• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 28, 2013

زن ایرانی ۹۹ ساله به تابعیت آمریکا درآمد

Posted by UNITY4IRAN On 4:34 PM No comments

رادیو آلمان: نام یک زن ایرانی به عنوان مسن‌ترین فردی که در سال ۲۰۱۳ به تابعیت آمریکا درآمد، ثبت شد. خاتون خویکانی گفت که از کودکی آرزوی زندگی در آمریکا را داشته و بسیار خوشحال است که حالا آمریکایی است.
یک زن ایرانی ۹۹ ساله تابعیت و گذرنامه‌ی آمریکا را دریافت کرد. خاتون خویکانی (تصویر) که از ۱۵ سال قبل به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده است، در مراسمی در شهر لس‌آنجلس به همراه ۳۷۰۰ نفر دیگر به قانون اساسی آمریکا سوگند خورد و نامش به عنوان به یکی از مسن‌ترین افرادی که تابعیت آمریکا را دریافت می‌کنند، ثبت شد.
خاتون خویکانی به عنوان "مسن‌ترین فردی" که در سال ۲۰۱۳ به شهروندی آمریکا درآمد، شناخته شد. او به خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس به زبان فارسی گفت: «بسیار هیجان‌زده‌ام، حتی فکرش را هم نمی‌کردم که روزی آمریکایی شوم.»

کلیر نیکلسون، مسئول اداره امور مهاجرت و شهروندی ایالات متحده آمریکا در لس‌آنجلس، به این خبرگزاری گفت: «این لحظه، لحظه‌ای به یادماندنی است. افراد کمی در این سن به شهروندی درمی‌آیند.»

نیکلسون گفت که در تاریخ آمریکا تنها ۲۷ مهاجر که بالای ۱۰۰ سال سن داشتند، به شهروندی این کشور درآمدند.

مسن‌ترین مهاجری که به تابعیت آمریکا درآمده است، مهاجر ترک‌تباری است که در سن ۱۱۷ سالگی گذرنامه آمریکایی دریافت کرد و به قانون اساسی این کشور سوگند یاد کرد. این شهروند که در ساکن لس‌آنجلس بود در سال ۱۹۹۷ به شهروندی آمریکا درآمد.

در طی مراسم سوگند، کلارا خاچادوریان، دختر خویکانی، به او کمک کرد که دست خود را روی قانون اساسی آمریکا قرار دهد و سوگند یاد کند. خاچادوریان به آسوشیتدپرس گفت: «وقتی بچه بودم، مادرم همیشه از آرزویش برای سفر به آمریکا می‌گفت. بسیار خوشحالیم که او به آرزویش رسید.»

خاتون خویکانی گفت که از کودکی آرزوی سفر به آمریکا داشت، چرا که پدربزرگش همیشه از این کشور بسیار تعریف می‌کرد. او در سال ۱۹۹۸ به آمریکا مهاجرت کرد تا پیش ۳ فرزندش باشد که نزدیک به ۳۰ سال قبل از ایران به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

خویکانی ۴ سال پیش مجبور شد به دلیل بیماری همسرش به ایران بازگردد. وقتی به آمریکا بازگشت به دلیل اینکه بیش از ۶ ماه خارج از خاک آمریکا بود، در معرض از دست دادن گرین کارت خود قرار گرفت. او بعد از اینکه وکیلی استخدام کرد، بالاخره توانست گرین کارت خود را حفظ کند.

خاتون خویکانی در پایان مراسم سوگند گفت که از شدت خوشحالی می‌لرزد. او اضافه کرد: «هیچ کشوری در دنیا مثل آمریکا نیست.»

0 comments:

Post a Comment