• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, July 20, 2013

توافق اسرائیل و فلسطین بر سر ازسرگیری مذاکرات صلح

Posted by UNITY4IRAN On 6:49 PM No comments

رادیو فرانسه: رهبران اسرائیل و فلسطین امروز شنبه در خصوص چگونگی ازسرگیری مذاکرات صلح با یکدیگر گفتگو کردند. دیروز جان کری، وزیر امور خارجۀ آمریکا، موفق شد دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را متقاعد کند که بعد از وقفه ای سه ساله مذاکرات صلح را ازسربگیرند.
دیروز وزیر امور خارجۀ آمریکا در امان پایتخت اردن از توافقی میان اسرائیل و فلسطین خبر داد که اساس ازسرگیری مذاکرات صلح را میان دو طرف تعیین می کند. قرار است هفته آیندۀ در خصوص جزئیات این توافق صائب عریقات از طرف تشکیلات خودگردان فلسطین و "زیپی له ونی" از طرف دولت اسرائیل با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.
همزمان وزیر امور خارجۀ اسرائیل "یووآل اشتانیتز" اعلام کرد که اسرائیل به منظور اثبات حسن نیت اش به زودی شماری از زندانیان فلسطینی را آزاد می کند که بعضا پیش از توافقات صلح اُسلو در سال 1993 توسط اسرائیل زندانی شده اند. همین منبع افزوده است که برخی از این زندانیان از سی سال پیش در زندان های اسرائیل به سر می برند.
حزب کارگر اسرائیل ضمن استقبال و پشتیبانی از توافق صورت گرفته ابراز امیدواری کرده که ازسرگیری مذاکرات حقیقتاً به حل منازعه اسرائیل و فلسطین منجر شود.
حزب کارگر اسرائیل به همین مناسبت آمادگی خود را برای شرکت در کابینۀ ائتلافی بنیامین نتانیاهو اعلام کرده، در صورتی که گرایش راست افراطی این ائتلاف با انجام هر گونه مذاکرۀ صلح با فلسطینینان مخالفت کند.
گروه چهارجانبه برای حل منازعه اسرائیل و فلسطین مرکب از روسیه، آمریکا، اتحادیۀ اروپا و سازمان ملل با انتشار بیانیه ای از توافق میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین ابراز خشنودی کرده است.
رهبری تشکیلات خودگردان فلسطین نیز ضمن ابراز خرسندی از توافق به دست آمده اظهار داشته که جزئیات این توافق هنوز باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرند. کاترین آشتون نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا نیز ضمن ابراز خوشحالی از توافق مربوط به ازسرگیری گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطین شهامت دو طرف و به ویژه تلاش های وزیر امور خارجۀ آمریکا را در دستیابی به این توافق ستوده است.
در این حال، سازمان حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد با توافق صورت گرفته مخالفت کرده و افزوده است که محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین فاقد هر نوع حقانیت برای مذاکره بر سر مسائل حیاتی فلسطینیان است.

0 comments:

Post a Comment