• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, August 5, 2013

دیدار ویلیام برنز با خیرات‌الشاطر از رهبران اخوان المسلمین در زندان/چند خبر دیگر از خاورمیانه

Posted by UNITY4IRAN On 5:07 PM No comments

رادیو فرانسه: ویلیام برنز*، معاون وزارت امور خارجه آمریکا با خیرات الشاطر، مرد شماره ٢ اخوان المسلمین که در زندان بسر می‌برد دیدار و گفتگو کرد.
این دیدار، در چارچوب تلاش های بین المللی برای برون رفت از بن‌بست سیاسی کنونی در مصر صورت گرفت که در آن  وزرای خارجه قطر، امارات متحده عربی و نماینده اتحادیه اروپا نیزحضور داشتند.
تقابل سیاسی حامیان محمد مرسی و اخوان المسلمین با حکومت موقت و ارتش مصر، تداوم تظاهرات و راه پیمائی ها و تحصن‌ها از سوی اسلام گرایان حامی محمد مرسی- رئیس جمهوری بر کنار شده مصر، این کشور را در بحران فرو برده است.
دیدار ویلیام برنز، به همراه نمایندگان سیاسی قطر، امارات متحده عربی و اتحادیه اروپا با خیرات الشاطر- از رهبران نیرومند و با نفوذ اخوان المسلمین، در بامداد امروز در محل بازداشت او صورت گرفت؛ هیچ خبری از جزئیات گفتگوهای احتمالی بین ویلیام برنز و نمایندگان عرب و اروپایی با خیرات الشاطر انتشار نیافته است.
بر اساس خبر گزاری فرانسه، در این دیدار ویلیام برنز تلاش کرده است تا یکبار دیگر جهت گیری‌های اخوان المسلمین در باره بحرانی که پس از بر کناری محمد مرسی در این کشور ایجاد گردیده را تغییر دهد.
معاون وزارت امور خارجه آمریکا، شنبه گذشته، نتوانست به توافقی در این زمینه با حزب اسلامی آزادی و عدالت که ویترین سیاسی اخوان المسلمین در مصر می باشد دست یابد. رهبران این حزب، هر گونه مذاکره ای را با مسئولین دولت موقت مصر رد کرده اند و دولت کنونی مصر را دولتی نامشروع و برخاسته از کودتای نظامی دانسته‌اند.
حمله گروه‌های سلفی جهادی به دو زیارتگاه‌ در استان سینا در مصر 
یک منبع امنیتی مصری از حمله افراد مسلح وابسته به گروه‌های سلفی جهادی به دو زیارتگاه در منطقه سینا و تخریب آنها خبر دادند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری عربی پرس، یک منبع امنیتی مصری اعلام کرد که شب گذشته دو سرباز مصری در دو حمله افراد مسلح ناشناس در شهر «العریش» در شمال سینا زخمی شدند.
این منبع امنیتی مصری در ادامه توضیح داد که در این دو حمله دو مرکز پلیس در العریش هدف افراد مسلح قرار گرفتند.
از سوی دیگر یک منبع امنیتی مصری دیگر نیز گفت:‌ در عملیات مسلحانه دیگری افراد مسلح وابسته به گروه‌های سلفی جهادی دو زیارتگاه‌ را در مرکز و شمال سینا پس از بمبگذاری تخریب کردند.
این منبع امنیتی مصری در این ارتباط توضیح داد که این دو ضریح متعلق به شیخ «حمید أبو جریر» در منطقه «المغارة» در مرکز سینا و ضریح شیخ «سلیم الشریف أبو جریر» درمنطقة «المزار» از توابع «بئر العبد» در شمال سینا بوده‌اند.
وی تاکید کرد که این دو عملیات بمبگذاری و تخریب در یک زمان صورت گرفته است.
شاهدان عینی نیز تاکید کردند که دو گنبد این ضریح‌ها و دیوارهای آن به دنبال این بمبگذاری‌ها تخریب شدند.
کشته و زخمی شدن چهار سرباز مصری در سینا 
منابع امنیتی مصر از کشته و زخمی شدن چهار سرباز ارتش این کشور بر اثر تیراندازی امروز افراد ناشناس در شمال سینا خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المیادین، منابع امنیتی مصر اعلام کردند که یک سرباز مصری و سه نفر دیگر به ضرب گلوله تک تیراندازها در منطقه العریش، واقع در شمال سینا کشته شدند.
در همین راستا تلویزیون مصر گزارش داد که امروز یک سرباز مصری بر اثر تیراندازی تک تیراندازها در منطقه العریش، واقع در شمال سینا کشته شد و سه سرباز دیگر نیز زخمی شدند.
شب گذشته نیز دو سرباز مصری در حمله افراد ناشناس به مراکز امنیتی در شمال سینا زخمی شدند.
گفتنی است که در پی تشدید ناآرامی ها در مصر پس از عزل مرسی تاکنون بیش از 100 نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی شدند.
تاکید عمرو موسی بر استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز برای پایان تحصن‌‌ها 
دقایقی پیش دیدار نامزد سابق ریاست جمهوری مصر با «محمد البرادعی» معاون رئیس جمهور در امور روابط عمومی در کاخ الاتحادیه به پایان رسید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، «عمرو موسی» پس از دیدار با البرادعی در اظهاراتی گفت که در این دیدار مسائل مهم صحنه سیاسی مصر مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود از جمله موضوعاتی که در این دیدار بررسی شد، سفرهای اخیر مقامات عربی و غربی به قاهره است و تاکید شد که نباید جلوی این سفرها گرفته شود بلکه باید از این سفرها در راستای دریافت کمک‌های اقتصادی بیشتر برای مصر، استفاده نمود.
موسی تصریح کرد که در این دیدار همچنین نحوه تعامل برای پایان دادن به تحصن‌ رابعه العدویه مورد بررسی و ضرورت استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز در این زمینه و نیز لزوم احترام به آزادی بیان برای همه، مورد تاکید قرار گرفت.
وی تاکید کرد که با البرادعی درباره ضرورت قدم برداشتن در مسیر اجرای نقشه راه مصر و حرکت در مسیر ساختن آینده‌ای بهتر برای مصر به توافق رسیدیم.
موسی همچنین اظهار داشت که ملت مصر دیگر نمی‌پذیرد که یکسال دیگر تحت حکومت سابق باشد و جهانیان باید بدانند که حوادث مصر یک انقلاب بود.
مرسی هرگز به ریاست جمهوری باز نمی‌گردد/ کنفرانس ژنو۲ نتیجه‌بخش نخواهد بود 
عمرو موسی، عضو ارشد جبهه نجات ملی مصر اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری مصر در اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار می‌شود و محمد مرسی هرگز به سمت ریاست جمهوری باز نمی‌گردد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عمرو موسی، عضو جبهه نجات ملی مصر و رئیس حزب الموتمر در گفتگو با "صدای روسیه" اعلام کرد که مرسی به منصب ریاست جمهوری هرگز باز نمی گردد.
عمرو موسی با تاکید بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری جدید در اوایل سال آینده برگزار می شود، گفت: کشور به عقب باز نمی گردد و مصر باید از بحران کنونی عبور کند و مرسی نیز بار دیگر رئیس جمهور مصر نخواهد شد.
عضو ارشد جبهه نجات ملی مصر اعلام کرد که توافق ملی احزاب و توقف خشونت ها ضرورت دارد و حامیان مرسی و اخوان المسلمین حق برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز را دارند اما نباید این تظاهرات منجر به آشوب و درگیری شود.
وی در ادامه با بیان اینکه قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد گفت: انتخابات ریاست جمهوری بین 6 تا 9 ماه دیگر یعنی اوایل سال آینده برگزار می شود.
عمرو موسی همچنین درباره تحولات سوریه گفت: کنفرانس بین المللی "ژنو2" درباره سوریه به نتیجه ای منجر نخواهد شد و برنامه ریزی خاصی برای برگزاری این کنفرانس وجود ندارد.
وی تصریح کرد: چندین ماه از طرح برگزاری کنفرانس "ژنو2" می گذرد اما تا کنون برگزار نشده است و به اعتقاد من قضیه سوریه باید در شورای امنیت حل شود.
رئیس حزب الموتمر گفت: ممکن است روسیه و آمریکا درباره سوریه به توافق برسند اما این مساله در شورای امنیت باید حل شود نه کنفرانس های بین المللی.
۲ سناتور آمریکایی وارد قاهره شدند 
فرستادگان «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای حل بحران مصر به منظور گفت‌وگو با مقامات مصری وارد قاهره شدند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، «جان مک‌کین» و «لیندسی گراهام» دو عضو کمیته دفاع و نیروهای مسلح کنگره آمریکا در سفری دو روزه وارد قاهره شدند.
بر اساس این گزارش اوباما این دو نفر را برای اجرای گفت‌وگوهای فشرده با مسئولان مصری و طرف‌های مربوطه در خصوص تحولات داخلی مصر به قاهره اعزام کرده است.
قرار است این هیئت آمریکایی در جریان سفر خود به قاهره با مسئولان ارشد مصری از جمله «محمد البرادعی» معاون رئیس جمهور در امور روابط بین‌الملل، «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع و معاون اول نخست‌وزیر ، «حازم الببلاوی» نخست‌وزیر و دیگر شخصیت‌های مصری دیدار و گفت‌وگو نماید.
 
