• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, July 25, 2013

گروهی از نمایندگان مجلس: وزیران روحانی باید تابع رهبر باشند

Posted by UNITY4IRAN On 8:00 PM No comments

رادیو آلمان: گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس با انتشار بیانیه‌ای ۶ شرط خود را برای دادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی حسن روحانی اعلام کرد. این فراکسیون به روحانی توصیه می‌کند چند وزیر دولت کنونی را نیز وارد کابینه کند.
"فراکسیون اصولگرایان" در برگیرنده اقلیتی از نمایندگان اصولگرای مجلس نهم است و ریاست آن را غلامعلی حدادعادل نامزد کناره‌گیری کرده انتخابات ریاست‌جمهوری به‌عهده دارد. فراکسیون رهروان ولایت، تشکل دیگر اصولگرایان، بزرگترن فراکسیون مجلس را تشکیل می‌دهد.
پس از رایزنی‌های شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان درباره "نحوه تعامل با دولت یازدهم"، مجمع عمومی این تشکل روز سه‌شنبه، اول مرداد تشکیل جلسه داد تا در مورد شرایط دادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی حسن روحانی تصمیم بگیرد.

«جانبدار فتنه‌گران نباشند»
فراکسیون یاد شده در ادامه‌ی بحث و گفت‌وگو درباره ترکیب دولت آینده، بیانیه‌ای منتشر کرد که هدف آن تشریح "مبانی و معیارهای مورد نظر این فراکسیون برای دادن رای اعتماد به وزرای پیشنهادی" و اطلاع آن به "رئیس جمهور منتخب و ملت شریف" عنوان شده است.

در این بیانیه ۶ شرط برای دادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی در نظر گرفته شده که "فعال نبودن در فتنه و عدم جانبداری از فتنه‌گران" و "اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و تبعیت از رهنمودهای مقام معظم رهبری" دو شرط آن هستند.

اغلب حامیان رهبر جمهوری اسلامی جنبش اعتراضی به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸ را "فتنه" و دو نامزد معترض به این نتایج، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، را "سران فتنه" می‌خوانند.

"بهره‌مندی از دانش و تجربه کافی و قدرت مدیریت و کارآمدی در حوزه مسئولیت خود" از دیگر شرط‌هایی است که فراکسیون تحت رهبری حداد عادل برای دادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی حسن روحانی ذکر کرده‌اند.

"ثبات در مدیریت" با مدیران احمدی‌نژاد
فراکسیون اصولگرایان به حسن روحانی توصیه می‌کند از میان وزیران دولت محمود احمدی‌نژاد چند نفر را که "واجد شرایط لازم" باشند وارد کابینه خود کند، زیرا این کار به زعم آن‌ها "موجب تداوم تجربه و ثبات در مدیریت خواهد شد."
حامیان دولت در مجلس در حالی این توصیه را به روحانی کرده‌اند که یکی از انتقادها به احمدی‌نژاد بی توجهی او به ثبات در مدیریت و تغییر مکرر وزیران و مدیران ارشد است.
جابه جایی‌ها در دولت‌های نهم و دهم نه تنها فراوان بوده که گاهی به شیوه‌ای غیرمعقول و نامتداول انجام شده؛ برکناری وزیر ارشاد یک روز پیش از پایان دولت نهم و کنار گذاشتن وزیر خارجه در جریان یک ماموریت خارجی نمونه‌ای از این اقدام‌ها هستند.

بیشتر اعضای فراکسیونی که حدادعادل رهبری آن را برعهده دارد به "جبهه پایداری" نزدیک‌اند که حول محور محمدتقی مصباح‌یزدی شکل گرفته. شماری از پایه‌گذاران این تشکل وزیران برکنار شده و همراهان قدیمی احمدی‌نژاد هستند.

اختلاف اصولگرایان در مورد نحوه تعامل با روحانی
به گزارش خبرگزاری مهر در نشستی که بیانیه‌ی فراکسیون اصولگرایان در آن صادر شد، حدود ۸۰ نفر شرکت کرده‌اند. پایگاه اطلاع‌رسانی "مجلس نیوز" حدود ۱۶۰ نفر را به عنوان اعضای فراکسیون رهروان ولایت فهرست کرده است.

چند روز پیش رهبران دو فراکسیون اصلی اصولگرایان، علی لاریجانی و حدادعادل دیدار کردند تا درباره همکاری‌های احتمالی در مورد وزیران پیشنهادی حسن روحانی رایزنی کنند.

از جزییات این دیدار و محتوای گفتگوها گزارشی منتشر نشده است. ناظران سکوت در مورد نتایج این دیدار را به معنای نرسیدن به توافق میان دو فراکسیون ارزیابی می‌کنند.

جواد جهانگیرزاده، نماینده ارومیه و عضو فراکسیون رهروان، دوم مرداد به سایت خبری تابناک گفت که گمان نمی‌کند این فراکسیون در خصوص انتخاب وزیران بیانیه‌ای منتشر کند. او می‌افزاید: «ما بر این باوریم که رئیس جمهور باید در انتخاب اعضای کابینه آزاد باشند.»

ناخشنودی از بیخبری در مورد ترکیب کابینه
حسن روحانی وعده داده دولتی فراجناحی تشکیل دهد و در کابینه‌ی خود افراد را بر اساس توانایی و تخصص آن‌ها و نه تعلق‌شان به یک گرایش یا تشکل سیاسی انتخاب کند.

به‌رغم اظهارات جهانگیرزاده و برخی دیگر از اصولگرایان فراکسیون رهروان مبنی بر بازگذاشتن دست روحانی برای انتخاب همکارانش، انتقادهایی نیز در مورد نحوه تعامل او با مجلس مطرح شده است.

مراسم تحلیف روحانی ۱۳ مرداد برگزاری می‌شود و رئیس دولت یازدهم موظف است حداکثر دو هفته پس از این مراسم اعضای کابینه‌ی خود را به مجلس معرفی کند.

رمضان شجاعی‌کیاسری، روز چهارشنبه، دوم مرداد به خبرنگاران گفت که تا کنون، علی‌رغم نزدیک شدن به زمان مراسم تحلیف، هیچ یک از کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌های مجلس از گزینه‌های قطعی و احتمالی کابینه اطلاعی ندارند.

نگرانی اصولگرایان از غافلگیر شدن
به گزارش خبرگزاری مهر شجاعی‌کیاسری می‌گوید: «ظاهرا رئیس جمهور منتخب می‌خواهد از اصل غافلگیری استفاده نمایند، علاوه براین گمانه‌ها بر این است که رئیس جمهور در روز مراسم تحلیف می‌خواهد اعضای کابینه را معرفی کند.»

سخنگوی فراکسیون رهروان ابراز امیدواری می‌کند که روحانی یک هفته پیش از مراسم تحلیف گزینه‌های پیشنهادی خود برای هر وزارت‌خانه را به مجلس معرفی کند تا وقت کافی برای تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها وجود داشته باشد.

شجاعی‌کیاسری ابراز نگرانی می‌کند که "به دلیل غافلگیر شدن و عدم شناخت کافی نمایندگان" تعدادی از وزیران پیشنهادی موفق به گرفتن رای اعتماد نشوند و این "آغاز چالشی بین مجلس و دولت شود."

0 comments:

Post a Comment