• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 28, 2013

مجلس در انتظار گزارش حادثۀ قم

Posted by UNITY4IRAN On 4:50 PM No comments

رادیو فرانسه: قرار است که روز دوشنبه صبح (فردا)، گزارش کمیته ویژه بررسی حادثه قم در مجلس قرائت شود.
منظور از این حادثه، آشوبی است که هنگام حضور علی لاریجانی در قم به پا شد و طی آن، کسانی با پرتاب کفش و مهر نماز مانع از سخنرانی وی شدند.
این در حالی است که برخی اصولگرایان با قرائت گزارش مخالفند. به گفتۀ علی مطهری، طرح این گزارش به شناسایی یک فرقه مذهبی مستقر در قم که کارش برهم زدن جلسات مذهبی است، کمک خواهد کرد.
منصور حقیقت‌پور- رئیس کمیته ویژه بررسی حادثه قم، خبر داد که  «گزارش خیلی محرمانه درباره این حادثه در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفته است».
عبدالرضا مصری- سخنگوی هیئت رئیسۀ مجلس، نیز اطمینان داد که گزارش مذکور، فرض "فی‌البداهه بودن فتنه قم" را از بین می‌برد و آن را به عنوان حرکتی سازمان‌یافته رسوا می‌کند. در مقابل، برخی از اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس به شدت مخالف قرائت این گزارش در صحن علنی مجلس هستند.
سال گذشته، هنگامی که علی لاریجانی- رئیس مجلس شورای اسلامی، در مراسم ۲۲بهمن در شهر قم سخنرانی می‌کرد، کسانی در میان جمعیت آشوب به پا کردند و با پرتاب کفش و اشیاء دیگر به سوی سخنران، او را مجبور به ترک محل کردند. با توجه به این که این واقعه بعد از برخورد تند علی لاریجانی با محمود احمدی‌نژاد در صحن مجلس رخ داده بود، این فرض مطرح شد که آشوبگران از سوی طرفداران احمدی‌نژاد مأمور بوده‌اند.
سایت ایرانی بولتن نیوز، چند روز قبل نوشته بود: «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گزارش خود در خصوص حادثه قم، برخی افراد وابسته به نهادهای استانداری، سپاه، اداره کل اطلاعات و نیروی انتظامی استان قم را مقصر شناخت».
ظاهراً گزارش کمیتۀ ویژه، گروه "پرتو" وابسته به آیت‌الله مصباح یزدی را نیز در وقایع قم درگیر می‌داند.
روز یکشنبه، علی مطهری در صحن علنی مجلس گفت: «قرائت گزارش این فتنه برکاتی خواهد داشت، از جمله شناسایی یک فرقه مذهبی مستقر در قم که سال‌هاست در حمله به بیوت مراجع تقلید و علمای آزاده و برهم زدن جلسات مذهبی از طریق تحریک جوانان مذهبی فعال است».
مطهری چند بار تأکید کرد که «باید چشم فتنه را درآوریم» و یا «ریشۀ این جریان‌ها باید سوزانده شود».
یک روز قبل نیز وی، مسببان این نوع آشوب‌ها را با گروه فرقان مقایسه کرده و توضیح داده بود که «تخصص این عده بر هم زدن جلسات سخنرانی، حمله به خانه مراجع و توهین و هتاکی به علمای بزرگ است».
او افزود: «اهل فن می‌دانند که آنها چه کسانی هستند و از کجا حمایت می‌شوند».

0 comments:

Post a Comment