• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 19, 2013

بلژیک از این پس پادشاه جدیدی دارد

Posted by UNITY4IRAN On 8:49 PM No comments

یورونیوز: آلبرت دوم، پادشاه بلژیک، در روز ششم ژوئن سال ۱۹۳۴ میلادی به دنیا آمد. یکسال بعد از به دنیا آمدن، مادر خود، ملکه آسترید را از دست داد. سالهای خردسالی وی با جنگ جهانی دوم و اشغال بلژیک توسط ارتش آلمان نازی مصادف شد، امری که مهاجرت وی را به همراه خانواده اش به همراه داشت.
در سال ۱۹۵۰ و چند سال بعد از اتمام جنگ بود که توانست به بلژیک بازگردد. بعد از بازگشت خانوادۀ سلطنتی بلژیک به کشور، بودوآن، برادر وی بر تخت سلطنت نشست. آلبرت دوم در مدت سلطنت برادرش، سمت های رسمی متعددی از جمله ریاست سازمان صلیب سرخ بلژیک را بر عهده داشت.
پادشاه بودوآن فرزندی نداشت و به همین دلیل بعد از مرگ وی در سال ۱۹۹۳، آلبرت تاج و تخت را به ارث برد و با نام آلبرت دوم، به عنوان ششمین پادشاه بلژیک بر تخت سلطنت نشست. بودوآن، برادرزادۀ خود، فیلیپ را به عنوان ولیعهد و وارث خود انتخاب کرده بود اما بهنگام مرگ وی، شاهزاده فیلیپ خردسال بود و به همین دلیل، آلبرت تنها وارث مشروع برادرش شناخته شد.
وی در آن هنگام ۵۹ سال داشت. یکسال بعد از نشستن بر تخت سلطنت، قانون اساسی جدیدی در بلژیک تصویب شد و به این ترتیب، آلبرت دوم، بر خلاف پنج پادشاه پیش از وی، بر کشوری با یک نظام فدرالی به مدت ۲۰ سال حکومت کرد.
وی در طول این بیست سال، تلاش زیادی کرد که بین مناطق و ایالت های بلژیک همکاری های خوب و مثبتی صورت بگیرد. ضمن آنکه، پادشاه آلبرت از طرفداران جامعۀ چند فرهنگی بود و در طی سلطنت خود، همواره نژادپرستی و بیگانه ستیزی را محکوم می کرد و روابط نزدیکی نیز با مردم داشت و در جریان معروف به “دوترو” که آن را یکی از بدترین اتفاق های تاریخ بلژیک می دانند، در کنار خانواده های قربانیان حاضر بود.
جریان دوترو در سال ۱۹۹۶ اتفاق افتاد. در آن سال، مارک دوترو شش کودک را ربوده و بعد از تجاوز به آنها، دو کودک را به قتل رساند. بعد از دستگیر شدن، همسر وی، میشل دوترو حاضر به آزاد کردن دیگر کودکان زندانی نشده بود و در پی همین امر، دو دختر هشت ساله نیز از گرسنگی جان باختند. مارک دوترو بعد از دستگیری، محاکمه و به حبس ابد محکوم شد و دادگاه، میشل دوترو را نیز به سی سال زندان محکوم کرد.
پادشاه آلبرت دوم در آن زمان، بارها در کنار خانوادۀ قربانیان حضور یافت و با آنها همدردی می کرد. وی در یک نشست رسمی خطاب به مردم بلژیک گفت: “ملکه و من معتقدیم که این تراژدی غم انگیز می تواند فرصتی برای تغییرات جدی و عمین در کشور باشد. این امر، نیازمند داشتن یک رفتار فروتنانه از سوی مقامات و تلاش مضاعف آنها است و باید از خود در مورد این اتفاق سوال کنند.”
این موضعگیری ها با همراهی مردم بلژیک روبرو شد و محبوبیت زیادی برای وی به همراه داشت و راهپیمایی آرام مردم یکروز بعد از سخنان وی، در همدردی با خانواده های قربانیان و محکومیت عامل مرگ ۴ کودک نشانه ای از این همراهی بود.
پادشاه آلبرت دوم، یکی از دوران های سخت سیاسی بلژیک را بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ و بویژه طی یکسال آخر این دوران پشت سر گذاشت. این سال ها با بحران سیاسی میان احزاب و عدم توافق برای تشکیل دولت همراه بود و پادشاه آلبرت دوم برای رسیدن به یک دولت ائتلافی و توافق میان احزاب، فعالیت بسیاری کرد.
وی اعلام کرده واگذاری سلطنت به پسر خود، فیلیپ، بعد از بیست سال پادشاهی، به معنای دور شدن از مردم بلژیک نیست و همچنان با مردم خواهد ماند. آلبرت دوم، روز جشن ملی بلژیک را برای انتقال تاج و تخت به پسرش انتخاب کرده است.
