• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, July 22, 2013

قدری جمیل: توافقهای تسلیحاتی مسکو و دمشق همچنان به قوت خود باقیست

Posted by UNITY4IRAN On 7:52 PM No comments

رادیو فرانسه: قدری جمیل، معاون نخست وزیر سوریه امروز دوشنبه در مسکو اعلام کرد دمشق امیدوار است تا پایان سال جاری از کمکهای اقتصادی مسکو بهره مند گردد. وی همچنین گفت توافق میان سوریه و روسیه برای تحویلدهی موشکهای اس- ٣٠٠ به دمشق همچنان به قوت خود باقیست.
به گزارش خبرگزاری ایترتاس روسیه، معاون نخست وزیر سوریه در جریان دیدار امروز خود با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت کارشناسان سوری برای جلب کمکهای اقتصادی روسیه با مقام های این کشور در حال گفتگو هستند و او امیدوار است تا پایان امسال این گفتگوها به نتیجه برسند.
قدری جمیل همچنان تاکید کرد که سوریه انتظار دارد موشکهای اس- ٣٠٠ را از روسیه تحویل بگیرد. وی در این باره گفت توافق های حاصل شده میان هردو کشور در مورد ارسال اسلحه از روسیه به سوریه همچنان به قوت خود باقیست.
ناظران می گویند دولت اسرائیل از انتقال موشکهای اس- ٣٠٠ به سوریه نگران است زیرا از این هراس دارد که مبادا این موشکها بدست گروه حزب الله لبنان بیفتد.
انتقال این موشکها به سوریه هرگونه طرح حمله هوایی از سوی قدرتهای غربی به سوریه و یا ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع بر فراز این کشور به نفع مخالفان را نیز با دشواری مواجه خواهد کرد.
معاون نخست وزیر سوریه در مورد تلاشهای هردو کشور برای حل بحران سوریه گفت این تلاشها در جهت اعاده صلح در منطقه تشدید یافته است.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بنوبه خود در مورد این تلاشها گفت روسیه به گفتگوهای خود با نمایندگان دولت دمشق و گروههای اپوزیسیون ادامه میدهد تا آنها را ترغیب کند بدون هیچگونه پیش شرطی در کنفرانس بین المللی ژنو در باره سوریه شرکت کنند.
وی با این حال از گروههای شورشی سوریه اظهار نارضایتی کرد و گفت آنان، برخلاف دولت دمشق، علاقمندی چندانی به شرکت در این کنفرانس از خود نشان نمیدهند.
وزیر خارجه روسیه از کشورهایی مانند آمریکا که روی مخالفان نفوذ دارند درخواست کرد آنان را به ترک این موضعگیری " غیرسازنده" تشویق کنند.
همزمان با این تلاشهای دیپلماتیک، درگیریها در سوریه همچنان ادامه دارد و گزارش شده است که مخالفان یک پایگاه مهم دولت در منطقه خان العسل در غرب حلب را به تصرف خود درآورده اند.
خان العسل منطقه ای است که در ماه مارس گذشته دولت دمشق و مخالفان همدیگر را به استفاده از سلاحهای شیمیایی در آن متهم کرده بودند.
سازمان ملل متحد می گوید دولت سوریه در ١١ ژوئیه امسال از ماموران این سازمان دعوت کرد برای گفتگو درباره استفاده از سلاحهای شیمیایی در درگیریهای سوریه به دمشق بروند اما همچنان با بررسی اتهامات فرانسه و بریتانیا در مورد استفاده از سلاحهای شیمیایی در منطقه خان العسل و در نزدیکی شهر حمص مخالفت می کند.
بگزارش خبرگزاری فرانسه منطقه خان العسل در حالی تحت کنترل مخالفان درآمده که درگیریهای خونین دیروز در سوریه ٢٣٢ کشته برجای گذشاته است.

0 comments:

Post a Comment