• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 19, 2013

آخرین هشدار پ‌ک‌ک به دولت ترکیه برای پیشبرد فرایند صلح

Posted by UNITY4IRAN On 2:50 PM No comments

حزب کارگران کردستان ترکیه با انتشار بیانه‌ای خواستار اقدامات عینی دولت ترکیه برای پیشبرد فرآیند صلح شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز؛ شبه‌نظامیان کرد پ‌ک‌ک با انتشا بیانیه‌ای به دولت ترکیه "آخرین هشدار" را دادند تا گام‌هایی عینی برای پیشبرد مذاکرات صلح برداشته و به سه دهه درگیری داخلی این کشور پایان دهد و یا اینکه مسؤولیت بن‌بست در این فرآیند را پذیرا شود. 
حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در بیانیه‌ای که در یکی از وب‌سایت‌های این گروه شبه‌نظامی منتشر شد اعلام کرد: "ما به عنوان یک جنبش به دولت حزب توسعه و عدالت برای آخرین بار هشدار می‌دهیم ... اگر گام‌هایی عینی در کوتاه‌ترین زمان ممکن درباره مسائلی که توسط مردم ما مشخص شده برندارد، این فرآیند پیشرفتی نخواهد داشت و مسؤول آن دولت حزب عدالت و توسعه خواهد بود." 
دولت ترکیه از سال گذشته مذاکرات متعددی را با "عبدالله اوجالان" رهبر محبوس پ‌ک‌ک، برگزار کرده است تا به آتش‌بسی نهایی برای مناقشه بین دولت مرکزی و جدایی‌طلبان کرد دست یابد. اوجالان علی‌رغم اینکه 14 سال اخیر را در زندان گذرانده هنوز از نفوذ بسیاری در میان شبه‌نظامیان و نیز ملی‌گرایان کرد برخوردار است.
پ‌ک‌ک در لیست سازمان‌های تروریستی ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد. این گروه اعلام کرده که نیمی از نیروهای 7 هزار نفری خود را در کو‌ه‌های جنوب شرقی ترکیه و نیمی دیگر را در کوهستان‌های صعب‌العبور شمال عراق مستقر کرده است.
پس از مسلح شدن این گروه در سال 1984 و تلاش برای جدایی منطقه کردستان از ترکیه، بیش از 40 هزار نفر از دو طف در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

0 comments:

Post a Comment