• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, July 15, 2013

هشتاد سالگی داوود رشیدی و تصاویری خاطره‌انگیز از زندگی هنری‌اش

Posted by UNITY4IRAN On 1:01 PM No comments

رادیو آلمان: داوود رشیدی که پسر یک دیپلمات است، در ۷ سالگی برای بازی در نمایش مردم به عبدالحسین نوشین معرفی شد. او فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر از ژنو بوده و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاهی در همین شهر را دریافت کرده.
 داوود رشیدی روز ۲۵ تیر/ ۱۶ ژوئیه هشتاد ساله می‌شود. رشیدی سال ۱۳۱۲ در تهران، خیابان ری، به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را به دلیل فعالیت‌های دیپلماتیک پدرش در تهران و تركیه به اتمام رساند و دوره متوسطه را دوباره در تهران شروع كرد.
 داوود رشیدی در خانواده‌ای هنردوست متولد شد. پدر او با این كه دیپلمات بود اما به هنر نمایش علاقه فراوان داشت و حتی نامش جزو تحصیل‌كنندگان اولین مدرسه سینمایی ایران ثبت شده است. این علاقه باعث شده بود تا پدر رشیدی با برخی نام‌آوران حوزه نمایش رفت و آمد داشته باشد و به تبع این موضوع حتی یكبار داوود هفت ساله را روی سن تئاتر فرستاد تا نقشی را در نمایش مردم ایفا كند.
 رشیدی از سال دوم متوسطه به پاریس رفت و در فرانسه دیپلم گرفت. بعد از آن در ژنو سوئیس مشغول به تحصیل در رشته‌های تئاتر و علوم سیاسی شد. از دانشگاه ژنو لیسانس علوم سیاسی و از آكادمی موزیک ژنو دیپلم هنرپیشگی و كارگردانی را دریافت کرد.
 داوود رشیدی در ژنو ۴ سال به طور حرفه‌ای مشغول به كار شد. در تئاتر كاروژ در چند نمایش به عنوان بازیگر ایفای نقش كرد و همچنین به كارگردانی چند نمایش پرداخت. او در اواخر سال ۱۳۴۱ شمسی به ایران بازگشت.
 رشیدی در اوایل سال ۱۳۴۲ در اداره هنرهای دراماتیک مشغول به كارشد و همان جا بود كه با افرادی نظیر جمشید مشایخی، فخری خوروش، علی نصیریان، عزت‌الله انتظامی، محمدعلی كشاورز و دیگر بزرگان تئاتر و سینمای ایران آشنا شد.
 طولی نكشید كه داوود رشیدی به تلویزیون ملی ایران رفت و مسئولیت واحد نمایش را برعهده گرفت. او در این سال‌ها گروه تئاتر امروز را پایه‌گذاری کرد كه هنرپیشگانی همچون پرویز فنی‌زاده، داریوش فرهنگ، مهدی هاشمی، فهیمه راستكار، سیاوش طهمورث، مرضیه برومند و سوسن تسلیمی به عضویت در آن درآمدند.
 فعالیت‌های رشیدی در حوزه تئاتر در آن زمان بسیار چشمگیر بود و نمایشنامه‌های بزرگانی چون ویلیام شكسپیر و ساموئل بكت را به اجرا درآورد. الكترا، در انتظار گودو، آنتیگون، پرومته، خانه روشن، دیكته و زاویه، پیروزی در شیكاگو، رویای نیمه شب تابستان، وای بر مغلوب، فیزیكدانان، شاه داوود، عروسی باقرخان، ریچارد سوم و...از جمله آثار مهمی هستند که رشیدی در آن‌ها حضور داشته است.
 رشیدی از سال ۱۳۵۰ با فیلم سینمایی "فرار از تله" وارد عرصه بازیگری سینما شد. او اما مانند بسیاری از اهالی تئاتر كه وارد سینما شده‌اند، تئاتر را مقدم بر سینما می‌دانست و هنوزهم می‌داند.
 داود رشیدی پس از بازی در چند فیلم نه چندان مهم، دومین نقش چشمگیر سینمایی‌اش را با فیلم كندو اثر زنده یاد فریدون گله رقم زد.
 داوود رشیدی کارنامه نقش‌آفرینی در بیش از ۳۵ فیلم را دارد او خود در این باره می‌گوید:«من قطعا درهر کاری که حاضر شدم و یا نقشی را قبول کردم با انتخاب و دقت خودم این کار را انجام دادم. به تک تک آن‌ها علاقمندم. اما خاطرات خوبی از همکاری با کیومرث پوراحمد و مرحوم علی حاتمی دارم.»
 داوود رشیدی بعد از انقلاب اسلامی در ایران از معدود هنرپیشگانی بود که که اجازه فعالیت دوباره در عرصه سینما را یافت. او در سال‌های نخست بعد از انقلاب عموما در نقش‌های منفی ایفای نقش كرد.
 رشیدی در سال ۱۳۵۹ با چهار فیلم کرکس‌ها می‌میرند، طلوع انفجار، اعدامی، و آقای هیروگلیف بر صحنه سینما بازگشت.
 مشهورترین و محبوب‌ترین جلوه‌های ایفای نقش توسط داوودرشیدی در تلویزیون رقم خورد. در کنار بازی در سریال‌هایی مانند این روزها، عطرگل یاس، خودرو تهران ۱۱، امام علی و... بزرگترین حضور پرجلوه‌اش با سریال علی حاتمی یعنی هزاردستان متبلور شد.
 رشیدی در چندین سال اخیر تجربه تهیه‌كنندگی را هم به تجربیات خود افزوده است كه همگی در چارچوب فیلم‌های فرهنگی است. امتحان، قطعه ناتمام و صبحی دیگر از جمله‌فیلم‌هایی است كه رشیدی آن‌ها را تهیه کرده است.
 داوود رشیدی که خود از ابتدای تاسیس خانه سینما در این نهاد سینمایی حضور داشته و سال‌ها ریاست انجمن بازیگران را در این نهاد به‌عهده دارد، اعلام انحلال خانه سنما را اتفاقی ناراحت‌کننده خواند و گفت: «اين نهاد هرگز منشا درگيری با هيچ نهاد ديگری نبوده و دغدغه‌اش سينمای اين مملكت است.»

0 comments:

Post a Comment