• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, July 13, 2013

توسعه بندر نوشهر خارج از محدوده باغ گیاه شناسی صورت گیرد

Posted by UNITY4IRAN On 12:51 PM No comments

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست طی نامه ای به وزارت کشور خواستار تغییر مسیری خارج از محدوده و مرز باغ گیاه شناسی نوشهر شد و تاکید کرد: توسعه بندر نوشهر باید خارج محدوده باغ گیاه شناسی صورت گیرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در نامه محمد جواد محمدی زاده معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خطاب به مصطفی محمد نجار وزیر کشور آمده است: مسیر در نظر گرفته شده جهت کمربندی و توسعه بندر نوشهر موجب تخریب گنجینه ارزشمند باغ اکولوژیک نوشهر بعنوان قدیمی ترین مرکز گیاهشناسی کشور و بعنوان اثر طبیعی ملی می‌شود.
در این نامه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از وزیر کشور خواسته است، به فوریت به استانداری مازندران دستور دهید تا به منظور صیانت از این ذخیره گاه ژنتیک کشور نسبت به تعیین جایگزین مسیر خارج از محدوده و مرز این باغ گیاهشناسی اقدام کند. 
گفتنی است، باغ گیاه شناسی نوشهر به مساحت 34.5 هکتار در سال 1333 و پیش از باغ گیاه شناسی ملی در ایران در سال 1347 تاسیس شد و به دلیل اهمیت علمی ، پژوهشی و فرهنگی این باغ ،‌در سال 1386 با نام اثر طبیعی و به شماره 17795 در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
پلاستیک های زیست تخریب پذیر ،جایگزین پلاستیکهای معمولی می شود 
مدیر کل آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت : برنامه توسعه و جایگزینی پلاستیک های زیست تخریب پذیر با انواع پلاستیک های معمولی، به کلیه دستگاههای اجرایی ذیربط و ادارات کل حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرهاد پورمحمدسخابا بیان اینکه یکی از مشکلات پسماندهای پلاستیکی علیرغم اینکه جزء پسماندهای ویژه و مخاطره آمیز نیستند، پایداری آنها در طبیعت است، اظهار داشت: پسماندهای پلاستیکی 300-200 سال در طبیعت عمر پایدار دارند.
مدیر کل آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برنامه توسعه و جایگزینی پلاستیک های زیست تخریب پذیر با انواع پلاستیک های معمولی، به کلیه دستگاههای اجرایی ذیربط و ادارات کل حفاظت محیط زیست ابلاغ شده و هر یک از استانها در رابطه با تحقق برنامه براساس جدول زمانبندی جایگزینی اقدام می کنند.
 وی افزود: در ابتدا برای از بین بردن پسماندهای پلاستیکی به دنبال پایه های گیاهی رفتند، اما علیرغم ویژگیهای محیط زیستی، محدودیت در مصرف و قیمت بالای این پلاستیک ها، استفاده گسترده از آنها را فراهم ساخت.
پورسخا از توسعه پلاستیکهای زیست تخریب پذیر در کشور خبر داد و گفت : برنامه توسعه و جایگزینی پلاستیک های زیست تخریب پذیر با انواع پلاستیک های معمولی، به کلیه دستگاههای اجرایی ذیربط و ادارات کل حفاظت محیط زیست ابلاغ شده و هر یک از استانها در رابطه با تحقق برنامه مذکور براساس جدول زمانبندی جایگزینی اقدام می کنند.
مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه هم اکنون شرایط تولید این مواد در کشور فراهم شده است، گفت: با همکاری سازمان تحقیقات استاندارد، استاندارد مربوط به کیسه های زیست تخریب پذیر نیز تدوین و تصویب شده است.
وی با بیان اینکه پلاستیک ها زیست تخریب پذیر ، پایداری پلاستیک های معمولی را ندارند و مدت تجزیه پذیری آنها بین 2 تا 5 سال است و زودتر در طبیعت تجزیه می شوند ، گفت : تکنولوژی تولید، مواد افزودنی و فرمولاسیون این پلاستیک ها در سال 89 زیر ساخت های استفاده از ادیتتوهای  یا افزودنیهای پلاستیک های زیست تخریب پذیر انجام پذیرفت.
 پور سخا با اعلام اینکه در سال 90 شروع تولید آزمایشی پلاستیک ها زیست تخریب پذیر انجام پذیرفت، گفت:در  سال 91 اولین استاندارد ملی پلاستیک های زیست تخریب پذیر توسط سازمان محیط زیست و سازمان تحقیقات و استاندارد ملی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت و درمان تهیه شد.  در  سال 91 ، 1500 تن پلاستیک زود تجزیه پذیر تولید شده است.
 پورسخا از پیشگام شدن فروشگاه شهروند، سازمان میادین و تره بار و شرکت  پگاه برای استفاده از پلاستیک های زیست تخریب پذیر خبر داد و گفت : زیر ساخت های توسعه مصرف این پلاستیک ها در کشور فراهم شده است و برنامه 3 ساله برای جایگزینی کامل پلاستیک های زود تجزیه پذیر در کارگروه ملی پسماند پیش بینی گردیده است هم اکنون برای اینکه شهروندان عزیز بتوانند اینگونه پلاستیک ها را از پلاستیک های معمولی تشخیص دهد لوگوی ملی برای این محصولات در حال تهیه می باشد.
وی با بیان اینکه در کلانشهر تهران 7500 تن زباله روزانه تولید می شود، گفت : 35 درصد کل پسماندهای تهران به زباله های خشک تعلق دارد و از این مقدار 1000 تن در شبانه روز پسماندهای پلاستیکی در تهران تولید می شود.
گفتنی است، پلاستیک های «زیست تخریب پذیر» یا «زیست تجزیه پذیر» به پلاستیک هایی گفته می شود که اگرچه تمامی ویژگی های پلاستیک معمولی را دارند، اما با سرعتی بسیار زیاد در طبیعت تجزیه می شوند. علت سرعت بسیار کم تجزیه پلاستیک های معمولی در طبیعت، طولانی بودن زنجیره های مولکولی این مواد است به نحوی که نفوذ اکسیژن این زنجیره های بلند با دشواری همراه است.
از چند سال قبل ، محققان موفق شدند تا موادی را تولید کنند که این زنجیره های مولکولی بلند پلاستیک های معمولی را به زنجیره هایی کوتاه تر تبدیل کنند که البته تاثیری نیز در دوام ، خاصیت کش سانی و سایر خصوصیات پلاستیک ندارد. کوتاه شدن این زنجیره ها باعث می شود تا نفوذ اکسیژن و سایر عناصر به این زنجیره ها به سرعت و به آسانی صورت گیرد و در نتیجه تجزیه پلاستیک ها در طبیعت به سرعت انجام شود.

0 comments:

Post a Comment