هزینه های خاندان سلطنتی بلژیک برای این کشور
داشتن خاندان سلطنتی در برخی از کشورها برای مردم گران تمام می شود. بلژیک یکی از این کشورهاست که قرار است بزودی نیز قدرت از پدر به پسر منتقل شود اما این امر تفاوتی در هزینه های سلطنتی ایجاد نخواهد کرد.
بحران اقتصادی، تعدادی از خانواده های پادشاهی در کشورهای اروپایی را مجبور به بازبینی و اصلاح هزینه های خود کرده است و پادشاه فیلیپ نیز مجبور است به محض نشستن بر تخت، اصلاحات مالی خاندان سلطنتی را که در ماه ژوئن تصویب شده است، به اجرا بگذارد. اگر چه وی و ملکه و همچنین پادشاه پیشین و همسر وی شامل این اصلاحات نمی شوند اما مابقی شاهزاده های بلژیکی باید ضمن پرداخت مالیات، درآمدهای دیگرشان را نیز به اطلاع دولت برسانند. خاندان سلطنتی تاکنون از پرداخت مالیات در بلژیک معاف بودند.
بودجۀ سالانه خاندان سلطنتی رقمی معادل ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار یورو است. این مبلغ برای هزینه های سلطنتی از جمله پرداخت حقوق کارکنان، نگهداری کاخها، هزینه های سفر و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
علاوه بر آن، بخشی از هزینه های خاندان سلطنتی، توسط وزارتخانه های متفاوتی خارج از بودجۀ تعیین شده تامین می شود.
این بخش از بودجه که به اصطلاح، هزینه های مخفی نام دارد، رقمی نزدیک به ۱۸ میلیون یورو را شامل می شود.
به این رقم باید، مبالغی را که اعضای خاندان سلطنتی از جمله فرزندان پادشاه به عنوان حقوق دریافت می کنند، اضافه کرد. اصلاحات جدید این بخش از درآمدهای شاهزادگان را کاهش خواهد داد اما تا زمانی که زنده هستند پرداخت این حقوق به آنها تضمین می شود در حالیکه فرزندان این شاهزاده ها شامل دریافت این مبالغ نخواهند شد و باید کار کنند.
در حال حاضر، ملکه فابیولا، همسر پادشاه پیشین بلژیک سالانه بیش از یک میلیون و پانصد هزار یورو دریافت می کند. این رقم به یک سوم کاهش خواهد یافت. فیلیپ، پادشاه بلژیک نیز هر ساله حقوقی معادل یک میلیون یورو دریافت می کند که البته این رقم تغییری نخواهد کرد. خواهر و برادر وی به عنوان فرزندان آلبرت دوم، هر کدام بدون داشتن هیچ شغل رسمی، سالانه ۳۰۰ هزار یورو دریافت می کنند.
در مجموع، خاندان سلطنتی سالانه بیش از ۳۰ میلیون یورو برای مردم بلژیک هزینه در بردارد. حتی با اصلاحات مالی که قرار است صورت بگیرد، کاهش زیادی در این رقم دیده نخواهد شد و تنها چیزی در حدود یک میلیون یورو در این بودجۀ سالانه صرفه جویی می شود.
به این مبالغ سالانه که به خاندان سلطنتی و شاهزاده ها پرداخت می شود، باید ثروت شخصی آنها را نیز اضافه کرد. قصر و ویلا در کشورهای دیگر از جمله فرانسه، قایق های شخصی و اصطبل هایی پر از اسب های گرانقیمت نیز از دیگر دارایی های خاندان سلطنتی بلژیک است.
خانوادۀ سلطنتی بلژیک می گویند این دارایی ها در خارج از کشور تنها ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار یورو ارزش دارد اما کارشناسان مالی می گویند ارزش دارایی های خاندان پادشاهی بلژیک در خارج از کشور بالغ بر یک میلیارد یورو می شود. به این میزان، باید دارایی های غیرمنقول در داخل کشور به ارزش ۷۸۰ میلیون یورو را نیز اضافه کرد.
با این دارایی هایی که خاندان سلطنتی بلژیک در اختیار دارد و بودجۀ سالانه ای که به آنها اختصاص داده می شود، بعید به نظر می رسد که شاهزادگان بلژیکی با مفهوم بحران اقتصادی آشنا باشند.

0 comments:

Post a Comment