• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Wednesday, July 31, 2013

نامه ۷۸۱ استاد دانشگاه به حسن روحانی

Posted by UNITY4IRAN On 11:40 AM No comments

دانشجونیوز: جمع گسترده ای از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور، طی نامه ای به حسن روحانی، نکاتی را در خصوص وزارت علوم و مدیریت آموزشی کشور خاطرنشان و تاکید کرده اند “ما وزارت علومی نیاز داریم که به جای دخالت در پذیرش و گزینش دانشجو و استاد، اخذ تصمیم های ناقض استقلال دانشگاه ها، اجرای طرح تفکیک جنسیتی و اقداماتی از این دست که نتیجه ای جز هدر رفتن وقت و سرمایه کشور را ندارد، بدنبال ارتقاء جایگاه دانشگاه در فضای بین المللی و تامین بودجه های تحقیقاتی و تجهیزاتی باشد که به شدت برای حفظ بنیه علمی شور مورد نیاز است.”
به گزارش مهر، نویسندگان این نامه از هیئت علمی های تمام دانشگاههای کشور از جمله;
اردبیل، زابل، شهید چمران اهواز، بیرجند، پیام نور تهران، سیستان و بلوچستان، صنعتی ارومیه، تهران، صنعت نفت اهواز، صنعتی نوشیروانی بابل، ایلام، اصفهان، مازندران، امام حسین(ع)، زنجان، گلستان، تبریز، شهید بهشتی، رازی کرمانشاه، شهرکرد، صنعتی سهند تبریز، سمنان، بین المللی قزوین، دامغان، قم، محقق اردبیلی، بوعلی سینا همدان، صدا و سیما، یاسوج، هرمزگان، گیلان، صنعتی اصفهان، کردستان، شهید رجایی، تربیت مدرس، شاهرود، یزد، دانشگاه هنر، دانشگاه خوارزمی، علوم کشاورزی ساری، علم و صنعت، شاهد، گنبد کاووس و واحدهای دانشگاه پیام نور هستند.
در نامه اساتید دانشگاه به رئیس جمهور منتخب همچنین بر این نکته تاکید شده است که مدیریت آموزش عالی کشور از بین استادان برجسته، عالم، مدیر، مورد وثوق جامعه دانشگاهی و برخوردار از اعتدال فردی شایسته و پاسخگو به این مطالبات انتخاب شوند.
متن این نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر روحانی
رئیس جمهور منتخب ملت ایران
با سلام و احترام؛
انتخاب شایسته و غرورآفرین حضرتعالی را توسط مردم حماسه ساز این سرزمین که دیوارهای ناامیدی را با تدبیر وامید فروریخت تبریک می گوییم. نقش بی بدیل دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در توسعه علم و تکنولوژی، تامین و توسعه منابع انسانی آینده ساز، ارتقاء اخلاق و فرهنگ و تضمین توسعه پایدار بر کسی پوشیده نیست. بدیهی است تحقق این نقش منوط به تامین شرایط لازم و حاکمیت عقلانیت و منطق بر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه ها است.
متاسفانه کیفیت مدیریت آموزش عالی و نحوه تعامل با دانشگاه ها در سالهای اخیر نگرانی های زیادی را به وجود آورده است. حوزه آموزش عالی کشور دارای استعدادهای درخشان، گسترده و فراوانی است که به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته اند و تدابیر لازم و کافی برای سامان دهی آنها اندیشیده نشده است. دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دربردارنده مهمترین سرمایه های انسانی ومغزهای متفکر کشور یعنی استادان و دانشجویان است که درشکل دهی به آینده آن نقش کلیدی دارند. برای همراهی در اندیشیدن تدابیر لازم و افزایش امید به آینده، ما استادان دانشگاه های کشور مطالبات خود را درحوزه آموزش عالی به شرح ذیل اعلام می داریم.
ما دانشگاهی می خواهیم که استقلال آن در چارچوب وظایف و اختیارات هیأت امناء حفظ شده و ارتقاء یابد تا در فضای آزاد و به دور از تنش و دغدغه های امنیتی، توسعه و رشد علمی، خلاقیت و شکوفایی امکان پذیر شود.