۱۳ نفر درحملات تروریستی امروز عراق کشته شدند 
منابع امنیتی و نظامی عراق اعلام کردند که امروز دوشنبه در جریان حملات تروریستی در نقاط مختلف این کشور، ۱۳ نفر کشته شدند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، حملات امنیتی علیه تروریست‌ها و تکفیری‌ها در حالی ادامه دارد که امروز نیز در جریان حملات تروریستی 13 نفر کشته شدند.
بر اساس این گزارش تعداد زیادی از افراد تحت تعقیب نیز بازداشت و چند کارگاه جدید بمب‌گذاری خودروها شناسایی شدند.
منابع امنیتی و نظامی عراق گفتند که در حملات مسلحانه غیرنظامیان، نظامیان و نیروهای پلیس در مناطق مختلف شهرهای بغداد، الحله، کرکوک و موصل هدف قرار داده شده‌اند و علاوه بر آن یک خودروی بمب‌گذاری شده و یک بمب دستی در کرکوک منفجر شدند.
منابع پزشکی نیز گفتند که 13 نفر کشته و 5 نفر دیگر نیز در این حملات که از نیمه شب گذشته شروع شده بود، زخمی شدند.
از سوی دیگر عملیات «انتقام شهدا» که فرماندهی عملیات بغداد با پشتیبانی ارتش و دستگاه مبارزه با تروریسم به منظور تعقیب عناصر تروریستی و تکفیری‌ها آغاز کرده است، همچنان ادامه دارد.
وزارت دفاع عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته در جریان اجرای این عملیات، 219 بمب دستی کشف و ضبط شده و سه کارگاه بمب‌گذاری خودروها نیز شناسایی شدند و همچنین 85 فرد تحت تعقیب دستگیر و 192 مظنون نیز بازداشت شدند.

0 comments:

Post a Comment