• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 21, 2013

جنگ شبکه‌های عرب‌زبان در مصر و بسته شدن شبکۀ ایرانی العالم

Posted by UNITY4IRAN On 6:15 PM No comments

رادیو فرانسه: روز گذشته در قاهره، پلیس مصر به دفتر شبکۀ تلویزیونی عرب‌زبان العالم، متعلق به جمهوری اسلامی ایران هجوم برد و همراه با بازداشت موقت مسئول آن، وسائل و تجهیزات این شبکه را توقیف کرد. این در حالی است که در مصر، شبکه‌های بزرگ عرب‌زبان همچون الجزیره و العربیه رقابتی بسیار سنگین دارند و هر یک، رویدادهای سیاسی این کشور را از نگاه دولت متبوع خود روایت می‌کنند.
بحران عمیق و رقابت‌های‌ سخت سیاسی در مصر، برای همۀ رسانه‌های عرب‌زبان موضوعی حیاتی است. دوشبکۀ بزرگی که امروزه در جهان عرب وزن زیادی دارند، یعنی شبکۀ الجزیره متعلق به قطر و العربیه متعلق به عربستان سعودی، در رقابت برای پوشش رویدادهای مصر به جایی رسیده‌اند که از نظر کارشناسان رسانه‌ای، از معیارهای "بی‌طرفی" مرسوم در سطح بین‌المللی بسیار دور افتاده‌اند. در واقع هر دو شبکه، پیرو موضع‌گیری سیاسی دولت‌هایشان در قبال قاهره هستند.
برکناری محمد مرسی در مصر از نظر شبکۀ الجزیره "کودتا علیه دولت مشروع" بود در حالی که شبکۀ سعودی العربیه این رویداد را "انقلاب دوم مصر" توصیف کرد.
یک کارشناس رسانه‌های عرب که در دانشگاه سوربن مشغول به پژوهش است به نام محمد العویفی می‌گوید نحوۀ پوشش وقایع مصر از طرف الجزیره و العربیه کاملاً متفاوت است. به گفتۀ او، شبکۀ سعودی فقط تظاهرات میدان تحریر علیه محمد مرسی را پخش می‌کرد اما شبکۀ الجزیره با توسل به اکرانی که دوقسمت شده بود، تظاهرات موافقان و مخالفان محمد مرسی را همزمان نشان می‌داد.
همچنین بعد از کشتار پنجاه نفر در قاهره توسط ارتش، العربیه بیانیۀ ارتش را پخش کرد، در حالی که الجزیره کنفرانس مطبوعاتی اخوان‌المسلمین را به طور مستقیم پوشش داد.
البته گفته می‌شود که هفت نفر از اعضای اصلی تحریریۀ شبکۀ الجزیره در قاهره، برای اعتراض به فقدان آزادی  استعفا داده‌اند.
به طور کلی، تحریریه‌های هر دو شبکه، به ویژه الجزیره تلاش می‌کنند تا استقلال خود را تا اندازه‌ای نگاه دارند. حتی به گفتۀ محمد العویفی، به نظر می‌رسد که دولت قطر برکناری محمد مرسی را به عنوان واقعیت سیاسی پذیرفته باشد، در حالی که تلویزیون الجزیره این شکست بزرگ اخوان‌المسلمین را همچنان رویدادی غیرقابل‌قبول ‌می‌داند.
نتیجۀ این رقابت‌های سیاسی و ضعف استقلال شبکه‌های تلویزیونی، بی اعتبار شدن آنها در عرصۀ ارتباطات جهانی است. یک تحلیلگر سعوی به نام عبدالله شمری به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که هر دوشبکۀ العربیه و الجزیره با توجه به عملکردی که در مصر داشته‌اند، رفته‌رفته اعتبار خود را در مقایسه با شبکه‌های اروپایی و آمریکایی از دست می‌دهند.
ایران در حاشیۀ رقابت‌ها
در رقابت سنگینی که در مصر ادامه دارد، شبکۀ عرب‌زبان العالم متعلق به جمهوری اسلامی ایران به زحمت می‌تواند خود را در حاشیۀ میدان نگاه دارد.
خبرهای حملۀ پلیس مصر به دفتر شبکۀ العالم دیروز، شنبه منتشر شد.
امروز نیز سایت اینترنتی العالم از رئیس دفتر خود در قاهره، احمد السیوفی ، نقل می‌کند که  "ده سال است که با موافقت همه طرف های امنیتی مصری در حال فعالیت هستیم و نمی دانیم چرا اکنون چنین برخوردی با ما شده است. ممکن است اطلاعات نادرستی به سازمان های امنیتی داده شده باشد مبنی بر این که ما به دیگر شبکه ها خوراک خبری می رسانیم، این احتمال با توجه به سئوالات مطرح شده در بازجویی وجود دارد، اما چنین مسأله ای واقعیت ندارد"...
او می‌افزاید: "هنوز نمی دانیم که چرا پلیس به دفتر شبکه العالم یورش برده و آن را تعطیل و اموال و اثاثیه دفتر را توقیف کرده است".
سایت فارسی العالم می‌نویسد:"نیروهای پلیس مصر، دیروز به دفتر شبکه العالم در قاهره یورش برده و آرشیو، دوربین و دیگر تجهیزات دفتر را با خود بردند".
این فشارها علیه رسانۀ رسمی جمهوری اسلامی در حالی است که تهران  با احتیاط فراوان در مورد رویدادهای سیاسی مصر اواکنش نشان داد و هرچند برکناری محمد مرسی را غیرقانونی دانست، اما اعتراض خود را چنان آرام و بی سر و صدا اظهار کرد که به زحمت به گوش کشورهای همسایه رسید.

مدیر دفتر شبکه ایرانی العالم در قاهره آزاد شد 
مدیر دفتر شبکه العالم در قاهره که روز گذشته به اتهام بی اساس "فعالیت بدون مجوز" در قاهره بازداشت شده بود، به قید وثیقه ۱۰ هزار پوندی آزاد شد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه العالم، احمد السیوفی، مدیر دفتر شبکه ایرانی العالم در مصر که روز گذشته در جریان حمله نیروهای امنیتی به دفتر این شبکه دستگیر شده بود، به قید وثیقه آزاد شد.
بنا به این گزارش، مدیر شبکه العالم با وثیقه 10 هزار پوند مصر آزاد شد.
احمد السیوفی روز گذشته در هجوم نیروهای امنیتی مصر به دفتر العالم در قاهره و به اتهام واهی "فعالیت بدون مجوز" بازداشت شده بود.
انجمن خبرنگاران مصر، حمله نیروهای امنیتی به دفتر شبکه العالم در قاهره و مصادره تجهیزات و لوازم این شبکه را محکوم کرده و آن را نقض قانون اساسی و مغایر با آزادی بیان دانست.
انجمن خبرنگاران مصر، از مسئولان این کشور خواست دست از این اقدامات بردارند و بازداشت شدگان دفتر شبکه العالم را آزاد کنند و وسایل ضبط شده این شبکه را پس دهند.
این انجمن تاکید کرد که در واکنش به این تجاوزها و نقض حقوق رسانه ها، همایشی برگزار خواهد کرد.

0 comments:

Post a Comment