• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, August 6, 2013

افغانستان و ایران تفاهم‌نامه همکاری استراتژیک امضا کردند

Posted by UNITY4IRAN On 10:05 AM No comments

رادیو آلمان: حکومت‌های افغانستان و ایران "تفاهم‌نامه راهبردی" امضا کردند. رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی دولت افغانستان، و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، این موافقت‌نامه را امضا کرده‌اند.
براساس اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۱۴ مرداد/ ۵ اوت) از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسیده، در این تفاهم‌نامه همکاری استراتژیک بر گسترش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بین دو کشور تاکید شده است.
در این اعلامیه آمده است: «پس از امضای تفاهم‌نامه، داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی طی صحبتی امضای این تفاهم‌نامه را به مثابه آغاز گسترش مناسبات میان دو کشور در بخش‌های مختلف به سطح استراتیژیک دانست».
این تفاهم‌نامه روز یک‌شنبه (۱۳ مرداد ۱۳۹۲) در حاشیه سفر اخیر رئیس جمهور حامد کرزی و هیات همراه او به تهران امضا شده است. رئیس جمهور کرزی به منظور شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران، روز شنبه به آن کشور سفر کرد.
به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، امضای این تفاهم‌نامه را «گام درخشانی» در تاریخ روابط دو کشور عنوان کرده است.
در متن این تفاهم‌نامه که از سوی وزارت خارجه افغانستان به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که دو کشور به همکاری در بخش‌های انتظامی، اطلاعاتی، اقتصادی و همکاری‌های چند جانبه به توافق رسیده‌اند.
بر اساس این متن، همکاری‌های انتظاری دو کشور شامل "همکاری و انتقال تجارب در زمینه آموزش نیروهای انتظامی و به کار گیری و سازمان‌دهی ظرفیت‌های مردمی در همکاری با این نیروها" می‌شود. "همکاری و انتقال تجارب در زمینه مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان‌یافته"، و "برگزاری رزمایش‌های مشترک انتظامی برای مقابله با تهدیدهای مشترک از قبیل تروریسم، مواد مخدر و غیره" دیگر مسایل همکاری‌های انتظامی دو کشور است.
همچنان بر اساس این تفاهم‌نامه، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دو کشور برای مقابله با تهدیدهای امنیتی فرا روی دو کشور و مبارزه با مواد مخدر نیز با هم همکاری می‌کنند.
این در حالی‌ست که روابط با افغانستان در دوران مسئولیت محمود احمدی نژاد با تنش‌هایی همراه بود. دولت آقای احمدی نژاد از حضور نیروهای خارجی در افغانستان آشکارا انتقاد می‌کرد. سفارت ایران در کابل هنگام امضای موافقت‌نامه استراتژیک با ایالات متحده امریکا بیشترین تلاش را برای ناکامی این موافقت‌نامه انجام داده بود.

0 comments:

Post a Comment