هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق روز شنبه 13-7-2013  در مصاحبه با روزنامه فرا منطقه ای شرق الاوسط اظهار داشته که کشور متبوعش قادر نیست، از ارسال اسلحه ایران به سوریه  جلوگیری کند.
به گزارش العربیه زیباری که در پاریس بسر می برد در این مصاحبه  گفته است که برای توضیح درباره موضع عراق نسبت به بحران سوریه به کشور فرانسه سفر کرده است.
زیباری همچنین از کشورهای غربی خواسته است که اگر ارسال چنین سلاحی از سوی ایران، قوانین شورای امنیت را نقض می کند، از چنین اقدامی جلوگیری کنند.

این در حالی است که وزیر امور خارجه عراق، پیشتر گفته بود که این کشور هواپیماهای ایرانی مشکوک به حمل سلاح به سوریه را که از حریم هوایی عراق عبور می ‌کنند، متوقف خواهد کرد.
وی افزود که ولید المعلم وزیر خارجه سوریه طی سفری به بغداد در ماه گذشته، سپرده های مالی و نفت خام با قیمت های ترجیحی از دولت عراق درخواست کرد اما بغداد این درخواست را نپذیرفت.
زیباری در این گفت و گو بار دیگر بر موضع بی طرفانه کشورش در قبال بحران سوریه تاکید کرد.

وزیر خارجه عراق دخالت نظامی در سوریه از سوی کشورهای غربی را رد کرد و اظهار داشت که "احتمالا دو کشور آمریکا و روسیه درباره باقی ماندن بشار اسد در قدرت تا پایان دوره ریاست جمهوری وی در سال 2014 توافق کرده اند."

وی درباره احتمال تغییر موضع ایران پس از رئیس جمهور روحانی نسبت به رژیم دمشق و پرونده هسته این کشور اظهار داشت که باید منتظر ماند تا روحانی رسما مأموریت خود را به عنوان رئیس جمهور ایران آغاز کند.