• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 9, 2013

مصر: برنامه‌ای خوش‌بینانه برای برون‌رفت از بحران

Posted by UNITY4IRAN On 12:55 PM No comments

رادیو فرانسه: دیشب، دوشنبه، عدلی منصور- رئیس‌جمهور موقت مصر، با صدور "بیانیۀ قانون اساسی" برنامۀ زمانی خود را برای برگزاری انتخابات و برون‌رفت از بحران مشخص کرد. بر اساس این برنامه، باید ابتدا قانون اساسی را اصلاح کرد و به همه‌پرسی گذاشت و سپس انتخابات پارلمانی و در نهایت، انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد. اخوان‌المسلمین این برنامه را نپذیرفته است.
 حدود یک هفته پس از برکناری محمد مرسی، "نقشۀ راه" جدید رهبران مصر، برگزاری انتخابات پارلمانی را برای آغاز سال ٢٠١٤ پیش‌بینی می‌کند.
بر اساس پیشنهادات عدلی منصور، باید حداکثر تا پانزده روز دیگر  هیئتی از خبرگان تعیین گردد تا اصلاحات لازم را در قانون اساسی به عمل بیاورد.
هیئت خبرگان برای این کار یک ماه وقت خواهد داشت. در مرحلۀ بعد، اصلاحات پیشنهادی این هیئت به داوری یک کمیسیون پنجاه نفره گذاشته خواهد شد که از نمایندگان احزاب، اتحادیه‌ها، روحانیون و ارتشی‌ها تشکیل خواهد شد. در مرحلۀ آخر، قانون اساسی اصلاح‌شده به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.
قرار است که پانزده روز بعد از تصویب قانون اساسی جدید، انتخابات پارلمانی برگزار گردد و یک هفته پس از تشکیل نخستین اجلاس پارلمان جدید، تاریخ برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شود.
زمان‌بندی پیشنهادشده توسط عدلی منصور بلافاصله از سوی اخوان‌المسلمین رد شد.
در این حال، قرار شده که امروز سه‌شنبه، مراسم خاکسپاری قربانیان کشتار دیروز در استان‌های مختلف کشور برگزار گردد.
در این میان، خبرهایی غیررسمی حاکی از آنست که یک شخصیت سیاسی قدیمی به نام سمیر رضوان، که قبلاً وزیر مالیه بوده، مشغول بررسی پیشنهاد صدارت است. گفته می‌شود که حزب سلفی "نور" با نخست‌وزیری این فرد موافق است.
با این وجود، نگرانی در مورد آیندۀ مصر بسیار شدید است. فراخوان اخوان‌المسلمین به قیام یا "انتفاضه"، ترس از آشوب و جنگ داخلی را دامن زده است. به همین دلیل آمریکا و اروپایی‌ها از ارتش مصر و رهبران سیاسی این کشور خواسته‌اند که با صبر و ملایمت به حل مشکلات بپردازند. روسیه نیز خواهان برگزاری هرچه سریع‌تر انتخابات آزاد و شفاف شده است.

0 comments:

Post a Comment