• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, July 11, 2013

بانک بریتانیایی حدود صد حساب مربوط به انتقال پول نقد را بست

Posted by UNITY4IRAN On 11:20 AM No comments

بی بی سی: بانک بارکلیز در بریتانیا برای جلوگیری از پولشویی، حدود صد حساب بانکی متعلق به افراد یا موسساتی که پول نقد منتقل می‌کنند را بسته است.
این موسسات به ویژه برای سومالیایی های ساکن بریتانیا دارای اهمیت حیاتی است. سومالی نظام بانکی درستی ندارد و این حساب ها تنها راه انتقال پول از سوی سومالیایی های مقیم بریتانیا به اقوام خود در داخل کشورشان بود.
اما مسئولان بانک بارکلیز در اثر نگرانی از اینکه از طریق بعضی از این حساب ها پولشویی می شود، آنها را بسته اند.
به گفته نهادهای امدادرسانی، خدمات بانکی انتقال پول از بریتانیا برای حدود ۴۰ درصد از سومالیایی ها ضروری است.
حال این نگرانی وجود دارد که نقل و انتقالات پول توسط مشتریان سومالیایی از راه های غیرقانونی صورت بگیرد.
چندین صراف بزرگ از جمله 'ذهابشیل'، که به سومالی خدمات می دهد، گفته اند که بارکلیز به مدت یک ماه معاملات با آنها را به تعویق انداخته است.
ذهابشیل می گوید آنها در تلاش هستند تا با رعایت تمام ضوابط بارکلیز، حساب های خود را باز نگه دارند.
عبدالرشید دوال، یکی از مدیران ارشد ذهابشیل می گوید که تصمیم بارکلیز مبنی بر بستن حساب های آنها "احتمال دارد همه معاملات نقل و انتقال پول را در دست افراد و یا سازمان های غیر قانونی و نامشروع قرار دهد".
بحران انسانی
بانک بارکلیز تنها بانکی است که اینگونه خدمات مالی را به مشتریان سومالیایی اش ارائه می دهد و برآورد شده است که حجم این نقل و انتقالات به ۱.۵ میلیون پوند در سال می رسد.
آژانس مبارزه با جرائم جدی در بریتانیا تشخیص داده است که خطر استفاده از تجارت های ارائه دهنده خدمات صرافی به منظور پولشویی، به طور بالقوه وجود دارد.
همه بانک های بین المللی به منظور جلوگیری از منابع تامین مالی گروه های متهم به تروریسم و پولشویی، قوانین و ضوابط سخت گیرانه تری را به اجرا گذاشته‌اند.
بانک بارکلیز در بیانیه ای که ماه پیش منتشر کرد، گفت: "بعضی از ارائه دهندگان چنین خدماتی فاقد روش های بازرسی موثر برای شناسایی فعالیت های غیرقانونی هستند، به همین دلیل ممکن است به طور ناخواسته به پولشویی یا تامین منابع گروه های تروریستی کمک کنند."
این بانک تاکید کرد که از ارائه خدمات به شرکت هایی که با جرایم مالی مبارزه می کنند، "بسیار خوشحال" می شود.
ماه گذشته بیش از ۱۰۰ پژوهشگر و اعضای نهادهای امدادرسانی با امضای نامه ای از دولت بریتانیا درخواست کردند که مانع از بسته شدن حساب های ذهابشیل در بانک بارکلیز شود.
در بخشی از این نامه نوشته شده بود که چنین اقدامی موجب "بحران انسانی بزرگی" در سومالی خواهد شد.

0 comments:

Post a Comment