• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Sunday, July 7, 2013

انفجار خط لوله انتقال گاز به اردن از مصر

Posted by UNITY4IRAN On 7:20 PM No comments

رادیو آلمان: روز یکشنبه در شبه جزیره سینا در مصر یک خط لوله گاز منفجر شد که گاز را از مصر به اسرائیل و اردن انتقال می‌داد. گمان می‌رود که شبه نظامیان اسلام‌گرای افراطی عامل این انفجار بوده باشند.
به گفته محافل امنیتی محلی در مصر، صبح روز یکشنبه (۷ ژوئیه / ۱۶ تیر) انفجاری در نزدیکی شهر العریش رخ داد که هدف آن تخریب خطوط لوله گاز شبه‌ جزیره سینا بود. آتش حاصل از انفجار خط لوله گاز از فاصله ۵۰ کیلومتری نیز قابل مشاهده بوده است. خط لوله منفجر شده گاز را به اردن انتقال می‌داد.
در گذشته نیز اسلام‌گرایان تندرو مسئول چندین حمله به خطوط لوله‌ای شناخته شده بودند که گاز را به اردن و اسرائيل انتقال می‌دادند. این حمله‌ها از آغاز سال ۲۰۱۱ و به موازات ناآرامی‌هایی صورت می‌گرفتند که منجر به سرنگونی رژیم حسنی مبارک در مصر شدند.
از جمله در ماه ژوئیه ۲۰۱۱ حمله به خطوط لوله گاز در شمال صحرای سینا موجب شد که انتقال گاز مصر به اسرائيل و اردن برای چند هفته متوقف شود. تا ماه سپتامبر ۲۰۱۱ شش حمله به خطوط لوله گاز در این منطقه صورت گرفت که هر بار موجب اختلال در صدور گاز از مصر شد.
تا پایان ژوئیه ۲۰۱۲ پانزده انفجار صورت گرفت و از آن پس تا کنون موردی از حمله به خطوط لوله گازی در مصر ثبت نشده است. بازرسان پیش از این نظر داده بودند که این انفجارهای عمدی در اعتراض به صادرات گاز مصر به اسرائيل انجام گرفته‌اند.
قراردادهای گازی بحث‌برانگیز
پس از حمله‌های مکرر به خطوط لوله گاز از سال ۲۰۱۱، دولت مصر صدور گاز به اسرائیل را در ماه آوریل ۲۰۱۲ متوقف کرد و گفت که می‌خواهد با اسرائیل بر سر قیمت جدیدی مذاکره کند. صادرات گاز مصر به اسرائیل به دلیل شرایطی که در قرارداد میان دو کشور در این زمینه ذکر شده، یکی از موارد مناقشه‌انگیز در این کشور به شمار می‌رود. قرارداد گازی مصر با اردن و اسرائيل همواره به شدت این انتقاد را برانگیخته که گاز مصر به بهایی پایین‌تر از آنچه در بازار به طور معمول معامله می‌گردد به این دو کشور فروخته می‌شود.
توقف صدور گاز از سوی منابع اسرائيلی به عنوان ضربه سختی قلمداد شد، چون ۴۳ درصد از گاز مصرفی اسرائيل از سوی مصر تامین می‌شود و ۴۰ درصد از برق اسرائيل نیز از این منبع به دست می‌آید. بهای برق در اسرائیل پس از متوقف شدن صدور گاز به میزان ۲۰ درصد افزایش یافت. همچنین ۸۰ درصد برق اردن وابسته به واردات گاز از مصر است.
قرارداد صادرات گاز بخش مهمی از توافقنامه صلح کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹ میان مصر و اسرائیل بود. در برابر اسرائيل پذیرفته بود که برخی میدان‌های نفتی در صحرای سینا از آن مصر باشند.
اسرائيل متوقف کردن صدور گاز از مصر به این کشور را به معنای اجرای سیاست‌های باب طبع اخوان‌المسلمین و دیگر احزاب اسلامی در مصر تلقی کرد.
از زمان برکنار کردن محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، از مقام خود در چهارشنبه گذشته (۳ ژوئیه / ۱۲ تیر) خشونت در مصر افزایش یافته است. طرفداران مسلح مرسی در شبه جزیره سینا تاکنون چند بار با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند. از روز جمعه (۵ ژوئيه / ۱۴ تیر) تاکنون در پی درگیری‌های طرفداران مرسی و نیروهای امنیتی ۵ سرباز و یک کشیش قبطی کشته شده‌اند.

0 comments:

Post a Comment