• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, August 5, 2013

واکنشها به احکام پرونده ارگنکون

Posted by UNITY4IRAN On 8:46 PM No comments

یورونیوز: صدور احکام دادگاه پرونده «ارگنکون» عکس العمل های متفاوتی را در میان سیاستمداران و شهروندان ترکیه بوجود آورد.
ایلکر باشبو، یکی از فرماندهان پیشین ارتش ترکیه که روزی همدوش رجب طیب اردوغان، نخست وزیری اسلامگرای این کشور در کانون قدرت جای داشت، حالا به جرم توطئه و تلاش برای براندازی حکومت به حبس ابد محکوم شده است.
عکیف حمزه چِبی، یکی از نمایندگان پارلمان و از اعضای حزب اپوزیسیون جمهوریخواه خلق در واکنش به این حکم گفت: «این یک تهدید برای ارتش جمهوری ترکیه است. چنین حکمی قابل پذیرش نیست. اگر بخواهید فردی را که فرمانده ارتش بوده به جرم عضویت در یک سازمان تروریستی محاکمه کنید معنایش این است که در واقع در حال محاکمه ارتش جمهوری ترکیه هستید.»
اما در خیابانهای استانبول و کیلومترها دورتر از تجمع طرفداران متهمان این پرونده، شهروندانی هم هستند که نظراتشان به نظرات دولت اسلامگرای اردوغان نزدیکتر است.
خبرنگار یورونیوز نظر چند نفر از آنها را جویا شده است.
یک شهروند می گوید: «هر کس جرمی کرده باید مجازات شود چه یک فرمانده ارتش باشد، چه یک شهروند معمولی.»
شهروند دیگری می گوید: «اگر افرادی تلاش کردند تا با توسل به نیروی نظامی حکومتی را ساقط کنند و شواهد اقدام آنها موجود باشد باید حتما مجازات شوند. اما مخالف این هستم که افراد بدون محاکمه در زندان بمانند.»
رسیدگی به این پرونده یکی از جنجالی ترین تجربیات دستگاه قضایی ترکیه و به نوعی زورآزمایی بین موافقان و مخالفان سیاست های دولت این کشور محسوب می شود.
تنش و درگیری، همزمان با قرائت احکام متهمان به براندازی دولت ترکیه
«درهنگام قرائت احکام، نیروهای ژاندارمری و پلیس مانع نزدیکتر شدن افراد شدند اما صدها نفر از حامیان متهمان گروه ارگنکون چند کیلومترها آنطرف تر از محل برگزاری دادگاه، به اعتراض خود ادامه دادند.»
همانطور که خبرنگار یورونیوز از مقابل زندان سیلیوری در هشتاد کیلومتری غرب استانبول در گزارش خود به آن اشاره کرد، علیرغم ممنوعیت برپایی هر گونه تجمع حامیان متهمان پرونده «اِرگِنِکُون»، متهم به توطئه و براندازی دولت ترکیه، با حضور در نزدیکی این زندان، خشم خود را از سیاستهای رجب طیب اردوغان و سیاسی بودن این دادگاه، فریاد زنند.
همزمان با اعلام احکام صادره، تنش بین مخالفان و نیروهای ضد شورش بالا گرفت. به گزارش منابع خبری نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان متوسل به گاز اشک آور و آب فشار قوی شدند و در مواردی کار به خشونت کشیده شد. چند نفر هم در جریان این درگیری ها مجروح شدند.
دستگاه قضایی ترکیه احکام صادره را در جوی کاملا امنیتی و با حضور چشمگیر نیروهای ضد شورش منتشر کرد.

0 comments:

Post a Comment