ما دانشگاهی می خواهیم که اعضای هیأت علمی آن حرمت داشته باشند و شان و شخصیت آنان حفظ شود. اجبار اعضای هیأت علمی دانشگاه ها به شرکت در کلاس های عقیدتی و ارشادی خلافشان و جایگاه آنان بوده و شگفت آورتر آنکه در آیین نامه ارتقاء نیز بعنوان یک الزام وارد شود.
ما دانشگاهی می خواهیم که اعضای هیأت علمی آن در تعیین مدیران و رؤسای خود مشارکت داشته باشند تا مدیران و مسؤلینی انتخاب شوند که از رتبه علمی بالا و مقبولیت و مشروعیت دانشگاهی برخوردار باشند.
ما دانشگاهی می خواهیم که در سطوح بالای بین المللی مطرح باشد و روابط آن با مراکز علمی معتبر در سراسر دنیا از طریق تبادل استاد، دانشجو و همکاری های پژوهشی و آموزشی مشترک ارتقاء یابد. این امر نه تنها در پیشرفت علم و فنآوری در کشور مؤثر است، بلکه بر ارتقاء روابط بین ملت ها و فرهنگ ها و تمدن ها نیز بسیار تاثیر گذار است.
ما دانشگاهی می خواهیم که فضای فرهنگی آن در اختیار صاحبان اصلی آن یعنی دانشجویان و استادان قرارگیرد و شاهد تزریق افراد غیر عالم و نامتجانس با محیط دانشگاه و علم و تحقیق نباشیم. مگر غیر از این است که در مقاطع مختلف و سرنوشت ساز تاریخ کشور از جمله دوران قبل و بعد از انقلاب اسلامی۱۳۵۷، دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی همیشه دانشگاه منشاء تحول بوده است؟
ما دانشگاهی می خواهیم که در آن نهادهای مدنی با هدف مشارکت موثر دانشگاهیان در ارتقاء دانش، بینش، فرهنگ و تداوم پیوند دانشگاه و جامعه تقویت و نوسازی شود.
ما وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نیاز داریم که به جای دخالت در پذیرش و گزینش دانشجو و استاد، اخذ تصمیم های ناقض استقلال دانشگاه ها، اجرای طرح تفکیک جنسیتی و اقداماتی از این دست که نتیجه ای جز هدر رفتن وقت و سرمایه کشور را ندارد، بدنبال ارتقاء جایگاه دانشگاه در فضای بین المللی و تامین بودجه های تحقیقاتی و تجهیزاتی باشد که به شدت برای حفظ بنیه علمی کشور مورد نیاز است.
ما وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نیاز داریم که نظام گزینش دانشجو را با رویکرد برخورداری یکسان از فرصت تحصیل و تحقیق برای همگان با تاکید بر عاملی تصرف دانشگاه در پذیرفتن دانشجوی دوره دکترای تخصصی مد نظر قرار دهد.
ما وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نیاز داریم که روند تمرکزگرایی و مداخله جویانه فعلی را متوقف نموده و از طریق فراهم کردن فضایی برای رشد و تعالی، به کارگیری خلاقیت و ایجاد فرصت برای شکوفایی دانشجویان در داخل کشور در راستای معکوس نمودن روند مهاجرت و فرار مغزها تلاش نماید.
اکنون با تدبیر و امیدی که کلید و پرچم آن در دست جنابعالی است موجی از شور و شوق و امید به آینده در صفوف ملت بزرگ ایران و به ویژه در قشر دانشگاهی ایجاد شده است. انتظار و یقین داریم که در مدیریت ارشد آموزش عالی کشور تدبیر، عقلانیت و اعتدال حاکم می شود. لذا با عنایت به محورهای فوق الذکر که حاصل نظرخواهی از۷۸۱تن از اعضای هیات علمی دانشگاه های سراسر کشور است از جنابعالی تقاضا دارد از بین استادان برجسته، عالم، مدیر، مورد وثوق جامعه دانشگاهی و برخوردار از اعتدال فردی شایسته و پاسخگو به این مطالبات را برای مدیریت آموزش عالی کشور انتخاب فرمایند.

0 comments:

Post a Comment