خطیب نماز جمعه تهران که بخش دوم خطبه اش را به حوادث مصر اختصاص داده بود، افزود:" آنان (اخوان المسلمین) با ملت مصر رفتار خوبی نکردند و بسیار تنگ نظرانه هر کس را که جزو حزبشان نبود از صحنه راندند اما اکنون از مردم فهیم مصر که دلداده اسلامند انتظار داریم پاسدار ارمغان ارزشمند بیداری اسلامی باشند و هوشیارانه در صحنه بمانند و نگذارند همچون زمان نامبارک ، مصر حیاط خلوت رژیم صهیونیستی شود".
 وی افزود:" اخوان المسلمین به جای آنکه جهان اسلام را به وحدت دعوت کنند از تکفیری های آدمکش حمایت کردند و این مواضع با مواضع قبل از به قدرت رسیدنشان نمی خواند زیرا در گذشته شعار مبارزه با "رژیم صهیونیستی" می دادند و پس از به قدرت رسیدن قرارداد کمپ دیوید را تایید و در نامه ای به شیمون پرز رئیس جمهور رژیم صهیونستی وی را برادر خطاب کردند و سفیر خود را به این رژیم فرستادند".
احمد خاتمی در پایان اظهاراتش در باره مصر گفت:" مصر خاستگاه بیداری اسلامی است و مردم این کشور مسلمان و دلداده اسلامند و در یکسال گذشته به قانون اساسی و نمایندگان مسلمان رای دادند اما کسانی که از قبل بیداری اسلامی بر مسند قدرت نشستند آنچنان بد عمل کردند که زمینه ساز کودتا شدند."
گفتنی است که در اوج اعتراض ها علیه مرسی یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از مواضع مرسی در برابر مخالفان حمایت می کند. حکومت اخوان المسلمین با جمهوری اسلامی  ایران بر سر مسئله سوریه اختلاف نظر داشتند. همچنین گفته می شود که این گروه شدیدا با نشر مذهب تشیع  در جهان عرب با ایران مخالف است.
نصیحت به حسن روحانی
خطیب نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به  شعار اعتدال، عقلانیت، خردورزی و اهتمام به فکر جمعی  که از سوی  حسن روحانی مطرح می شود  گفت:" این شعار درست، صحیح و با ریشه اعتقادی است اما انتظار داریم آقای روحانی این شعار را تفسیر کند تا مورد سوءاستفاده بعضی ها قرار نگیرد."
خاتمی افزود: البته آقای روحانی اعتدال را به قانونگرایی تفسیر کرده و حرف درستی است اما مظهر اعتدال در مواضع سیاسی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای است و ایشان الگوی اعتدال هستند و امروز به فرموده ایشان باید به دولت منتخب کمک کرد و نمی توان بدون کمک همگان این بار عظیم را به مقصد رساند اما اگر کسی از حالا بخواهد ساز مخالف بزند، باید بداند که به بیراهه رفته است."