• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Thursday, July 4, 2013

ستارگانی که با آواز خواندن برای دیکتاتورها جنجالی شدند+تصاویر

Posted by UNITY4IRAN On 12:29 PM No comments

رادیو آلمان: حضور جنیفر لوپز در جشن تولد رئیس‌جمهور ترکمنستان و اجرای ترانه برای وی انتقادهای فراوانی را به همراه داشت. البته جنیفر لوپز نخستین ستاره‌ای نبوده که برای یک دیکتاتور برنامه اجرا کرده است.
اوضاع این روزها چندان بر وفق مراد جنیفر لوپز نیست. این خواننده آمریکایی که به گواه مجله آمریکایی فوربس سال گذشته پرنفوذ‌ترین چهره سرشناس جهان لقب گرفت، به تازگی در جشن تولد ۵۶ سالگی رئیس‌جمهور ترکمنستان به روی صحنه رفت. او ترانه "تولد مبارک، آقای رئیس‌جمهور" را که زمانی مریلین مونرو برای جان اف کندی خوانده بود، برای قربانقلی بردی‌محمداف اجرا کرد.
البته جنیفر لوپز نخستین ستاره‌ای نیست که به دلیل شرکت در مراسمی از این دست با انتقاد روبرو شده است. در سال ۲۰۱۰ اخبار منتشره حکایت از آن داشتند که بیانسه برای اجرای پنج ترانه در یک مراسم خصوصی سال نوی میلادی در جزیره سنت بارت برای پسران معمر قذافی، یک میلیون دلار دریافت کرده است.
پس از انتقادات فراوانی که به این خواننده مشهور و پردرآمد وارد شد، وی اعلام کرد که مبلغ دریافتی از پسران قذافی را به زلزله‌زدگان هائیتی اهدا کرده است.
جی زی رپر و همسر بیانسه، آشر خواننده سبک آر اند بی و لیندسی لوهان، هنرپیشه جنجالی آمریکایی از جمله دیگر هنرمندانی بودند که در مراسم جشن سال نوی پسران قذافی شرکت کرده بودند.
دعوت پسران قذافی از ستاره‌های مشهور برای اجرای ترانه البته پیش از آن نیز سابقه داشت. سال ۲۰۰۸ مارایا کری در یک مهمانی خانوادگی برای قذافی‌ها برخی از آهنگ‌هایش را اجرا کرد.
این خواننده سرشناس بعدها از حضورش در این مراسم اظهار پشیمانی کرد و گفت: «من ساده بودم و هیچ ‌اطلاعی از این که قرار است برای چه کسی اجرا کنم، نداشتم. احساس بسیار بدی دارم و از اینکه در چنین مراسمی شرکت کردم، شرمگین هستم.» او اعلام کرد که قصد دارد مبلغ دریافتی از قذافی‌ها را صرف امور خیریه کند.
سال ۲۰۰۷ قرعه دعوت خانواده‌ قذافی از ستاره‌ها به نام نلی فورتادو افتاد. این خواننده کانادایی با دریافت یک میلیون دلار در هتلی در ایتالیا یک برنامه ۴۵ دقیقه‌ای برای خانواده دیکتاتور سابق لیبی اجرا کرد. او نیز ۴ سال بعد با سرنگونی قذافی اعلام کرد که این مبلغ را به یک مؤسسه خیریه کودکان در کانادا اهدا کرده است.
لیونل ریچی دیگر ستاره‌‌ای بود که برای معمر قذافی روی صحنه رفت. او در سال ۲۰۰۶ در شهر طرابلس به روی صحنه رفت.
التون جان، خولیو ایگلسیاس، راد استیوارت، تینا ترنر و فرانک سیناترا از جمله ستاره‌هایی بودند که در دوران رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی در تفرجگاه لوکس "سان سیتی" در شمال غرب این کشور به اجرای برنامه پرداختند.
در سال ۲۰۰۹ استینگ با پذیرش دعوت دختر اسلام کریموف، رئیس‌جمهور ازبکستان، در یک جشنواره موسیقی که وی ترتیب داده بود، شرکت کرد. استینگ بعدها اعتراف کرد که به هنگام پذیرش این دعوت از "شهرت وحشتناک" اسلام کریموف در رابطه با نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان آگاه بوده اما به این دلیل در این جشنواره حاضر شده زیرا به باور وی "تحریم‌های فرهنگی نه تنها حرکات بی‌معنی که غیرسازنده" نیز هست.
در سال ۲۰۱۱ هیلاری سوانک، هنرپیشه هالیوود به همراه ژان کلود وندام هنرپیشه و سیل، خواننده بریتانیایی در جشن تولد ۳۵ سالگی رمضان قدیروف، رهبر کنونی چچن‌، حاضر شدند. بعد از انتشار این موضوع در رسانه‌ها خانم سوانک گفت از سوابق رمضان قدیروف اطلاعی نداشته و از پذیرش دعوت وی اظهار پشیمانی کرد و پوزش خواست.
حضور علیرضا افتخاری از خوانندگان موسیقی سنتی در ایران در مراسمی با حضور محمود احمدی‌نژاد، یک سال پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری، انتقادات و اعتراضات فراوانی را روانه او ساخت. آقای افتخاری به هنگام برخورد با محمود احمدی‌‌نژاد با در آغوش گرفتن وی گفته بود: «آقای رئیس‌جمهور دوستت دارم.»
اجرای ستارگان در مراسم خصوصی امری غیرمعمول نیست و یکی از منابع درآمد برای آنان به شمار می‌رود اما منتقدان زمانی بر آنها خرده می‌گیرند که به دعوت رژیم‌های سرکوبگر به روی صحنه می‌روند و از آنان پول دریافت می‌کنند.

0 comments:

Post a Comment