• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 5, 2013

دامنۀ جنجال شنود و کنترل اطلاعات اینترنتی شهروندان به فرانسه کشید

Posted by UNITY4IRAN On 1:11 PM No comments

یورونیوز: بدنبال افشاگری ادوارد اسنودن آمریکایی و گاردین بریتانیا، روزنامه لوموند فرانسه نیز از کنترل مکالمات و مکاتبات تلفنی و اینترنتی شهروندان این کشور توسط «اداره کل امنیت خارجی فرانسه» (دی جی اس ای، DGSE) خبر داد.
لوموند ادعا می کند دی جی اس ای، بخش اطلاعات و امنیت برون مرزی فرانسه، اطلاعات شهروندان را بطور گسترده توسط ابرکامپیوترها در سه طبقه زیرزمینی این اداره در پاریس ذخیره می کند.
روزنامه گاردین نیز اخیراً از استراق سمع از شهروندان در بریتانیا خبر داده و نوشته بود که «مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا، GCHQ» در عملیاتی ۱۸ ماهه، موسوم به «تمپورا، Tempora»، حجم عظیمی از اطلاعات را از کابل های فیبر نوری استخراج و ذخیره می کرده است.
یک فرد ساکن لندن در همین خصوص گفت:«هیچکس طبیعتا مایل نیست ایمیلهایش هر روز کنترل شود. نمی دانم این عمل چگونه می تواند متوقف شود. باید هر روز تکنولوژی جدیدتری پیدا شود.»
دیگری گفت:«من به شخصه، از شبکه های آنلاین و فیسبوک استفاده نمی کنم و راحت نیستم که هر عکس شما در اختیار آنان قرار گیرد. من بطور طبیعی همیشه فردی محتاط بوده ام.»
افشاگری های اخیر در فرانسه و متعاقبا در بریتانیا، ابتداء با افشاگری ادوارد اسنودن که در خدمت «آژانس امنیت ملی» آمریکا بود، رسانه ای شد.
گروهی در آلمان ضمن حمایت از وی، از دولت خود خواستند تا به ادوارد اسنودن پناهندگی سیاسی اعطاء کند.
یک فعال آلمانی گفت:«باید به جاسوسی های جهانی سازمانهای امنیتی و دزدی و ذخیره اطلاعات توسط آنان پایان داده شود. ما خواهان عکس العمل قاطع و سریع دولت آلمان در این خصوص هستیم.»
ادوارد اسنودن هم اکنون در سالن ترانزیت فرودگاه مسکو به سر می برد و در انتظار دریافت پناهندگی از کشوری است که او را بپذیرد.

0 comments:

Post a Comment