• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 19, 2013

مصر گذرنامه مرسی و خانواده‌اش را باطل کرد

Posted by UNITY4IRAN On 2:24 PM No comments

وزارت خارجه مصر از لغو گذرنامه رئیس جمهوری عزل شده و خانواده اش و نیز اعضای دفتر وی و مشاورانش خبر داد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای از لغو گذرنامه های محمد مرسی و خانواده اش خبر داد.
در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: به درخواست رسمی رئیس جمهوری موقت این گذرنامه ها باطل شده است. همچنین گذرنامه های معاونان و مشاوران رئیس جمهوری عزل شده و نیز اعضای دفتر وی و نیز اعضای مجلس منحل شده شورای مصر نیز باطل شده است.
این درحالی است که حاضران در میدان رابعه العدویه تحرکات گسترده ای برای آمادگی برای تظاهرات میلیونی امروز آغاز کرده اند.
در مقابل حاضران در میدان التحریر از صبح جمعه خود را آماده تظاهرات میلیونی موسوم به نصر و عبور در حمایت از ارتش کرده اند.
علاوه بر نصب بلندگوهای اضافی و پهن کردن فرش قرمز در میدان التحریر و پذیرایی از تظاهرکنندگان پلاکاردهایی در حمایت از ارتش و تبریک دهم ماه رمضان به السیسی نصب شده است که بر روی یکی از آنها نوشته شده است: ساکنان سینا مخالف تروریسم هستند و از عملیات ارتش برای رها شدن از شر تروریست ها حمایت می کنند.
از سوی دیگر نیروهای امنیتی مصری در الجیزه برای مقابله با هر حادثه خشونت آمیز احتمالی خود را آماده کرده اند و تدابیر امنیتی شدیدی در اطراف سفارتخانه ها و تاسیسات مهم اتخاذ شده است و تعداد نیروهای امنیتی در اطراف بانک ها برای جلوگیری از سرقت افزایش یافته است.
این درحالی است که لو اوغلو معاون رئیس حزب مردم ترکیه دولت رجب طیب اردوغان را متهم به حمایت از اخوان المسلمین و محمد مرسی رئیس جمهوری عزل شده که مغایر با منافع ملی ترکیه است، کرد.
وی افزود: اهتمام اردوغان به مرسی به مثابه دخالت در امور داخلی مصر است.نتایج رای گیری در هر دموکراسی ضروری است اما شرط کافی نیست.
اوغلو بیان کرد: دولت اردوغان اهداف طایفه ای را در مصر دنبال می کند و رویای تبدیل شدن به قدرت منطقه ای را در سر می پروراند و به همین منظور به  وکیل مدافع مرسی تبدیل شده است.
جنگ و گریز طرفداران و مخالفان مرسی در اطراف مسجد الازهر 
منابع مصری از جنگ و گریز طرفداران و مخالفان مرسی در اطراف مسجد الازهر که تعدادی از طرفداران رئیس جمهوری عزل شده در آن محبوس شده بودند، خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، منابع امنیتی عالی رتبه مصری اعلام کردند: علت درگیری های مسجد الازهر پس از نماز جمعه حمله تعدادی از طرفداران مرسی به نمازگزاران بوده است که در میان این افراد 6 سوری و فلسطینی وجود داشته اند.
از سوی دیگر ده ها نفر از طرفداران مرسی از مسجد الفتح در میدان رامسس قاهره به سوی ساختمان وزارت دفاع در حرکت هستند.
تحصن کنندگان در اطراف کاخ ریاست جمهوری پس از شنیدن اخباری درباره ورود طرفداران مرسی کمیته های مردمی تشکیل دادند.
از سوی دیگر نافی پیلای کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقامات مصر خواست که فهرست افراد بازداشت شده در درگیری های اخیر اطراف گارد ریاست جمهوری را به این سازمان تحویل دهند.
از سوی دیگر بالگردهای ارتش مصر بر فراز الازهر به پرواز درآمده اند و پلیس مشغول خارج کردن تعدادی از طرفداران مرسی که در داخل مسجد الازهر گرفتار شده اند هستند.
منابع مصری از هلهله و کف زدن ساکنان نزدیک به الازهر و ایجاد دالان امنیتی از سوی نیروهای امنیتی در مقابل درب مسجد خبر دادند.
از سوی دیگر ده ها نفر از تظاهر کنندگان محمد مرسی پل ششم اکتبر را در قاهره بستند.
منابع مصری اعلام کردند: نیروهای امنیتی مصری موفق به خارج کردن طرفداران مرسی از مسجد الازهر شدند.
رسانه های مصری از جنگ و گریز میان طرفداران و مخالفان مرسی در اطراف مسجد الازهر خبر دادند.

