• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Monday, July 15, 2013

روحانی: کشور با تورم ٤٢ درصد و بیکاری مواجه است

Posted by UNITY4IRAN On 10:08 AM No comments

رادیو فرانسه: در نخستین نشست مجلس با حسن روحانی، وی اطمینان داد که دولت آینده خیال ندارد مجلس را با آمار غیردقیق فریب دهد. او بر وضعیت بد اقتصادی تأکید کرد و با اشاره به سیاست خارجی افزود که در برابر دشمن درشت سخن گفتن راه‌حل نیست. در مقابل علی لاریجانی نیز به روحانی خوشآمد گفت.
بعد از ظهر یکشنبه، نخستین نشست مجلس شورای اسلامی با حضور حسن روحانی رئیس جمهور جدید، برگزار شد.
علی لاریجانی، رئیس مجلس، در مقام خوش‌آمد خطاب به روحانی گفت: "شما مهمان عزیزی برای ما هستید چرا که مسئولیت سنگین قوه مجریه را برعهده گرفته اید"...
لاریجانی ابراز امیدواری کرد که سوابق روحانی در دو زمینۀ پارلمانی و امنیتی وی را در اخذ تصمیم‌های درست یاری دهد.
به گفتۀ لاریجانی، مشکلات اصلی کشور در عرصۀ اقتصادی و بین المللی است و در "مسائل امنیت داخلی با مسئله پیچیده ای مواجه نیستیم".
حسن روحانی نیز گفت: "اگر در سال‌های اخیر گاهی نسبت به مجلس بی‌حرمتی شده است، باید این حرمت و اقتدار به مجلس بازگردد".
او افزود: "قانون مجلس، نظارت مجلس، نقد مجلس، سوال مجلس و حتی اگر لازم بود استیضاح مجلس را بر دیده منت می‌گذاریم".
وی با کنایه به دولت احمدی‌نژاد گفت: "دولت آینده نه فکر تقابل با مجلس است و نه در فکر این که مجلس را با آمار غیردقیق فریب دهد".
او سپس به اوضاع بد اقتصادی کشور پرداخت و گفت: "نیازی نیست که بگوییم شرایط کشور چگونه است. اما این اولین بار است که پس از دوران جنگ تحمیلی در دو سال متوالی، رشد اقتصادی ما منفی است. این برای اولین بار است که در کنار رشد اقتصادی منفی، کشور با تورم بسیار بالایی مواجه است. بیشترین تورم در منطقه و شاید در جهان! کشور با تورم چهل و دو درصد و بیکاری مواجه است"...
روحانی در مورد روابط خارجی ایران نیز گفت: "در برابر دشمن درشت سخن گفتن راه‌حل نیست... سخن گفتن و فریاد زدن گاهی ممکن است زیبا باشد اما حتما کافی نیست"...
وی توضیح داد که برای آغاز کار، چهار کارگروه اقتصادی، سیاست خارجی، سیاست داخلی و مسائل فرهنگی و اجتماعی تشکیل داده و از پانصد نفر از صاحب‌نظران و شخصیت‌های فرهیخته و دانشگاهی تقاضای همکاری کرده است.
روحانی اضافه کرد که از مسوولان فعلی اجرایی کشور نیز کمک خواسته، اما "گزارش‌های کارگروه‌ها و مسئولان، فاصله زیادی با یکدیگر داشت". به گفتۀ او مسئولان فعلی آمارهایی ارائه داده‌اند که با گزارش‌های کارگروه‌ها مطابقت ندارد.
روحانی در پایان گفت: "مباحث زیادی درخصوص قیمت ارز، مشکلات بانک‌ها و یارانه‌ها وجود دارد که به دلیل نزدیکی به اذان مغرب، آنها را طرح نمی‌کنم و در فرصت دیگر با مجلس در میان می‌گذارم".

0 comments:

Post a Comment