• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 28, 2013

احتمال اعلام وضعیت فوق‌العاده در مصر تا چند ساعت آینده

Posted by UNITY4IRAN On 11:48 AM No comments

منابع مصری گزارش دادند که با توجه به وضعیت امنیتی بی‌ثبات در مصر، احتمالا تا چند ساعت آینده وضعیت فوق‌العاده در این کشور اعلام شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از المصریون، کارشناسان نظامی پیش‌بینی کردند که با توجه به اوضاع نابسامان امنیتی در مصر، احتمالا وضعیت فوق‌العاده اعلام خواهد شد و این در حالی است که جبهه نجات ملی و جنبش تمرد با اقدام ارتش برای اجرای قانون وضعیت فوق‌العاده در شرایط فعلی مخالف هستند.
در همین رابطه سرلشگر «یسری قندیل» کارشناس نظامی پیش‌بینی کرد که طی روزهای آینده با توجه به اوضاع بی‌ثبات امنیتی در کشور و نیز اقدام ملت برای اعطای اختیارات به السیسی برای مقابله با تروریسم، وضعیت فوق‌العاده اعلام خواهد شد.
وی افزود که در صورت استمرار عملیات‌های تروریستی، مصر با هرج و مرج زیادی در سینا از سوی شورشیان، القاعده و حماس مواجه خواهد شد.
از سوی دیگر «محمد سامی» عضو جبهه نجات ملی اعلام کرد که ما با اعلام وضعیت فوق‌العاده و استفاده از تدابیر استثنائی و منع آمد و شد به منظور حل بحران کشور مخالف هستیم زیرا اجرای این اقدامات در این شرایط صلاح نیست.
«محمد هیکل» عضو موسس جریان تمرد نیز تاکید کرد که اجرای وضعیت فوق‌العاده، راه‌حل بحران نیست و باید عاقلانه با این وضعیت برخورد کرد و به یک راه‌حل میانه قانونی برای مقابله با خشونت دست یافت.
وی اشاره کرد که نیروهای مسلح باید به دنبال راه‌حلی بهتر از تحمیل وضعیت فوق‌العاده و منع آمد و شد و تدابیر استثنایی باشند.
یک کشته در درگیری‌ هواداران مرسی با اهالی کفر الزیات 
منابع خبری مصر از وقوع درگیری بین هواداران مرسی و اهالی کفر الزیات در جریان تشییع جنازه یکی از قربانیان حوادث دیروز در قاهره، خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری الشروق، در جریان تشییع جنازه یکی از قربانیان خشونت‌های دیروز قاهره، درگیری بین هواداران مرسی و اهالی کفر الزیات رخ داد که در نتیجه آن یک جوان کشته شد.
درگیری بین دو طرف در قبرستان زمانی آغاز شد که اعضای اخوان‌المسلمین با مشارکت اهالی کفر الزیات در تشییع جنازه مخالفت کردند و در این هنگام درگیری بین آنها رخ داد و یکی از اعضای اخوان‌المسلمین به نام «محمد جاد»(30 ساله) در نتیجه حمله اهالی به وی با قمه، کشته شد.
بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی اوضاع را تحت کنترل درآورده و جسد فرد کشته شده را برای کالبدشکافی به بیمارستان کفرالزیات انتقال دادند و به دادستانی نیز برای اجرای تحقیقات در این باره اطلاع دادند.
اخوان المسلمین، پلیس مصر را به کشتار جمعی متهم کرد
یورونیوز: تظاهرات گسترده حامیان محمد مرسی، رییس جمهور برکنار شده مصر همچنان با خشونت های روزافزون در این کشور ادامه دارد.
به گفته وزارت بهداشت مصر، در خشونت های روز شنبه میان نیروهای پلیس و هواداران اخوان المسلمین که در شرق قاهره در میدان “ربع الادویه” تجمع کرده بودند، ۶۵ نفر کشته و دست کم ۲۷۰ نفر زخمی شدند.
گروه اخوان المسلمین پیش از آن اعلام کرده بود که پس از برکناری محمد مرسی، بیش از ۱۲۰ نفر در خشونت ها در سراسر کشور کشته شده اند.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز شنبه کشتار در مصر را محکوم و از سکوت جامعه بین المللی انتقاد کرد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت کشورش از درگیری های خونین در مصر به شدت نگران است و از مقام های مصری خواست به تجمعات صلح آمیز و آزادی بیان احترام بگذارند.
شیخ الازهر مصر، بلندپایه ترین روحانی این کشور و محمد البرادعی نیز که از برکناری محمد مرسی حمایت کرده بودند، کشتار هواداران آقای مرسی را محکوم کردند.
اما وزیر کشور مصر آتش گشودن مستقیم نیروهای پلیس به تظاهرکنندگان را رد کرد.

0 comments:

Post a Comment