• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, August 7, 2013

مصر: تلاش کشورهای خارجی برای حمایت از اخوان المسلمین شکست خورده است

Posted by UNITY4IRAN On 11:30 AM No comments

ریاست جمهوری مصر اعلام کرد میانجی‌گری کشورهای غربی برای جلوگیری از مقابله با اخوان‌المسلمین و در حمایت از این گروه با شکست مواجه شده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس؛ دفتر ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که تلاش‌های کشورهای خارجی برای جلوگیری از مقابله با اخوان‌المسلمین با شکست مواجه شده است.
دیروز نیز ریاست جمهوری مصر به اظهارات روز سه شنبه جان مک کین که برکناری «محمد مرسی» رئیس جمهوری سابق مصر را «کودتا» خوانده‌ و هشدار داده بود «دموکراسی فراگیر، تنها راه مشروع برای ثبات است»، واکنش نشان داد و آن را دخالت در سیاست داخلی مصر و عبور از معیارهای بین المللی توصیف کرده بود.
این اظهارات پس از آن از سوی ریاست‌جمهوری مصر مطرح شده است که کشورهای غربی پس از سرنگونی محمد مرسی توسط ارتش این کشور و بروز درگیری‌های گسترده در مصر از مقامات این کشور خواستند تا وی را آزاد کنند.
ولیام برنز قاهره را ترک کرد/هشدار مک کین درباره به راه افتادن حمام خون در مصر 
منابع مصری از هشدار یکی از سناتورهای آمریکایی که اخیرا از مصر دیدار کرده درباره به راه افتادن حمام خون در این کشور و نیز خروج معاون وزیر خارجه آمریکا از مصر خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، عدلی منصور رئیس جمهوری موقت مصر امروز به مناسبت عید فطر با مردم مصر سخن می گوید و به تشریح تحولات کنونی این کشور می پردازد.
از سوی دیگر نبیل فهمی وزیر خارجه مصر با فرانس تیمرمانز همتای هلندی خود در مقر وزارت خارجه دیدار کرد و روند تحولات اوضاع داخلی مصر،راه های پایان دادن به آن و نیز اوضاع منطقه ای که در راس آنها مذاکرات سازش میان فلسطینی ها و رژیم اسرائیل و بحران سوریه را مورد رایزنی قرار خواهد داد.
این در حالی است که ولیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا پس از دیداری چند روزه امروز قاهره را ترک کرد.
وی در مدت حضور خود در مصر با مسئولان دولتی و مخالفان اوضاع کنونی مصر را مورد رایزنی قرار داد. وی همچنین با شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات دیدار کرد.
از سوی دیگر سناتور جان مک کین گفت: اگر تلاش های برای دست یابی به راهکار مسالمت آمیز با شکست روبرو شود حمامی از خون در مصر ظرف روزهای آینده به راه خواهد افتاد.
وی افزود: اوضاع بسیار بد است و چند روزی با به راه افتادن حمام خون در مصر بیشتر باقی نمانده است.یک راه بیشتر برای آشتی میان طرف های اساسی باقی نمانده است و آن گفتگو و آشتی میان گروه های اساسی مصر است.
آزادی زندانیان نقش مهمی در حل و فصل بحران سیاسی مصر دارد 
وزیر خارجه قطر تاکید کرد، مصر باید رهبران اخوان المسلمین را آزاد کند تا این مساله کمک بزرگی به حل و فصل بحران سیاسی این کشور داشته باشد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز؛ بحران سیاسی مصر پس از برکناری محمد مرسی رئیس جمهور منتخب این کشور توسط ارتش و بازداشت رهبران اخوان المسلمین تشدید شده است.
"خالد العطیه" وزیر خارجه قطر که برای میانجی گری با هدف پایان دادن به بحران سیاسی مصر تلاش می کند، امروز چهارشنبه پس از چند روز اقامت در شهر قاهره به دوحه بازگشته است. وی نسبت به اینکه نتوانسته است با همه احزاب سیاسی قطر در این سفر دیدار و ملاقات کند، ابراز ناراحتی کرده است.
مرسی نخستین رئیس جمهور مصر که به در انتخاباتی آزاد انتخاب شده بود، روز سوم جولای توسط ارتش از قدرت برکنار شد. مرسی در مکانی نامشخص در بازداشت به سر می برد و هزاران نفر از طرفداران وی همچنان به تظاهرات اعتراض آمیز خود ادامه می دهند.
العطیه در مصاحبه با الجزیره تاکید کرد: امید و آرزوی من این است که برادران مصری زندانیان سیاسی را هرچه سریعتر آزاد کنند چرا که این مساله نقش مهمی در حل بحران سیاسی این کشور خواهد داشت.
وی تصریح کرد: بدون انجام مذاکره بین همه گروه ها و احزاب و به خصوص با ادامه بازداشت زندانیان سیاسی، مسائل در مصر همچنان پیچیده و مشکل خواهد بود.
قطر یکی از حامیان اصلی اخوان المسلمین مصر به شمار می رود و در زمان دولت مرسی بیش از 7 میلیارد دلار به قاهره کمک کرده است.
وی افزود: او با معاون اخوان المسلمین در زندان به مدت یک ساعت و نیم دیدار کرده است. وی همچنین با محمد البرادعی معاون رئیس جمهور مصر نیز دیدار داشته است.
۱ کشته و ۶۷ زخمی در درگیری های استان های البحیره، اسماعیلیه و اسکندریه 
منابع مصری از کشته و زخمی شدن حداقل ۶۸ نفر در درگیری ها میان طرفداران و مخالفان مرسی در سه استان مصر در بامداد امروز خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، منابع بیمارستانی در شهر اسکندریه مصر اعلام کردند: در درگیری های شهر اسکندریه میان طرفداران و مخالفان مرسی یک نفر کشته و 40 نفر دیگر زخمی شدند.
این منابع بیان کردند: این درگیری ها پس از تظاهرات طرفداران مرسی در مقابل مسجد ابراهیم آغاز شد و طرفین با سنگ و بطری های خالی به جان یکدیگر افتادند.
در استان البحیره یک منبع امنیتی مصری اعلام کرد: در درگیری میان طرفداران و مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری عزل شده مصر در شهر ایتای البارود بیست نفر زخمی شدند و همگی به بیمارستان شهر منتقل شدند.
پس از تظاهرات طرفداران مرسی از مقابل مسجد الفتح در خیابان الجمهوریه و خواسته های آنها برای بازگشت مرسی به قدرت، ساکنان به آن اعتراض کردند و درگیری هایی میان طرفین رخ داد که از سنگ، چماق و سلاح سرد استفاده شد.
در استان اسماعیلیه در مصر نیز در درگیری میان طرفداران و مخالفان مرسی هفت نفر زخمی شدند.
از سوی دیگر جوانان خشمگین در شهر العریش در استان سینای شمالی با حمله به میدان مسجد النصر سکوی احداث شده از سوی اخوان المسلمین را ویران کردند.
این حمله به دنبال ترور عبدالحمید سلمی یکی از بزرگان قبیله الفواخریه که یکی از قبایل بزرگ العریش تا سینا است به دست افراد مسلح در بامداد امروز رخ داد.

0 comments:

Post a Comment