• RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Friday, July 19, 2013

صد و بیست نماینده کنگره از اوباما خواستند با ایران وارد مذاکره شود

Posted by UNITY4IRAN On 8:22 PM No comments

رادیو آلمان: در اقدامی بی‌سابقه، ۱۲۰ نماینده کنگره آمریکا در نامه‌ای از اوباما خواستند برای بهبود مناسبات با ایران و رئیس جمهوری جدیدش فرصت تازه‌ای بدهد. آن‌ها ضمن خوشبینی گفته‌اند که باید نسبت به دورنمای تغییرات در ایران محتاط بود.
امضاکنندگان تقریبا ۳۰ درصد اعضای مجلس نمایندگان را تشکیل می‌دهند. در این نامه بر «استفاده از همه اهرم‌های دیپلماتیک» تاکید شده است. امضا کنندگان نامه اعضای هردو حزب، اعم از دمکرات و جمهوریخواه هستند. تنظیم کنندگان نامه دیوید پرایس، نماینده دمکرات از کارولینای شمالی و چارلز دنت، نماینده جمهوریخواه از پنسیلوانیا هستند.
امضا کنندگان نامه با تاکید بر وجود دیدگاه‌های متفاوت نوشته‌اند «ما همگی باید قادر باشیم در زمینه لزوم از سرگیری تلاش‌های دیپلماتیک به عنوان بخشی از استراتژی گسترده‌تر در قبال ایران با هم اتفاق نظر داشته باشیم.»

مهلت امضای این نامه تا روز گذشته (پنجشنبه ۱۸ ژوئیه) بود.

در این نامه آمده است که این یک خطاست اگر انتخاب روحانی به معنای فرصتی برای رسیدن به یک توافق قابل اجرا و تحقق‌پذیر به آزمون گذاشته نشود.

امضاکنندگان همچنین گفته‌اند که از محدودیت‌ اختیارات رئیس جمهوری در ساختار سیاسی ایران آگاهند و به این نکته اشاره کرد‌ه‌اند که در گذشته نیز نیروی اصلاح‌طلبی قادر به رسیدن به اهدافی که وعده داده بود نشد: «این اولین باری نیست که ایران رییس‌جمهوری را بر پایه میانه‌روی و اصلاحات انتخاب کرده است، و تاریخ به ما توصیه می‌کند که نسبت به دورنمای تغییرات معنادار محتاط باشیم.»

در  نامه نمایندگان از باراک اوباما خواسته شده است که دست به اقداماتی تحریک‌آمیز نزند که موضع روحانی را در برابر "تندروها" در ایران تضعیف کند.
به گزارش رسانه‌های آمریکا، جمال عبدی، عضو شورای ملی ایرانیان آمریکا، نامه را پرطنین‌ترین درخواستی دانسته که تا به حال برای پیشبرد دیپلماسی به دولت آمریکا داده شده است. عبدی این اقدام را بی‌سابقه خواند.
شنبه هفته گذشته "وال استریت ژورنال" نوشت که مقام‌‌های آمریکا می‌خواهند بر سر مسئله هسته‌ای با ایران مستقیما وارد مذاکره شوند.

به نوشته "وال استریت ژورنال" آمریکا قصد دارد درهفته‌های آینده با رهبری ایران وارد گفتگو شود. این روزنامه به نقل از یک مقام دولتی نوشته است که «ما میخواهیم مستقیم و علنی وارد گفتگو با ایران شویم.» همچنین گفته شده که آمریکا می‌خواهد در این مذاکرات مرزها و تمایلات رئیس جمهور جدید ایران را آزمایش کند.

0 comments:

Post a Comment