• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, July 10, 2013

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در سالروز ١٨ تیر

Posted by UNITY4IRAN On 11:22 AM No comments

رادیو فرانسه: خبرگزاری فعالان حقوق بشر: جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین و ندامتگاه مرکزی کرج به مناسبت سالگرد واقعه حمله به کوی دانشگاه تهران سه روز اعتصاب غذا کردند.
١٨ تیر ماه، یادآور حرکت‌های جنبش دانشجوئی در نظام جمهوری اسلامی است. حمله به کوی دانشگاه تهران در سال‌های ١٣٧٨و ١٣٨٨ است. حمله سال ١٣٧٨ که به کشته شدن عزت ابراهیم نژاد در کوی دانشگاه تهران منجر شد.
وزارت اطلاعات در واکنش به رویداد هجدهم تیر ماه ١٣٧٨ آن را توطئه‌ای از جانب بیگانگان اعلام کرد.
حرکت‌های مردمی و دانشجوئی تنها به ١٨ تیر ١٣٧٨ پایان نیافت و در سالگرد این واقعه، هرساله مراسم مردمی در گرامیداشت خاطره این حرکت دانشجوئی برگزار می‌شد. عدم محاکمه عوامل حادثه هجدهم تیرماه ١٣٧٨ موجب شد تا هرساله بر شدت اعتراضات مردمی افزوده گردد.
دهمین سالگرد حمله به کوی دانشگاه تهران هم با ادامه اعتراضات نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری همزمان شد. اما به رغم عدم صدور مجوز و تهدیدها نسبت به برخورد با شرکت کنندگان در مراسم ١٨ تیر، مراسم سالگرد این رویداد برگزار شد.
در همین سال بود که بار دیگر خوابگاه‌های دانشجوئی از جمله خوابگاه دانشگاه امیرکبیر در تهران و خوابگاه‌های دانشجوئی در اصفهان و شیراز مورد حمله قرار گرفت؛ در جریان این حملات که با ضرب و شتم دانشجویان همراه بود، برخی از دانشجویان هم بازداشت شدند.
گزارش‌ها نشان می دهد که این حملات در سال ١٣٨٨ از مورد مشابه در سال ١٣٧٨ ابعاد گسترده‌تری داشتند.
در سالروز گرامیداشت جنبش دانشجوئی، جمعی از زندانیان سیاسی: عبدالفتاح سلطانی، مجید اسدی، حمیدرضا برهانی، غلامرضا خسروی، اصغر قطان، محمد صایمی، هانی یازرلو، علی معزی با انتشار نامه‌ای ضمن حمایت از دانشجویان آزاده ایران، با بیان خواسته‌های صفی خود به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا زدند.

0 comments:

Post a Comment