• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Saturday, July 27, 2013

خط‌مشی تهران در دوران ریاست‌ جمهوری روحانی تغییر نخواهد کرد

Posted by UNITY4IRAN On 3:54 PM No comments

علی رغم امیدواری‌های ایجاد شده در ارتباط با روابط ایران و غرب، مواضع تهران پس از انتخاب رئیس جمهور جدید تغییر نخوهد کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم پایگاه خبری نیویورک تایمز در یادداشتی با توجه به سابقه رئیس جمهور منتخب در عرصه سیاست خارجی ایران، برای گسترش روابط تهران و غرب  ابراز امیداواری کرده است.
به گزارش این روزنامه روحانی که حدود 10 سال پیش مسئول ارشد مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب بود، فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تعلیق کرد. در طی 11 سال اخیر این تنها توافق هسته‌ای ایران و غرب محسوب می‌شود. استانیلاس دو لابولیه، یکی از اعضای هئیت مذاکراتی فرانسه در مذاکرات سعدآباد می گوید:« روحانی نشان داد که نقش محوری در سیاست ایران دارد. وی تنها کسی بود که توانست امتیازی بدهد که برای دیگر مقامات ایران خوشایند نبود.»
نیویورک تایمز می‌افزاید: پس از انتخاب وی به ریاست جمهوری خوش بینی نسبت به از سرگیری مذاکرات جدی هسته‌ای در داخل و خارج ایران شکل گرفته است. نوری المالکی، نخست وزیر عراق نیز از تمایل روحانی برای‌گفتگوی دوجانبه  با آمریکا پرده برداشت. از سوی دیگر روحانی  طی چند وقت اخیر  نسبت به وضعیت اقتصادی ایران ابراز نگرانی عمیق کرده است.
اما سوال این است که روحانی چقدر می‌تواند در گسترش رابطه با غرب پیش برود؟ یکی از مشاوران تبلیغاتی وی می‌گوید: «روحانی با چندین چالش مواجه خواهد بود. انتخاب ترکیب کابینه بسیار مهم است. هر اندازه نمایندگان گروه‌های بیشتری حضور داشته باشند، کابینه از حمایت بیشتری برخوردار خواهد بود.»
این روزنامه آمریکایی با اشاره به زندگی‌نامه و سابقه رئیس جمهور منتخب ادامه می‌دهد: روحانی تجربه زیادی در طی 3 دهه پس از انقلاب دارد. یکی از ویژگی‌های وی قدرت اجماع سازی در بین گروه‌های متعارض است.  وی در بیشتر لحظات حساس سیاست خارجی ایران حضور داشته است. حسن روحانی یکی از 3 مقام رسمی ایران بود که با مک فارلین، مشاور امنیت ملی آمریکا در سال 1986 در تهران دیدار کرد. وی سابقه زندگی و تحصیل در دانشگاه های غرب را دارد. در 16 سالی که روحانی دبیر شورای امنیت ملی ایران بود در عرصه سیاست منطقه‌ای و بین الملل نیز در تصمیم‌گیری‌های ایران تاثیرگذار بوده است. از جمله مواضع  ایران در اشغال کویت در سال 1991، در حادثه 11 سپتامبر و در ادامه در اشغال افغانستان و عراق.
به نوشته نیویورک تایمز:‌«اما نکته محوری، و موضوعی‌که وی ورای هر چیزی بدان متعهد است و هرگز به آن پشت نخواهد کرد این است که حسن روحانی یک  روحانی مسلمان شیعه است که همه زندگی خود را وقف انقلاب اسلامی‌کرده است.» یکی از مشاوران نزدیک به روحانی می‌گوید:«رقبای ما اشتباه می‌کنند که روحانی حاضر به سازش شود، تحریم‌ها و دیگر فشارها نمی‌تواند موجب تغییر مواضع‌مان شود.»
نویسنده ادامه می‌دهد: حسن روحانی همچنین در کتابهایش درباره سیاست خارجی اعلام کرده است که مدرنیته شکست خورده است و مسیحیان غرب بدون مبارزه تسلیم سکولاریسم شده‌اند. وی همچنین تاکیدکرده است :« محور تمام فعالیت‌های ضد ایرانی» اسرائیل است. روحانی در ادامه بر عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی و حل و فصل مسائل اقتصادی تاکید می‌کند. رئیس جمهور منتخب ایران در یکی از کتاب‌های خود می‌گوید:« لازم است که روابط  خوبی با مردم برقرار کنیم، تنها باحفظ رابطه با ملت‌هاست که می‌توانیم مقاومت کنیم و در مقابل آمریکا بایستیم.»
با این همه یکی از دیپلمات‌های غربی از خوش بینی‌های ایجاد شده برای توسعه روابط ایران با غرب محتاطانه صحبت می‌کند و همچنان نسبت به میزان آزادی عمل رئیس جمهور ایران تردید دارد.

0 comments:

Post a Comment