• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Tuesday, July 23, 2013

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی اطلاع رسانی فعالان رسانه‌ای را براندازی می نامند

Posted by UNITY4IRAN On 8:25 PM No comments

رادیو فرانسه: بیانیه گزارشگران بدون مرز یاد اوری می کند که  بازداشت های خودسرانه و یا عملیات تلافی جویانه تنها شامل روزنامه نگاران داخل کشور نمی شود و رژیم جمهوری اسلامی خانواده روزنامه نگاران ایرانی مقیم خارج از کشور را نیز که با رسانه های خارجی کار می کنند مورد اذیت و آزار قرار می دهد
گزارشگران بدون مرز امروز با انتشار بیانیه ای از وضعیت سلامت فریبا پژوه روزنامه نگار و همکار سابق رادیوی بین المللی فرانسه اظهار نگرانی کرد.
فریبا پژوه بروایت گزارشگران بدو مرز، از تاریخ نوزدهم تیر ماه بدون هیچ توضیحی دستگیر شده و در سلول های بند امنیتی 209 که تحت نظر وزارت اطلاعات قرار دارد زندانی است. این سازمان توضیح داده است که این روزنامه نگار بار اول در سال 88 پس از بحران ناشی از تقلب های انتخاباتی دستگیر شد و در دوران بازداشتش بمدت 124 روز در سلول های انفرادی محبوس بود و از این رو دچار ناراحتی های روحی شد و بمدت یکسال تحت مداوای پزشگی قرار داشت.
سازمان گزارشگران بدون مرز سپس در گفتگوئی با خانم شیرین عبادی از قول او نقل می کند که این روزنامه نگار " بدون هیچ دلیل خاصی و صرفاً بدستور بازجوی امنیتی بازداشت و روانه زندان انفرادی شده است"
بیانیه گزارشگران بدون مرز یاد اوری می کند که این نوع بازداشت های خودسرانه و یا عملیات تلافی جویانه تنها شامل روزنامه نگاران داخل کشور نمی شود و رژیم جمهوری اسلامی خانواده روزنامه نگاران ایرانی مقیم خارج از کشور را نیز که با رسانه های خارجی کار می کنند مورد اذیت و آزار قرار می دهد.
بیانیه مثال می زند که در تاریخ 30 تیر ماه خانم فرزانه نوری – مادر فرهاد نوری روزنامه نگار مقیم خارج از کشور- از سوی شعبه دوم دادگاه شیراز به دو سال حبس تعذیری محکوم شد. بروایت گزارشگران بدون مرز فرهاد نوری نیز خود قربانی این تهدید ها در خارج از کشور بوده است.
بروایت گزارشگران از آغاز سال میلادی 2013 بیش از هفتاد مورد تهدید علیه روزنامه نگاران و وب نگاران تبعیدی شمارش شده است. خانواده آنها در ایران مورد بازجوئی قرار می گیرند و عمل اطلاع رسانی آنها "براندازی " توصیف می شود.
سازمان گزارشگران خبر می دهد که جمهوری اسلامی فشار بر فعالان اطلاع رسانی در تبعید را بیشتر کرده است. این سازمان از کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا خواسته است که در برابر این اقدامات جمهوری اسلامی " موضعی قاطعانه اتخاذ کند."

0 comments:

Post a Comment