار شده است.
از سوی دیگر روزنامه الرای کویت از هشدارهای غربی ها درباره خطر کشیده شدن  امور لبنان به سمت مرحله خطرناک و خودروهای بمبگذاری شده که وارد لبنان شده  اند و افراد انتحاری که آماده اند تا هنگام که ساعت صفر به صدا درآید دست به تحرک بزنند، در شرایط دشواری به سر می برد و شرایط حساس بیروت خبر داده است.
کشته و زخمی شدن ۲۵ عراقی در آستانه عید سعید فطر 
انفجارهای چهارشنبه شب در مناطق مختلف عراق به کشته و زخمی شدن ۲۵ نفر انجامید.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه "روسیاالیوم"، یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد که انفجار دقایقی پیش در جنوب شهر تکریت، واقع در استان صلاح الدین به کشته شدن دست کم سه غیر نظامی عراقی و زخمی شدن دو نفر دیگر شد.
همزمان انفجاری دیگری مقابل منزل مدیر مبارزه با تروریسم در منطقه توزخورماتو استان صلاح الدین رخ داد که در پی آن دو شهروند عراقی دیگر زخمی شدند و چهار نفر دیگر نیز بر اثر انفجار یک بمب در منطقه نظامی واقع در مرکز توزخورماتو زخمی شدند.
یک منبع پزشکی نیز اعلام کرد که انفجار دقایقی پیش یک خودروی بمب گذاری شده در منطقه "بنجی" واقع در شرق کرکوک به زخمی شدن 22 نفر انجامید.
یک منبع پلیس کرکوک اعلام کرد که خودروی بمب گذاری شده دیگری نیز در مرکز منطقه الحویجه واقع در جنوب غربی استان رخ داد که این انفجار تلفات جانی نداشت.
انفجارهای شب گذشته در مناطق مختلف بغداد نیز حدود 100 کشته و زخمی بر جای گذاشت.
منابع پزشکی عراق اعلام کردند که در انفجارهای شب گذشته در حومه بغداد از جمله مناطق الکراده، المعالف و النهروان حدود 40 نفر کشته و بیش از 60 نفر نیز زخمی شدند.
انفجارهای تروریستی در ایام ماه مبارک رمضان در عراق بیش از 1000 کشته و زخمی بر جای گذاشت.
این انفجارها در حالی صورت می‌گیرد که منابع امنیتی عراق از نفوذ گروهی از مخالفان سوری به خاک عراق برای انجام اقدامات تروریستی در این کشور در ایام ماه رمضان خبر دادند.
یک منبع امنیتی استان صلاح‌الدین عراق اعلام کرد که گروهی از اعضای شورشیان سوری وارد اراضی عراق شدند.
به‌گفته این منبع امنیتی عراقی، مخالفان مسلح سوری برای انجام اقدامات تروریستی در عراق در ایام ماه رمضان به خاک این کشور نفوذ کردند.
براساس آمار سازمان ملل، بیش از سه هزار نفر در سه ماه اخیر در عراق کشته شدند واقدامات خشونت بار در عراق رنگ طایفه ای به خود گرفته است.

0 comments:

Post a Comment