تظاهرات کنندگان التحریر خواستار اخراج سفیر آمریکا از مصر شدند 
منابع مصری از اعلام حالت فوق العاده در فرودگاه بین المللی قاهره با توجه به تظاهرات امروز مخالفان و موافقان مرسی و نیز پخش بیانیه ای در میدان التحریر که در آن اخراج فوری سفیر آمریکا از مصر خواسته شده است، خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه الیوم السابع، منابع آگاه در فرودگاه بین المللی قاهره از اعلام حالت فوق العاده در این فرودگاه به سبب تظاهرات امروز خبر دادند.
حمدی ایوب امام جماعت مسجد الفتح در میدان رامسس قاهره از تظاهر کنندگان خواست که از راه بندان و خشونت پرهیز کنند و به تظاهرات مسالمت آمیز روی آورند.
صالح الشواف خطیب مسجد النور در العباسیه قاهره گفت: از خشونت باید پرهیز کنیم.توطئه هایی مصر را احاطه کرده است. همه باید به ریسمان محکم الهی چنگ بزنند.
از سوی دیگر بیانیه ای ظهر امروز با عنوان عبور 2 در میدان التحریر پخش شد که مفاد آن ضرورت اخراج "آن پترسون" سفیر آمریکا از قاهره به سبب حمایت دولت باراک اوباما از محمد مرسی بود.
در این بیانیه آمده است: درود بر ملت بزرگ مصر که انقلابی مسالمت آمیز را در سی ام ژوئن رقم زد و ما شاهد حضور سی میلیون مصری در خیابان ها و میادین برای سرنگونی نظام فاشیسم بودیم که در راستای قتل ما با حمایت دولت آمریکا حرکت می کرد.
بیانیه عبور 2 اعلام کرد: آمریکا به عنوان حامی تروریسم سعی دارد اراده مردمی در مصر را نادیده بگیرد و آن را انقلاب مردمی نداند. ما ملت مصر خواهان اخراج "آن پترسون" سفیر آمریکا از کشورمان هستیم و وی را عنصری نامطلوب می دانیم.
در ذیل این بیانیه محل امضا شماره ملی و  نام استان ذکر شده است.

السیسی در صورت بازنشستگی می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند 
سخنگوی رسمی ارتش مصر اعلام کرد که «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در صورت بازنشسته شدن حق دارد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نماید.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، «احمد محمد علی» در مصاحبه با روزنامه «دیلی نیوز» که امروز جمعه منتشر شد، گفت: عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع و تولیدات جنگی سرباز نیروهای مسلح است اما سوال این است چه می‌شود وقتی وی بازنشسته شده و تصمیم به شرکت در انتخابات بگیرد؟ آیا این از اصول دموکراسی نیست؟ یا اینکه بار دیگر اتهاماتی علیه نهاد نظامی وارد می‌شود؟!
وی افزود: نمی‌توان اتفاقی که در مصر رخ داد به عنوان کودتای نظامی توصیف کرد زیرا رئیس دادگاه قانون اساسی پس از موافقت احزاب سیاسی، قدرت را در کشور بدست گرفت.
وی تصریح کرد: پس از انتخاب دولت مدنی که فعالیت‌های سیاسی را انجام می‌دهد، نهاد نظامی از حیات سیاسی در مصر دوری کرده است و از میلیون‌ها نفر که به خیابان‌ها آمده بودند، طرفداری کرد و این بر خلاف آن چیزی است که برخی‌ها تصور می‌کنند که موضع نیروهای مسلح جانبداری از گروه‌های لیبرال به ضرر گروه‌های اسلامی است که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده‌ بودند.
سخنگوی ارتش مصر بار دیگر اظهار داشت که به دلیل نابسامانی اوضاع امنیتی در کشور، مرسی را تحت حمایت قرار داده‌اند زیرا مرسی طرفداران و مخالفانی دارد و بر این اساس باید از صحنه سیاسی کنونی دور نگه داشته شود.
وی در ادامه تصریح کرد: زمانی که رئیس جمهور سابق تنها به پیروان خود توجه کرده و مصر را به مسلمانان و کافران تقسیم‌بندی می‌کرد و به صورت حساب‌نشده با قضایای امنیت ملی مصر تعامل می‌کرد، نیروهای مسلح نیز احساس خطر کرد.

0 comments:

Post a Comment