• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 21, 2013

شاهزاده فیلیپ پادشاه بلژیک شد

Posted by UNITY4IRAN On 6:05 PM No comments

یورونیوز: شاهزاده فیلیپ به عنوان پادشاه بلژیک سوگند یاد کرد.
مراسم سوگند پادشاه جدید با حضور مقامات بلند پایه بلژیک و نمایندگان کشورها در کاخ سلطنتی برگزار شد.
به این ترتیب شاهزاده فیلیپ 53 ساله هفتمین پادشاه کشور 182 ساله بلژیک شد.
وی در این مراسم گفت: «سلطنت خود را برای خدمت به همه مردم بلژیک آغاز می کنم و برای نیل به این هدف با احترام به قانون اساسی با دولت کاملا هماهنگ خواهم بود.»
یک ساعت و نیم پیش از ادای سوگند شاهزاده فیلیپ، پدر او، آلبرت دوم، پادشاه پیشین پس از نزدیک به بیست سال سلطنت استعفای خود را امضا کرد.
آلبرت دوم در بخشی از سخنانش با بغض از همسرش تشکر کرد و زحماتش را به عنوان ملکه مورد قدردانی قرار داد.
اگرچه مقام پادشاهی در کشور بلژیک نمادین است، اما آلبرت دوم در جریان بحران سیاسی سال 2010 نقش مهمی برای هماهنگی گروههای سیاسی و تشکیل دولت ائتلافی بازی کرد.
پس از انتخابات سال 2010 احزاب بلژیک نتوانستند دولت تشکیل دهند و این کشور به مدت 541 روز بدون دولت باقی ماند.
این طولانی ترین مدت بی دولتی یک کشور در جهان است.
پادشاه جدید بلژیک بر حفظ یکپارچگی کشورش تاکید کرد
حضور خانواده سلطنتی جدید بلژیک بر بالکن کاخ و پاسخ به ابراز شادمانی و تبریک هواداران، بخش پایانی مراسم واگذاری مقام سلطنت از آلبرت دوم به شاهزاده فیلیپ در روز یکشنبه ۲۱ ژوئیه بود.
گزارشگر یورونیوز از برخی تماشاگران حاضر در مراسم می پرسد: اکنون که فیلیپ از مقام شاهزاده به پادشاهی ارتقا یافته، چه چیزی برای او آرزو می کنید؟
یکی از تماشاگران می گوید: “اول خوش آمد میگویم و بعد حمایت مردم را برایش آرزو می کنم که بتواند به آن تکیه کند و در سلطنت خود موفق باشد.”
و شهروند دیگری می گوید: “خوشحالم که بلژیکی هستم و امیدوارم که بتوانم هرچه بیشتر بلژیکی بمانم و همین امید را نیز برای فرزندانم دارم.”
نکته مهمی که هم آلبرت دوم هنگام تحویل مقام سلطنت و هم شاهزاده فیلیپ هنگام سوگند برآن تاکید کردند، حفظ استقلال و یکپارچگی بلژیک بود. در این مراسم بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر شرکت داشتند.
گزارشگر یورونیوز در برابر کاخ سلطنتی بلژیک می گوید: “بسیاری از مفسران درشگفت بودند که این مراسم چه جمعیت بزرگی را به خود جلب کرده است! بله، بلژیکی ها با شور و شوق افسانه ای شان در اینجا حضور داشتند.”

0 comments:

Post a Comment